Προς το περιεχόμενο

Περι "σκληρής" κριτικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 σε freerock, LK και samy.

 

Υπάρχει όμως κάτι που περιπλέκει συχνά τα πράγματα. Η αδυναμία μας να δούμε την δικιά μας καμπούρα. Το ότι κάποιες απόψεις ή κλίπς ή οτιδήποτε άλλο, σηκώνουν μερικές φορές πλάκα πιθανώς συμβαίνει γιατί είναι όντως της πλάκας. Είναι πολύ δύσκολο να πείς στον εαυτό σου "Τι μαλακίες λέω." Για τον άλλον όμως δεν είναι.

 

Καλά μέχρι εδώ. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν αντί να κάνει αυτοκριτική και να αναζητήσει τα ελαττώματα του "έργου" του, περιχαρακώνεται σε μια αμυντική στάση η οποία συχνά μετατρέπεται σε επιθετικό γάβγισμα. Έτσι μέσα από τον θυμό και την "αδικία" αναδύονται και δήθεν κλίκες και όλα τα γνωστά. Είναι ο γιαλός στραβός ή στραβά αρμενίζουμε;

 

Επίσης, η επικοινωνία μέσω internet συχνά φουσκώνει τους εγωισμούς μας, δεδομένης της απουσίας των πολύ σημαντικών επιπλέον επικοινωνιακών πληροφοριών και μέσων που παρέχει η face to face επικοινωνία. Και ο εγωισμός φουσκώνει επιπλέον μιάς και που από το πληκτρολόγιο μας παίρνει.

 

Τέλος, η κριτική (αλλά και η συζήτηση εν γένει) δεν είναι παιχνίδι ποδοσφαίρου που μια έχει ο ένας την μπάλα μια άλλος. Το πως θα παρουσιάσουμε τις απόψεις μας ή τα έργα μας παίζει τεράστιο ρόλο. Φανταστείτε να ξεκίναγα αυτά που γράφω τώρα με "Όλο πίπες λέτε. Για διαβάστε τώρα ποιο είναι το σωστό, άσχετοι." Το περιτύλιγμα φέρει αρκετή πληροφορία.

 

Εν τέλει, τα πάντα είναι θέμα χαρακτήρα (και μυαλού).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραια τα περιεγραψε ο theοctapus!

 

Mη ξηγιέσαι, με μαγιώ έχω ποστάρει. Με παντελόνα και με θαυμάστρια όμως όχι. :D

 

Παρακαλω να ανακυρηχθει ο Νεστορας ''Η πιο ροκ μορφη του φορουμ'' ΤΩΡΑ! :P

 

Επισης να μην ξαναδεχθει κριτικη για ''σκληρη κριτικη''. ;)

 

Μπαμπά, τι μαγιώ είναι αυτό με τσεκούρια και νεκροκεφαλές!

Βάλε αυτό που φορούσες πέρυσι, το ροζ με τα μωβ ελεφαντάκια, τα λιλά αρκουδάκια, και τις μαργαριτούλες. ;D

Φετος πηρα μαγιο Παττυ.Για να πηγαινω στα απατα. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδια!!!Εγω απλα θελω να παραθεσω τη δικη μου εμπειρια.Εχω κανει εγγραφη κι αλλες φορες εδω στο φορουμ αλλα καθε φορα που ελεγα μια αντιθετη αποψη απο την ''κλικα''

(ναι υπαρχει ειναι αυτοι που λετε παλια μελη του φορουμ) το αποτελεσμα ηταν ειρωνια και το θεμα κατεληγε οπως καταληγουν τα περισσοτερα εδω μεσα δηλαδη στην ''παιδικη χαρα'' (κι εγω κατεληγα να μην μπορω να μπω στον λογαριασμο μου γιατι ΧΩΡΙΣ να βρισω η να ειρωνευτω πειραξα καποιους με αυτα που ειπα).Επειδη ομως εχω το μικροβιο του φορουμ και μου αρεσουν τα θεματα του φορουμ εκανα νεο λογαριασμο και τωρα παω με τα ''νερα'' της ''κλικας'' και πραγματικα δεν με πειραζει οχι γιατι μου αρεσει ο φασισμος αλλα γιατι γελαω με την ψυχη μου εδω μεσα ασχετα αν δεν μαθαινω τιποτα μιας που δεν υπαρχει ποτε απαντηση σε θρεντ-ερωτηση. ;D

Ποτέ μη λες ποτέ. Διαφωνω με αυτο που γραφεις, διοτι πολλες φορες δινονται απαντήσεις σε θρεντ-ερωτησεις, απο σοβαρούς επαγγελματίες που συνηθως δεν μεταχειριζονται ψευδωνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγο καιρο εγινε η εκθεση μουσικου εξοπλισμου στο ζαπειο...καποιο παλιο μελος απο εδω ειπε πως πολλοι αγνωστοι περασανε απο το περιπτερο του noiz και ολοι μα ολοι λεγανε το εξης:to noiz???φυσικα και το ξερω!!ειμαι μελος πολυ καιρο τωρα..!!

 

μετα το ιδιο παλιο μελος εξεφρασε την απορια πως αφου ολοι ειναι μελη τοσο καιρο που στο καλο ειναι και δεν τους βλεπουμε να εχουν ενεργη παρουσια στο φορουμ?

 

ενα απο αυτα τα πολλα αγνωστα μελη που ομως ειναι καιρο εγγεγραμενα στο noiz ειμαι και εγω και  η εντυπωση που εχω παρει δεν ειναι διαφορετικη οσων αφορα τα αρνητικα που καποιοι προλαλλησαντες αναφεραν...και για αυτο ποσταρω σπανια σε καποιο θεμα..

 

εχω περασει πολλες ωρες διαβαζωντας θεματα επι θεματων στο noiz που λυνανε αποριες μου...δημιουργουσαν ερωτηματα...εντυπωσεις...γελιο...η χρησιμοτητα του noiz ειναι τεραστια και για καποιον που  εχει συγκεκριμενες αποριες και αναζητα απαντησεις ειναι το μοναδικο στην χωρα μας και μαλιστα με αρκετα μελη τα οποια εχουν τεραστια εμπειρια και αυτο φαινεται οταν διαβαζεις τα μηνυματα τους

 

ομως η αισθηση καποιας κλειστης παρεας,αυτο το ιδιαιτερο χιουμορακι,και γενικως η αβολη αισθηση οτι πρεπει πρωτα να καταλαβεις τον κωδικα επικοινωνιας και μετα να γραψεις και μπορει αν εισαι τυχερος να μην γινεις δεκτης ειρωνιας δυστυχως παραμενει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λες φιλε μου.

 

Γινε και εσυ μερος της " κλειστης παρεας " και εσυ.

 

Δεν ειναι δυσκολο.

 

Γραφε συνεχεια. ;)

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ομως εχω το μικροβιο του φορουμ και μου αρεσουν τα θεματα του φορουμ εκανα νεο λογαριασμο και τωρα παω με τα ''νερα'' της ''κλικας'' και πραγματικα δεν με πειραζει οχι γιατι μου αρεσει ο φασισμος αλλα γιατι γελαω με την ψυχη μου εδω μεσα ασχετα αν δεν μαθαινω τιποτα μιας που δεν υπαρχει ποτε απαντηση σε θρεντ-ερωτηση. ;D

Σε καμία περίπτωση δεν συμβαίνει αυτό. Όσο για την "κλίκα", είναι χαρακτηρισμός μιας παρέας με έντονα αρνητικό χρώμα και υπόνοιες κακώς χρησιμοποιούμενης εξουσίας, το οποίο επίσης δεν συμβαίνει.

 

Βαρτάνη, αν έχεις να εκφράσεις κάποιον υγιή σκεπτικισμό με ευγένεια, όπως πχ. ο Inkve, μπορείς να το κάνεις. Το να εκσφενδονίζεις σκουριασμένες χαζομπηχτές σκοτώνοντας ώρα ον ε λέιζι αφτερνούν, όχι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday...δεν ειναι σκεπτικισμος...

 

ειναι πραγματικα η εντυπωση που παιρνω εγω αλλα και αρκετοι που το εχω συζητησει που ειναι μελη επισης και τους εχω γνωρισει τυχαια σε μουσικομαγαζα...αν ειναι ενεργα η οχι δεν το γνωριζω να ειμαι ειλικρινης...οταν ομως ρωτησα να μου πουνε το nickname τους δεν πηρα απαντηση...

οπως επισης οταν ανεφερα ακριβως αυτο που συζηταμε τωρα η απαντηση μου που πηρα ηταν καπως ετσι:εεε...ναι...ενταξει οκ...ναι οκ ξερω τι λες...τι να σου πω...ειναι λιγο καπως ειναι η αληθεια...

 

γενικοτητες μεν θα μου πεις και θα εχεις δικιο....ομως εν τελη συμφωνουσαν

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομίζω ότι το 'παιχνίδι' παίζεται με τα πρώτα 5 ποστ. Αν μπορέσεις να επιβιώσεις από την πλάκα, τότε μετά είσαι εντάξει (τα τζιμάνια είναι μάρτυρες αυτού). Αν βγάλεις τα σπαθιά... εεε δεν είναι εύκολο.

 

Πάντως κι εγώ, αν και μάλλον μέρος της όποιας "κλίκας" (μπούρδες κλίκα... παρέα ναι, κλίκα όχι) θα πω ότι καμμιά φορά ξεφεύγει λίγο το πράγμα. Αλλά νομίζω ότι σχεδόν πάντα υπάρχει τόσο αφθονο υλικό για δούλεμα, όχι μόνο της μουσικής, αλλά λόγο και των αντιδράσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση δεν συμβαίνει αυτό. Όσο για την "κλίκα", είναι χαρακτηρισμός μιας παρέας με έντονα αρνητικό χρώμα και υπόνοιες κακώς χρησιμοποιούμενης εξουσίας, το οποίο επίσης δεν συμβαίνει

 

Για εμενα αυτο συμβαινει οπως και να χει αλλα οπως εγραψα δεν με πειραζει καθολου.Ενταξει αν εσυ θελεις να δικαιολογησεις κατι η καποιον αυτη ειναι αλλη ιστορια αλλα μη μου λες εμενα,που μου εχουν διαγραψει λογαριασμους και λογαριασμους,κατηγορηματικα οτι δεν συμβαινει αυτο.Σου λεω και παλι πως διασκεδαζω πολυ και δεν εχω κανενα προβλημα με κανεναν ειλικρινα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρτάνη, αν έχεις να εκφράσεις κάποιον υγιή σκεπτικισμό με ευγένεια, όπως πχ. ο Inkve, μπορείς να το κάνεις. Το να εκσφενδονίζεις σκουριασμένες χαζομπηχτές σκοτώνοντας ώρα ον ε λέιζι αφτερνούν, όχι.

 

Και εγω σ'αγαπω.

 

Την επομενη φορα που θα θελω να γραψω κατι,θα σε συμβουλευτω πρωτα.

 

Συγγνωμη.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου