Προς το περιεχόμενο

Περί Δημόσιας Κριτικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λατρεύω τα threads που περιέχουν το brand name "blue", μετά την αναφορά του οποίου η συζήτηση γίνεται φιλοσοφική ;D :

 

αυτή η πραγματικότητα είναι κοινωνική και όχι φυσική' date=' δεν αφορά τις ανάγκες του ανθρώπου γενικώς, ούτε τα χαρακτηριστικά της μουσικής τέχνης. Αφορά απλώς την εποχή μας.[/quote']

 

 

 

 

ΚΟΔΗΣΟ YOUTH WILL ALWAYS RULE

 

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι - σε ορισμένες περιπτώσεις - το φόρουμ υποδέχεται δείγματα δουλειάς με σοβαρότητα και νηφαλιότητα, έστω και αν αυτό σημαίνει ότι αποφεύγει να τα "θάψει". Π.χ. εκτιμώ ότι ελάχιστοι εδώ μέσα έχουν τα μουσικά γούστα του blue (το άλλο SnoozeLoopy δεν τον γνωρίζω καλά), και αυτό φαίνεται από διάφορα παραθυράκια... αλλά κάτι το ότι είναι μυώδης, κάτι το ότι είναι σοβαρός, κάτι το ότι όλοι θέλουμε λίγη από την αίγλη του.. προστατεύθηκε από το να ακούει κουβεντούλες που σε άλλες περιπτώσεις θα είχαν μοιραστεί αφειδώς.

 

το τι νομίζω οτι ξέρω για μένα δεν ενδιαφέρει κανέναν γι αυτο τροποποίησα αυτό που είχα γράψει αρχικά , απλά ήθελα να σε ευχαριστήσω που λες τα πράματα με το όνομά τους που και που ;)

 

Για τα σημαντικότερα, συμφωνώ με MC κοστρι : φυσικά κάθε μουσική δεν είναι για τον καθένα, αλλά η απόκρυψη της μουσικής σου (όχι της δικής σου) από ένα ανομοιογενές κοινό -αν τη θεωρείς παρουσιάσιμη "για κάπου"- νομίζω οτι είναι εκλογικευμένη φοβία. Η θεωρία των "λίγων και καλών" ακροατών έχει τόσες λογικές τρύπες που τείνει (ευτυχώς) να εξαλειφθεί, αλλά στέκει σαφέστατα στο τεχνικό κομμάτι (όπως τόνισες και όπως μπορεί να φανεί σε αναρτημένα δείγματα).

 

Από πολύ παλιά (με pstn γραμμή ;D) έθεσα τον εαυτό μου σε ιντερνετική κριτική για έναν και μοναδικό λόγο : να μη σπάω τα @@ των φίλων μου, καθώς σιχαίνομαι την ώρα που περιμένεις να κυλήσει το κομμάτι σου, που παρατηρείς τον κολλητό σου να προσπαθεί να προσέξει, να προσπαθεί να έχει κάτι να πει (ενώ δεν είναι απαραίτητο) κλπ. Και κάτι πιο σημαντικό : σε μια ανοιχτή κριτική από αγνώστους μαθαίνεις οτι δεν γίνεται να αρέσεις σε όλους, γνωρίζεις οτι πάντα θα υπάρχει πολύς κόσμος (ανάμεσά του σοβαροί και ειδήμονες μουσικοί και άνθρωποι) να θεωρεί χεσταίο αυτό που θεωρείς σημαντικό (τον κόπο σου και την αισθητική σου), αλλά και οτι πάντα θα βρίσκεται κάποιος να του απευθύνεται αυτό που έχεις να πεις (όσο μάπα και να είναι). Πιστεύω οτι τα βλέπεις αυτά κι εσύ.

 

Σύμφωνα με αυτά λοιπόν, "ενα κλιπ στο ιντερνετ" kate me δεν είναι μια απλή τροφοδοσία ενός παλιού ψώνιου ούτε πολυπιστεύω αυτούς που ζητούν βελτιώσεις στη σύνθεση (γιατί μπορούν να πάνε σε δάσκαλο, θα τους τα πει πιο άμεσα, πιο κατανοητά και συνολικά πιο φτηνά), αλλά μια "ρίχνω άδεια για να πιάσω γεμάτα" προσπάθεια για επικοινωνία με ανθρώπους της ίδιας μουσικής "ράτσας". Έχοντας (κυριολεκτικά) γνωρίσει και συμπαίξει (κανονικά, όχι σε noiz jam/open day) με πολλά μέλη, j;erv kala οτι αν δεν επαρκούν "αυτοί" τότε ή δεν τους ξέρεις καλά (όχι εσύ, αμάν ;D) ή το υλικό σου "δεν έχει αποδέκτη".

 

Και τώρα θα εξηγήσω γιατί μιλάω τόσο πολύ ;D και αν μου επιτρέπετε θα κάνω ιντερλινκ στο ερώτημα "πού είναι όλοι αυτοί?" που τρέχει σε παράλληλο θέμα. "Όλοι αυτοί" διαβάζουν, ακουν και κρίνουν, ενώ σπανιότατα συμμετέχουν. Μερικοί θεωρούν οτι δεν έχουν κάτι σημαντικό να πουν επειδή το τεχνικό κομμάτι παίζει ψηλά τη μπάλλα και δεν έχουν κάτι να προσθέσουν (δεκτό), αλλά παράλληλα θεωρούν οτι "στο νόιζ η μουσική κατεύθυνση είναι αυτή (πχ τα blues) οπότε αν γράφω εγώ για ιρανικό κινηματογράφο δεν αφορά κανέναν" ;D. Aυτή η πρόταση μοιάζει με δεκτή, αλλά δεν είναι και παρότι είναι καλή η αυτολογοκρισία σε ένα δημόσιο βήμα, είναι ανόητος ο προϊδεασμός για το "πώς είναι οι μουσικοί που διαβάζουν νόιζ", γιατί οκ, μπορεί να έχεις ψυχολογήσει σωστά τους "αρθρογράφους" αλλά δεν έχεις ιδέα ποιος διαβάζει και τι ακούει. Το αν θα πάρεις feedback (αυτό που θα ήθελες) δεν μου είναι γνωστό, αλλά νομίζω οτι ξέρω οτι αν δώσεις κάτι προσεγμένο θα απευθύνεται κάπου.

 

Τα περισσότερα καλά μου ποστς, εκείνα που θεωρώ οτι έχω βρει κάτι καλό και θέλω να το μοιραστώ έχουν μηδέν απαντήσεις (μηδέν νά 'ναι οι ώρες τους ;D) , ενώ η καλύτερη μουσική που έχω ακούσει εδώ μέσα είναι ο δίσκος της May Roosevelt που ο matawan παρουσίασε σε ΑΥΤΟ το (υποτιθέμενο) δείγμα αναγνωστών.

 

Προσωπικά ακούω σχεδόν όλα τα clipσ και όποτε "διαβάζω" παρόμοια πρόθεση (με τη δική μου) από τους ποστερς, προσπαθώ να την ενθαρρύνω, γιατί ενώ τα λες καλά για την έννοια της κοινότητας, δεν υπάρχει κανένας πραγματικός περιορισμός στο να παρατηρούνται πολλές κοινότητες (μέσα στο noiz) , κι εγώ νομίζω οτι έτσι γίνεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πολύ παλιά (με pstn γραμμή ;D) έθεσα τον εαυτό μου σε ιντερνετική κριτική για έναν και μοναδικό λόγο : να μη σπάω τα @@ των φίλων μου, καθώς σιχαίνομαι την ώρα που περιμένεις να κυλήσει το κομμάτι σου, που παρατηρείς τον κολλητό σου να προσπαθεί να προσέξει, να προσπαθεί να έχει κάτι να πει (ενώ δεν είναι απαραίτητο) κλπ.

 

Μου έχει συμβεί πολλές φορές. Τίποτα χειρότερο από το να ζητάς κριτική από φίλους και μάλιστα real time.  :(

 

Είμαι από τους "τυχερούς" που οι δουλειές μου έχουν δεχθεί πολύ καλά σχόλια στο Noiz χωρίς να θεωρώ ότι ανήκω σε καμία "κλίκα" (αν υφίσταται τέτοιο ζήτημα). Επίσης ποτέ - από το 1ο μου ποστ - δεν βρέθηκε κάποιος να ειρωνευτεί ή να έρθουμε σε μία αντιπαράθεση αρκετών σελίδων. Ίσως να παίζει ρόλο και ο "τρόπος" ή το "ύφος" (που γραπτώς είναι πολύ πιο δύσκολο να ερμηνευτεί σωστά) πχ όταν κάποιος δέχεται κακό σχόλιο και "τα παίρνει στο κρανίο".

 

Προφανώς το κοινό του Noiz είναι άνθρωποι που διαφέρουν σε ακούσματα και σε τεχνικό μουσικό υπόβαθρο. Αλλά αυτό δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν απευθύνομαι σε "μουσικούς", αλλά σε πιο "γυμνασμένους" ακροατές.

 

Όσον αφορά στο κίνητρο της έκθεσης: Δεν θέλω να ακούω/βλέπω αυτά που κάνω μόνος μου στο σπίτι μου. Been there, done that.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τρίτος λόγος, θα μπορούσε να είναι η αναζήτηση τεχνικών συμβουλών για τη βελτίωση παραμέτρων στην ηχογράφηση και την μείξη. Σε αυτή τη περίπτωση (και αν υποθέσουμε προς στιγμήν ότι αυτές οι δύο διαδικασίες δεν είναι ΕΠΙΣΗΣ καλλιτεχνικές, που όντως είναι), καλό θα είναι ο υπο-κρίση δημιουργός μας να διευκρινίζει ότι αναζητά αυτό και ΜΟΝΟ αυτό, ώστε - τουλάχιστον - να αφαιρέσει από τους ¨χιουμορίστες" του φόρουμ τη διάθεση να του επιτεθούν αν δεν τους αρέσει το μουσικό περιεχόμενο της προσπάθειάς του. Άλλωστε, τα μέλη του φόρουμ που έχουν επάρκεια για να μιλούν για τέτοια θέματα είναι λιγότερα από δέκα, και όλοι ξέρουμε ποιοι είναι.

 

Τέταρτος λόγος, είναι - το μαντέψατε, είμαι βέβαιος - ακριβώς η περαιτέρω βύθιση σε αυτό το παρείστικο κλίμα, ακριβώς για να αισθανθεί κανείς το φιλικό κτύπημα στη πλάτη που λέει "καλά τα πας, προχώρα"… αλλά υπό το ίδιο κράτος αντιλήψεων, ο δημιουργός μας δεν θα πρέπει να εκπλήσσεται για το ότι κάποιος θα μισήσει το πόνημά του και θα επιχειρήσει τη δικτυακή διαπόμπευση του πονήματος. Επίσης, αν η "παρέα" είναι το ζητούμενο, προφανώς ισχύουν όλα όσα έγραψε ο audiokostas για τους όρους (και τους χρόνους) που πρέπει να τηρηθούν ώστε να γίνει είσοδος ενός νέου μέλους στη παρέα.

 

 

 

 

 

Καλησπερα κ απο μενα, καιρο χα να ποσταρω αλλα βλεποντας ενα τετοιο θεμα δε γινοταν παρα να λυσω τη σιωπη μου.  Οι 2 λογοι του trolley ειναι ολα τα λεφτα κ προταση μου ειναι να μπουν στους κανισμους του φορουμ. Διοτι για να κανουμε επικοδομητικη κριτικη θα πρεπει αφ ενος να χουμε ενα μουσικο υποβαθρο το οποιο μπορουμε να το προβαλλουμε ανα πασα στιγμη σε οποιον δε μας γνωριζει, για να ξερει ο αλλος αν πρεπει να μας παρει στα σοβαρα η οχι, απ την αλλη στο να κριτικαρουμε σωστα με ευγενεια κ ηθος κ οχι διαθεση να κοροιδεψουμε τον αλλον . Εαν τον ξερουμε εχει καλως , μπορουμε να του κανουμε κ ενα πειραγμα παραπανω υπο τη προυποθεση οτι ειναι φιλος μας κ δε τον εκθετουμε δημοσια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley, εξαιρετικά ενδιαφέροντα τα ζητήματα που θέτεις, μου διαφεύγει όμως γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο το ότι ένας "καλλιτέχνης" παρουσιάζει δημόσια το υλικό του...

 

Όλοι οι καλλιτέχνες (καλά οκ - ας πούμε το 95%) απευθύνονται πάντα σε ένα κοινό (όποιο και αν είναι αυτό ;)). Αν δεν σε νοιάζει η άποψη του κόσμου, τότε ΔΕΝ είσαι καλλιτέχνης - η λέξη χομπίστας ταιριάζει περισσότερο. Ο καλλιτέχνης βάζει κόπο και μεράκι για να παρουσιάσει κάτι ενώπιον κοινού - και ο σωστός καλλιτέχνης θα φροντίσει να είναι τέλειο. Δεν ιδρώνει αποκλειστικά για την προσωπική του ευχαρίστηση (που είναι κίνητρο και αυτό, αλλά σπάνια είναι το μόνο).

 

Όσον αφορά τις κατηγορίες, πιο πολύ συμφωνώ με την προσέγγιση του audiokosta. Οι πιο πολλοί που ανεβάζουν εδώ, περιμένουν την κριτική συγκεκριμένων ατόμων, τα οποία φέρουν και κάποιο κύρος στο forum. Όσοι ανεβάζουν αέρα πατέρα συνήθως πέφτουν θύματα "πυρών". Ούτως ή άλλως, όποιος έχει την νοημοσύνη να φτιάξει κάτι καλοστεκούμενο, συνήθως έχει και την νοημοσύνη να γνωρίζει χοντρικά τον χώρο στον οποίο θα το ανέβαζε....

 

Για μένα, το noiz είναι απο τα καλύτερα μέρη για να ανεβάσει κανείς κάτι, είτε είναι κάτι ολοκληρωμένο και θες να πάρεις μια τελευταία άποψη before it goes "live", είτε είναι κάτι στα πλαίσια του προσχέδιου και θες βελτιώσεις/αντιπροτάσεις κλπ.

 

Προσωπικά, δεν είμαι επαγγελματίας της μουσικής: τα ελάχιστα πράγματα που έχω ολοκληρώσει τη τελευταία δεκαετία δεν τα έχω παρουσιάσει στο noiz διότι δεν εμπίπτω σε καμία από τις παραπάνω κατηγορίες αντιλήψεων. Θα έλεγα μάλιστα, σε όποιον παίρνει σοβαρά τη δουλειά του, ασφαλώς να απευθύνεται σε μέλη του φόρουμ που κρίνει ότι μπορεί να συμπνέουν μαζί του όσον αφορά κάποιες "αξίες", αλλά - προς θεού ρε παιδιά - όχι δημόσια, χύμα σε threads που μοιραία θα τοποθετηθεί ο κάθε πικραμένος…

Ούτε έγω είμαι επαγγελματίας της μουσικής :) Προσωπικά όμως το βρίσκω πιο αγενές και εγωκεντρικό να παρενοχλήσω με pm 6-7 άτομα στο forum παρά να ανοίξω ένα thread όπου αν το θελήσουν θα με τιμήσουν με ένα σχόλιο. Και όσον αφορά τον κάθε πικραμένο, αυτός θα υπάρχει παντού, είτε στο noiz, είτε στα comments στο youtube, είτε στο liveαδικο που παίζεις με την μπάντα σου. Άσε που εγώ προσωπικά σπάνια θα δώσω βάρος στα λεγόμενα κάποιου που δεν ξέρω τι μέρος του λόγου είναι - αν είχε ανεβάσει όμως κανά κλιπάκι και αυτός.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς ο καλλιτέχνης δικαιούται να διεκδικεί κάποιο κοινό, οσοδήποτε μικρό/μεγάλο και αν είναι. Όμως, ο καθορισμός του κοινού στο οποίο απευθύνεται, προηγείται της διαδικασίας, δεν έπεται.

 

Π.χ. αν ήξερα ότι απευθύνομαι στο κοινό των ελληνικών πανηγυριών, θα φρόντιζα να διαμορφώσω ύφος και περιεχόμενο τέτοιο που να είναι κατάλληλα για το συγκεκριμένο κοινό (ή - για να μη παραβιάσω το σκεπτικό που διατύπωσε ο kostri - να είναι κατάλληλα για τον τρόπο με τον οποίο αυτοί οι άνθρωποι έχουν επιλέξει να λειτουργήσουν εκείνο το βράδυ του πανηγυριού).

 

Παρά την ονειροπόλα διάθεση που έχουμε όλοι μας (ότι δηλαδή απευθυνόμαστε σε όλους γενικώς και αορίστως), η απλή αλήθεια είναι ότι δεν ξέρουμε καν σε ποιον απευθυνόμαστε τις περισσότερες φορές. Το σχόλιό μου, αφορά την καινοφανή εμπειρία της ανώνυμης δημόσιας έγγραφης κριτικής, από κοινό που δεν έχει απολύτως καμία ομοιογένεια - μία εμπειρία που εξήγησα ότι δεν υπήρχε πριν το ίντερνετ.

 

Επειδή ακριβώς είναι καινοφανής, δεν έχει αποτιμηθεί η θετική (ή αρνητική) της επίδραση στη διαμόρφωση κατεύθυνσης για τον καλλιτέχνη, συνεπώς (λέω εγώ) θα πρέπει να είναι κάποιος ιδιαίτερα προσεκτικός στο πως εισπράττει και πως διαχειρίζεται τέτοια σχόλια.

 

Ενδεχομένως (στο αρχικό μου ποστ) επεκτάθηκα λίγο περισσότερο στη παρουσίαση της άποψής μου για το πως διαμορφώνεται το καθεστώς ανομοιoγένειας στο noiz.gr, αλλά ήταν αναπόφευκτο, δεδομένου του χώρου στον οποίο γίνεται η συζήτηση και το μουσικό αντικείμενο του συγκεκριμένου δικτυακού τόπου.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου