Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση μαγνήτη μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηηηπως εννοεις οτι ο μαγνητης παει καπως έτσι: DSCF0008.jpg

 

Ο μαγνητης δεξια εχει μια κλιση επειδη δεν εχει καλη στηριξη απο κατω (ελατηριο ή καποιο αφρωδες υλικο). Η κλίση αυτη ειναι ΜΟΝΟ στην συγκεκριμενη γωνιτσα. Αυτο μπορεις να το πεις και ελαττωμα που ισως επηρεασει τον ηχο σου. Εαν η κλιση ειναι σε ΟΛΗ την πλευρα της βίδας,  τοτε εισαι οκ. Ρυθμιζεις τις βιδες να εχεις υψος στη Σολ και αποσταση στην Μι και εχεις ενα ορθο setup.

Για την ιστορια, ο μαγνητης στην φωτο πρεπει να βγει και να δω τι παει στραβα απο κατω, αλλα στο συγκεκριμενο μοντελο εχω και την πολυτελεια να 'ανεβασω'  τα μαγνητακια οσο θελω ωστε να αντισταθμισω την διαφορα υψους. Απλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ξερω δεν εχω ιδεα...1 μηνα το εχω το μπασο..μονος μου προσαπθω να μαθω...δεν ειμαι σχετικος με αυτα...

 

ξερογω αν ο ηχος διαρκει οσο επρεεπε?

 

φιλε μου ακου να δεις - ετσι οπως μας τα περιγραφεις και με αυτα που σου λεω και εγω και δεν καταλαβαινεις ειναι οτι "τα παντα ειναι στο παιξιμο σου"

δλδ

 

που ξερω εγω αν δεν ακουμπας εσυ την χορδη και σταματας τον παλμο της ?? που ξερω τι ρυθμισεις εχεις στον ενισχυτη σου για να καταλαβω αν εχει προβλημα ο μαγνητης ?? κ.ο.κ. ;) ;) ελπιζω να με νοιωθεις

 

 

Μηηηπως εννοεις οτι ο μαγνητης παει καπως έτσι: DSCF0008.jpg

καλα ρε αθεοφοβε - μα εισαι καλα ?? μα εισαι σοβαρος ?? μα τι σκεφτοσουν ?? μα πως ξυπνησες εκεινη την μερα ??

μα ΜΑΥΡΕΣ ΧΟΡΔΕΣ ρε ???  ;D ;D ;D ;D

χαχαχαχαχα απιστευτος

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηηηπως εννοεις οτι ο μαγνητης παει καπως έτσι: DSCF0008.jpg

 

Ο μαγνητης δεξια εχει μια κλιση επειδη δεν εχει καλη στηριξη απο κατω (ελατηριο ή καποιο αφρωδες υλικο). Η κλίση αυτη ειναι ΜΟΝΟ στην συγκεκριμενη γωνιτσα. Αυτο μπορεις να το πεις και ελαττωμα που ισως επηρεασει τον ηχο σου. Εαν η κλιση ειναι σε ΟΛΗ την πλευρα της βίδας,  τοτε εισαι οκ. Ρυθμιζεις τις βιδες να εχεις υψος στη Σολ και αποσταση στην Μι και εχεις ενα ορθο setup.

Για την ιστορια, ο μαγνητης στην φωτο πρεπει να βγει και να δω τι παει στραβα απο κατω, αλλα στο συγκεκριμενο μοντελο εχω και την πολυτελεια να 'ανεβασω'  τα μαγνητακια οσο θελω ωστε να αντισταθμισω την διαφορα υψους. Απλο;

ετσι ακριβως ειναι ο μαγνητης μου μονο που γερνει απο την ακριβως αντιθετη πλευρα.

εμενα εχει 2 βιδες ο μαγνητης 1 σε καθε πλευρα  :S

 

απο κατω οπως ειπα εχει κατι σαν αφροδες υλικο οπως περιεγραψες.

 

να 'το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ΜΑΥΡΕΣ ΧΟΡΔΕΣ ρε ???  ;D ;D ;D ;D

χαχαχαχαχα απιστευτος

Dr Black Beauties!!! Γαιδουρες!

 

Καλο θα ηταν να εφερνες σε ενα επιπεδο τον μαγνητη. Προφανως εχει αλλοιωθεί ο αφρουδακος και μπορεις να το πεις ελαττωμα. Αλλα ΔΕΝ νομιζω οτι εχει τραγικες επιπτωσεις στον ηχο του μαγνητη. Μην συγκεντρωνεις εκει το προβλημα σου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dr Black Beauties!!! Γαιδουρες!

 

Καλο θα ηταν να εφερνες σε ενα επιπεδο τον μαγνητη. Προφανως εχει αλλοιωθεί ο αφρουδακος και μπορεις να το πεις ελαττωμα. Αλλα ΔΕΝ νομιζω οτι εχει τραγικες επιπτωσεις στον ηχο του μαγνητη. Μην συγκεντρωνεις εκει το προβλημα σου

 

 

προσπαθησα 2-3 φορες να τον βαλο ισιο αλλα δεν ιγινεται οτι και να κανω γερνει :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

προσπαθησα 2-3 φορες να τον βαλο ισιο αλλα δεν ιγινεται οτι και να κανω γερνει :S

 

Τι δοκίμασες δηλαδή?

Πρέπει να τον βγάλεις ξεβιδώνοντας τελείως τις βίδες, να βάλεις από κάτω ένα κομμάτι σφουγγάρι ή ρικοφον ή κάτι τέτοιο τέλος παντων (μικρότερο από το μαγνήτη για να μην φαίνεται) και να τον ξαναβιδώσεις μέχρι να ξαναέρθει στο σωστό ύψος. (Γίνεται και με καλύτερα ελατήρια στις βίδες, αλλά προσωπικά σε όλους τους μαγνήτες που βιδώνουν στο σώμα βάζω από την αρχή ένα κομμάτι σφουγγάρι. Το μαύρο που είναι στη συσκευασία των seymour duncan.... σαν και είναι ειδικά φτιαγμένο για το σκοπό αυτό μου φαίνεται  :) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δοκίμασες δηλαδή?

Πρέπει να τον βγάλεις ξεβιδώνοντας τελείως τις βίδες, να βάλεις από κάτω ένα κομμάτι σφουγγάρι ή ρικοφον ή κάτι τέτοιο τέλος παντων (μικρότερο από το μαγνήτη για να μην φαίνεται) και να τον ξαναβιδώσεις μέχρι να ξαναέρθει στο σωστό ύψος. (Γίνεται και με καλύτερα ελατήρια στις βίδες, αλλά προσωπικά σε όλους τους μαγνήτες που βιδώνουν στο σώμα βάζω από την αρχή ένα κομμάτι σφουγγάρι. Το μαύρο που είναι στη συσκευασία των seymour duncan.... σαν και είναι ειδικά φτιαγμένο για το σκοπό αυτό μου φαίνεται  :) ).

 

εβγαλα τον μαγνητη και το αφροδες μαυρο αυτο υλικο που βρισκετε απο κατω του ειναι κολιμενο στο κατω μεροσ του μαγνητη το πιεζα να ισιοσει και να 3αναφουσκωσει.Ξαναεβαλα τον μαγνητη στην θεση του το βιδωσα αλλα παλι εγερνε...να βαλλω σφουγγαρι οπως ειπες?  το ρικοφον τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρικοφον ειναι αυτο το αφρωδες υλικο που εχουν στα στουντιο για να αποροφα τον ηχο......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου