Προς το περιεχόμενο

Μπάσσο από την Πολωνία (φωτογραφίες)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Πριν από κάποιο διάστημα έπεσε στα χέρια μου ένα μπάσσο. Είναι σκάφος και ήταν σε άθλια κατάσταση (σπασμένα κλειδιά, γερασμένη ταστιέρα, χωρίς χορδές, θεόστραβος λαιμός -τόξο-, υποδοχή για καρφί άγνωστου τύπου, μέσα στη σκόνη και τη λέρα, κ.α). Το συνέφερα πλήρως από την άθλια κατάστασή του (έφιαξα και λεμονάδα και το κέρασα) και τώρα έχω δύο θέματα μαζί του:

 

Πρώτον:

Έχει άθλιο intonation. Μιλάμε για ημιτόνιο επάνω. Τα σελάκια τα έχω τέρμα μέσα. Δοκίμασα να βγάλω τα ελατήριά τους αλλά τίποτα. Είναι σα να θέλει μετακίνηση η γέφυρα (ξεκόλλημα και ξανακόλλημα) αλλά τότε πως έπαιζαν οι προκάτοχοί του με τη γέφυρα όπως τώρα;;;

 

Δεύτερον:

Ποιά περίπου μπορεί να είναι η τιμή του. Είναι φιαγμένο στην Πολωνία, στο εσωτερικό του γράφει delfis (ή κάτι τέτοιο). Έχω αλλάξει τα κλειδιά του με δικά μου Mitsos-Kostas και το βύσμα για να το ακούσω στον ενισχυτή (η προηγούμενη υποδοχή ήτο στενή)...

 

 

Όποιος άνθρωπας μπορεί να βοηθήσει στην αναγνώριση στοιχείων αυτού του οργάνου θα πιεί την λεμονάδα που περίσσεψε!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα...

 

 

Οι φωτογραφίες (as promised):

img0344t.jpg

 

img0345vi.jpg

 

 

img0346dv.jpg

 

 

img0347hl.jpg

 

 

img0348ox.jpg

 

 

img0350as.jpg

 

 

 

 

 

Αυτά...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά τότε πως έπαιζαν οι προκάτοχοί του με τη γέφυρα όπως τώρα;;;

 

ο κακομοιρης ο...κομμουνιστης που επαιζε το 1960 στην Πολωνια με αυτο το μπασο,απο την πεινα & τον....υπερβολικο ..σοσιαλιστικο ρεαλισμο  ειχε κουφαθει και δεν ακουγε.... ;D

 

εξω απο τη πλακα η γεφυρα στο μπασο αυτο μετακινειται ελευθερα ,οπως και σε ολα τα archtop οργανα,απλα καποιο....αστερι την κολλησε με κολλα σε ..λαθος σημειο (η ,και αυτο ειναι το πλεον πιθανο,επαιζε με φλατ χορδες που ιντοναρουν αλλου σε σχεση με τις rw που εχεις βαλει εσυ),ξεκολλησε την με προσοχη και ξανακολλα την σε σημειο που να ιντοναρει σωστα.  

 

 

Δεύτερον:

Ποιά περίπου μπορεί να είναι η τιμή του. Είναι φιαγμένο στην Πολωνία, στο εσωτερικό του γράφει delfis (ή κάτι τέτοιο). Έχω αλλάξει τα κλειδιά του με δικά μου Mitsos-Kostas και το βύσμα για να το ακούσω στον ενισχυτή (η προηγούμενη υποδοχή ήτο στενή)...

 

30-60 ευρω ειναι καλα (πανω απο 60 θα σου δωσει μονο κανας...μερακλης που να θελει μπασο που να μοιαζει με του Mc Cartney αλλα & παλι εχει γεμισει η αγορα με απωανατολιτικα copies Hofner  που ειναι σουπερ & κανουν 150 euros οποτε χλωμο το βλεπω.)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ αρχηγέ! Αν μπορείς και να με φωτίσεις λίγο και για τη μάρκα. Και ποιά μπορεί να είναι η χρονολογία κατασκευής του γενικά.

 

Όποτε θέλεις κάνε μου ΠΜ να συννενοηθούμε για την πορτοκαλάδα. Αν μένεις εκτός Αθηνών θα σου τη στείλω με ΚΤΕΛ...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα τη βλεπω,υπηρχαν δεκαδες μαρκες τετοιων "κουπιων"  στο ανατολικο μπλοκ στα 60s & 70s ,μια και ενα κανονικο μπασο (Fender δηλ. ;D) σε αυτες τις χωρες εκανε περιπου οσο ενας ...δεκαετης "μισθος",αυτο για late 60s το κοβω.... ;)

 

Για περισσοτερες info απευθυνσου στον ΖΑΚΕΤΑ...που ονειρευεται μια Ελλαδα με τετοια οργανα... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα τη βλεπω,υπηρχαν δεκαδες μαρκες τετοιων "κουπιων"  στο ανατολικο μπλοκ στα 60s & 70s ,μια και ενα κανονικο μπασο (Fender δηλ. ;D) σε αυτες τις χωρες εκανε περιπου οσο ενας ...δεκαετης "μισθος",αυτο για late 60s το κοβω.... ;)

 

 

Και εγώ που νόμιζα πως ότι είναι παλιό είναι και ακριβό!  ;D

 

 

Επίσης πως να ξεκολλήσω και να ξανακολλήσω τη γέφυρα;

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κολλας με κολλα,την ξεκολλας με.... υπομονη (καλυτερα να το κανει ενας μαστορας μη φυγει και κανα κομματι ξυλο μαζι... ;D ) αλλοιως βαλε flat χορδες που ετσι κι αλλοιως ειναι καλυτερες για αυτα τα μπασα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλοιως βαλε flat χορδες που ετσι κι αλλοιως ειναι καλυτερες για αυτα τα μπασα.

 

Απλά δεν είχα φλατ όταν το έφιαχνα. Αν βάλω φλατ θα φιάξει το intonation;;;

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φορα κι ενα καιρο ενας γνωστος μου ειχε ενα παρομοιο μπασο και το ειχε αφησει διπλα απο τη ντουλαπα της κρεβετοκαμαρας.ο τοιχος και η ντουλαπα ειχαν περ.12 εκατοστα αποσταση. οταν πηγε μετα απο κανα τριμηνο να το παρει ειχε σκευρωσει τοσο που ειχε σφηνωσει και δεν εβγαινε με τιποτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου