Προς το περιεχόμενο

Line6 pocket pod EXPRESS!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερες στο forum :) λοιπον εχω μια ερωτηση για σας . σκεφτομουν την αγορα για το podακι που εχω στον τιτλο...απο πεταλιερες η εμπειρια μου δεν μου λεει και πολλα καθως οταν πρωτοξεκινησα μετα απο κανα χρονο πηρα μια zoom των 100 ευρω(δν θυμαμαι μοντελα κλπ) και την εδωσα μετα απο 1 χρονο οποτε δεν θυμαμαι και πολλα..διαβασα για τον πιτσιρικα (pod) και μου φανηκε ενταξει.. και οκ στην τελικη ειναι 60 ευρω , οχι 2.000  :P το θελω απο την μια γιατι ειμαι περιεργος με τα μοντελα ενισχυτων που αναφερει κλπ (πως θα ακουγονται ) και απ'την αλλη γιατι δυστυχως το pedalboard δεν εχει ολοκληρωθει ακομη και δεν μπορω να κουβαλαω τα παντα , παντου ... τι λετε και εσεις? καμια εμπειρια? λετε να το δωσω το 60αρι και οτι γινει εγινε ή να προχωρησω στην αγορα κανενος μονου effect για την pedalboard  ?

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παιχνίδι καλό είναι, για οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, είχε φανεί πατάτα. Αν θες καθαρούς ήχους με διάφορα εφέ είναι αποδεκτό. Φυσικά μια δοκιμή θα σε πείσει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πληρωνεις παιρνεις.

Αν βρεις μεταχειρισμενο το pod xt χτυπα το, θα ακουσεις πιο ενδιαφεροντα πραγματα, ή τουλαχιστον το pocket pod.

Φυσικα παιζει ρολο και το συστημα που θα το βαλεις.

Πρεπει να εχεις μονιτορακια αξιοπρεπη.

Για συνδεση με ενισχυτη μη το σκεφτεσαι, δεν αποδιδουν καλα, οσο σε συνδεση με μικτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που ξεχασα.

Αναλογα το μοντελο τελικα που θα παρεις, επεμβαινεις και στους ηχους.(τα presets ειναι γτπ)

Για να ακουστει καλυτερα πχ το pod xt κοβεις με τη μια απο τους ηχους το predelay του reverb σε 0%, ρυθμιζεις το room σε 0% και ανεβαζεις το chanel volume στο 60-75% ή γενικοτερα το ρυθμιζεις στο σημειο λιγο πριν αρχισει να κλιπαρει, ετσι ωστε να ειναι hot το σημα.

Το reverb mix γενικα χαμηλα, αναλογα και το παιξιμο (40-70% μαξιμουμ) και προτιμησε τα "κοντα" reverb χωρις μεγαλη "ουρα".

To noise gate με ρεγουλα. Φτανει τοσο, που οταν εχεις κλειστο το volume της κιθαρας να μην ακους φυσημα.

Master volume στο 60-70%

Περαιτερω ρυθμιση του gain, την κανεις απο το gain του μικτη, ετσι ωστε να εχεις παντα hot σημα στη μιξη αλλα να μην κλιπαρει (πχ να βλεπεις γεματη κυματομορφη στο καναλι εγγραφης ή στο bridge του μικτη να μπαινει στα "κιτρινα" και λιγο πριν φτασει στα "κοκκινα").

Ιδανικη ρυθμιση του EQ του pod ειναι αυτη που δεν χρειαζεται καμια (ή ελαχιστη) διορθωση/επεμβαση απο το EQ του μικτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Delta66 ρε συ.. δεκτο αυτο που λες αλλα επειδη δεν ειμαι και τοσο του ψηφιακου λογο προκαταληψης γιαυτο δεν θα ηθελα να παρω κανονικο pod αλλα κατι πιο "μικρο" "ευκολο" κλπ .. οσο για τα μονιτορ , σπιτι παιζω με ενισχυτη.. χμμ.. οποτε λες αστο καλυτερα?

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αντεχεις τα ψηφιακα, το μικρο θα σου ακουγεται ακομα χειροτερο.

Στο λαιβ το ιδιο. Απο μονιτορ ακους ή με inear ακουστικα (αναλογα τον διαθεσιμο εξοπλισμο).

Μια πεταλιερα midi ειναι απαραιτητη για το λαιβ.

Οποτε αν πας σε λαιβ με προσομοιωτη καλυτερα να εχεις κατι σαν το pod xt live (και πανω) ή την vox tonelab.

Ανεβαινει ομως σε κοστος.

Αν θες απλα να παιξεις στο σπιτι στον υπολογιστη και να γραψεις και τιποτα προχειρο, δοκιμασε το guitar rig που ειναι απλα ενα software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου