Προς το περιεχόμενο

Συνδέοντας με MIDI τα Roland GR-20 > rack synthesizer > DAW


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γύρισα από τις διακοπές ακμαίος, ξεκούραστος...και με γεμάτα χέρια!

Με ένα Oberheim Matrix 1000 και ένα Wavestation σε rack μορφή.

DSCN2426.jpg

Το ζητούμενο είναι να δοκιμάσω εάν τα συγκεκριμένα devices παίζουν καλύτερα από τα softsynths με τις midi κιθάρες ή εάν ο Λόκης και ο Χναράκης λένε παπάτζες. :P

Το πρόβλημά μου είναι στις συνδέσεις.. καθότι πλήρως άσχετος....

Ας τα πάμε από την αρχή...

Έχω την Motu Ultralite

motu_ultralite.jpg

η οποία έχει μία είσοδο-έξοδο midi που τώρα καταλαμβάνει η κιθάρα μου με το Gr20.

DSCN2429.jpg

To πλήκτρο μου (ένα απλό controler) συνδέεται με usb και όλα παίζουν μιά χαρά...

 

Έχοντας λοιπόν αυτό το θέαμα

DSCN2427.jpg

τι συνδέω πού και πώς? Οι απορίες πολλές...Τί κανάλι ενεργοποιώ? Midi? Audio?

Πώς τα αναγνωρίζει το Garageband?

 

Με αυτόν το πανικό, το Audio-Midi setup του Mac (που δουλεύει σαν patch panel), τί κάνω? Τον χρειάζομαι?

MIDISetup.png

Έχω και ένα "πολύμπριζο" midi της Esi (για καλό και για κακό...)

Ας ξεκινήσουμε με το Oberheim που είναι μονοφωνικό...και βλέπουμε!

 

ΥΓ Παρακαλώ, δώστε 1-2 σοβαρές απαντήσεις...και μετά χλευάστε με όσο θέλετε :-[

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να τα ελεγχεις όλα ταυτοχρονα?

 

Λοιπον, από το out της καρτας, παει στο in του Gr. Οπως το χεις τωρα δηλαδη.

 

Από το thru του Gr, στο in του Oberheim και απο το thru του Oberheim, στο in του Wavestation.

 

Μεσω των μενου του καθε συνθίου, ρυθμιζεις το καθένα να ακουει σε διαφορετικό midi καναλι. Πχ το Γκρ στο 1, το Ομπερ στο 2 και το Κοργκ στο 3.

 

Στο DAW σου τώρα, φτιάχνεις midi tracks και στο καθενα αναθετεις σε ποιο midi καναλι να στελνει. Ετσι, αλλαζοντας τα τρακς, θα ελεγχεις και το αντιστοιχο συνθ.

 

Για να ακους και ηχο, φυσικά πρεπει να εχεις συνδεδεμενο το καθε συνθ στην καρτα ηχου μεσω των audio θυρών..

 

Απαντησα καθολου ή αλλο ρωτας? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ακους και ηχο, φυσικά πρεπει να εχεις συνδεδεμενο το καθε συνθ στην καρτα ηχου μεσω των audio θυρών..

Άρα ένα καλώδιο στο Oberheim, δύο στο Wavestation στις αντίστοιχες "πόρτες" της Motu.

Δηλ στέλνω το Oberheim στη 3 και το Wavestation στη 4...σωστά?

Ας πιάσουμε το Oberheim που έχει 1 καλώδιο...το βάζω στο In ή στο Out της πόρτας 3?

 

Μεσω των μενου του καθε συνθίου, ρυθμιζεις το καθένα να ακουει σε διαφορετικό midi καναλι.

Ετούτο που το βρίσκω? Eίναι το channel πάνω στο menu του synth?

 

Στο DAW σου τώρα, φτιάχνεις midi tracks και στο καθενα αναθετεις σε ποιο midi καναλι να στελνει.

Eδώ, μάλλον τον ήπια...δεν νομίζω ότι στο Garageband μπορώ να επιλέξω διαφορετικά midi channels...ώρα είναι στα γεράματα να μαθαίνω logic...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θου Κύριε (και δεν είμαι καν χριστιανός  ;D ;D ;D) τι πήγες και πήρες εκεί πέρα;

Αυτά δεν είναι από τα ακριβά;

Δώσ' το πίσω γρήγορα. Έρχεται ο Δράκουλας... χοντρό Μπένι να σου ρουφήξει την πισίνα με το καλαμάκι  ;D ;D ;D 

 

ΥΓ: Νομίζω ότι έλαβες δύο σοβαρές απαντήσεις...  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά δεν είναι από τα ακριβά;

Μάλλον ήταν από τα ακριβά...όλα αυτά έχουν βγεί σε softsynth και τα πραγματικά και να στα χαρίζουν δεν τα παίρνεις.

Εάν δουλεύει πάντως το σύστημα, μπορεί να κρατήσω το ένα από τα 2...προφανώς και δεν έχω πληρώσει τίποτα...γι αυτό είναι οι φίλοι, φίλος :-*

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ένα καλώδιο στο Oberheim, δύο στο Wavestation στις αντίστοιχες "πόρτες" της Motu.

Δηλ στέλνω το Oberheim στη 3 και το Wavestation στη 4...σωστά?

Ας πιάσουμε το Oberheim που έχει 1 καλώδιο...το βάζω στο In ή στο Out της πόρτας 3?

 

Στο in...αν χρησιμοποιησεις 2 καλωδια ομως για το W/S, θα το βαλεις αντιστοιχα και σε 2 εισοδους της καρτας (πχ 4 και 5)

 

 

Ετούτο που το βρίσκω? Eίναι το channel πάνω στο menu του synth?

 

Ναι, αυτο είναι. ;)

 

Eδώ, μάλλον τον ήπια...δεν νομίζω ότι στο Garageband μπορώ να επιλέξω διαφορετικά midi channels...ώρα είναι στα γεράματα να μαθαίνω logic...

 

Δεν τον ηπιες μωρε, απλα σε αυτη την περιπτωση, θα το πας χειροκινητα.

Δηλαδη, σε περιπτωση που το γκαράζ σου δεν εχει αυτη τη δυνατότητα ή σε περιπτωση που δε βρεις πως να ρυθμισεις τα καναλια στα συνθς τοτε κανεις το εξης απλό που κάνω κι εγω, απο συνηθεια περισσοτερο...

 

Τα εχεις όλα στο καναλι 1..και κλεινεις το volume απ'αυτα που δε θες να παιζουν...

 

Ομως σε αυτή την περιπτωση, θα πρεπει καθε φορα που γραφεις ενα midi track, να το βαζεις να παιζει, εχοντας ενα audio track να ηχογραφει...οποτε μετα θα κανεις mute το midi track.... διαφορετικα, ολα τα τρακς θα στελνουν ολες τις νοτες σε όλα τα μηχανηματα...

 

κατι το οποιο, σπανια βγαζει καλα αποτελεσματα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις όλα στο καναλι 1..και κλεινεις το volume απ'αυτα που δε θες να παιζουν...

...Θεϊκό!!!!!

Αλλά έλα που όταν ανοίγω ένα καινούργιο midi κανάλι, έχω default ένα πιάνο και δεν μπορώ να το σιγήσω...

 

Ομως σε αυτή την περιπτωση, θα πρεπει καθε φορα που γραφεις ενα midi track, να το βαζεις να παιζει, εχοντας ενα audio track να ηχογραφει...

Αυτό το κάνει σίγουρα.

 

Από το thru του Gr, στο in του Oberheim και απο το thru του Oberheim, στο in του Wavestation.

το thru τι κάνει? Περνάει απλά από το ένα στο άλλο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχουμε και λέμε.

 

α) Έχεις:

1 x GR-20

1 x Oberheim Matrix 1000

1 x Wavestation rack

Χ x κλπ κλπ

 

β)

Το ζητούμενο είναι να δοκιμάσω εάν τα συγκεκριμένα devices παίζουν καλύτερα από τα softsynths με τις midi κιθάρες...

Οπότε αφού μιλάμε γιά παίξιμο από τις MIDI κιθάρες, σε πρώτη φάση, το βασικότερο είναι η ταχύτητα. Δηλαδή να γίνει τέτοια σύνδεση έτσι ώστε να έχεις το δυνατόν γρηγορότερη μεταφορά σήματος - μικρότερη καθυστέρηση.

 

Σε αυτή την περίπτωση και αρχικά, θα σου πρότεινα να συνδέσεις κανονικά την κιθάρα σου με τον GK μαγνήτη στο GR-20 και με ένα μικρό MIDI καλώδιο, από το MIDI OUT του GR-20 στο MIDI IN του π.χ. Oberheim Matrix 1000. Η ακουστική (audio) έξοδος του Oberheim Matrix 1000 κανονικά στην κονσόλα σου.

Το Midi Channel Transmit του GR-20 να είναι το ίδιο με το Midi Channel Receive του Oberheim Matrix 1000, π.χ. 1. Παίζεις από την κιθάρα και μέσω του GR-20 το σήμα που έχει γίνει μετατροπή σε MIDI, φεύγει από το MIDI OUT του GR-20 και μέσω του MIDI καλωδίου πάει στο MIDI IN του Oberheim Matrix 1000.

Αφού τελειώσεις τις δοκιμές με το Oberheim Matrix 1000, κάνεις αντικατάσταση με το Wavestation rack. Μπορεί κάποιο από τα δύο να έχει διαφορετική καθυστέρηση.

 

Αυτός είναι ο πιό γρήγορος τρόπος σύμφωνα με τα μηχανήματα που έχεις και γιά το test που θέλεις να κάνεις.

 

Καθ'όλη την διάρκεια των test, δεν θα πάρεις ακουστική έξοδο audio από το GR-20 στην κονσόλα σου. Γιά την ώρα δεν σε ενδιαφέρουν οι ήχοι του GR-20 αλλά μόνο ότι είναι συνδεδεμένο εξωτερικά μέσω Midi.

 

Αργότερα, αφού δοκιμάσεις και ακούσεις ήχους, ταχύτητες, καθυστερήσεις κλπ, θα πάμε και στην συνδεσμολογία με το MAC. Μόνο που εδώ θα έχουμε μεγαλύτερες καθυστερήσεις λόγω του routing. Κάνε πρώτα αυτό και μετά βλέπουμε.

 

γ)

... ή εάν ο Λόκης και ο Χναράκης λένε παπάτζες.

Δεν ξέρω, θα δείξει ή μάλλον εσύ θα μας πείς  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Θεϊκό!!!!!

Αλλά έλα που όταν ανοίγω ένα καινούργιο midi κανάλι, έχω default ένα πιάνο και δεν μπορώ να το σιγήσω...

 

Μαλλον στο out του track, αναθετει by default (πςςς) τη synth μηχανη της καρτας ήχου σου...βαλε το καναλι 1 στο midi, αλλα αλλαξε και το out του track...Σε μενα στο cubase, εχει τη μορφη ["Ονομα της καρτας ηχου" midi port]

 

το thru τι κάνει? Περνάει απλά από το ένα στο άλλο?

 

Ναι...δηλαδη δεχεται την εντολη το μηχανημα, αλλα μεσω thru τη στελνει και στο επόμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Midi Channel Transmit του GR-20 να είναι το ίδιο με το Midi Channel Receive του Oberheim Matrix 1000, π.χ. 1. Παίζεις από την κιθάρα και μέσω του GR-20 το σήμα που έχει γίνει μετατροπή σε MIDI, φεύγει από το MIDI OUT του GR-20 και μέσω του MIDI καλωδίου πάει στο MIDI IN του Oberheim Matrix 1000.

Στο Daw τι κανάλι ανοίγω? Midi ή Αudio...ή και τα 2 μαζί?

Εαν παραβλέψουμε αρχικά το Daw (για να μην μπλέκουμε), μπορώ τη δοκιμή να την κάνω μόνο με την Audio κονσόλα της Motu την CueMix ή θέλει οποσδήποτα midi?

MOTU-UltraLite.Fig31.gif

 

βαλε το καναλι 1 στο midi, αλλα αλλαξε και το out του track...

Νομίζω ότι είναι μόνιμα εκεί...τόσα χρόνια δεν έχω δεί το Garageband να αλλάζει κανάλι... ???

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου