Προς το περιεχόμενο

Συνδέοντας με MIDI τα Roland GR-20 > rack synthesizer > DAW


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Δεν αναφέρω πουθενά DAW.

Τα DAW μετά...

 

Τώρα μόνο: GR-20 MIDI OUT > Oberheim MIDI IN

 

Audio out από το Oberheim > Audio In (audio κανάλι) στην κονσόλα

ή (αν δεν έχεις κονσόλα)

Ακουστικά στο Oberheim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν αναφέρω πουθενά DAW.

Τα DAW μετά...

 

Τώρα μόνο: GR-20 MIDI OUT > Oberheim MIDI IN

 

Audio out από το Oberheim > Audio In (audio κανάλι) στην κονσόλα

ή (αν δεν έχεις κονσόλα)

Ακουστικά στο Oberheim.

Kατανοητό

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Kατανοητό

Ωραία.

Κάνε πρώτα τα τεστ σου, άκουσε τους ήχους, βάλε διαδοχικά τα δύο rack και πες μας εντυπώσεις.

Καλή ακρόαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...έκανα ότι είπε ο Μανώλης...και αναφέρω...

Η σύνδεση δούλεψε τέλεια. Στην αρχή είχα και το καρφί audio του GR20 (γιατί ο Χναράκης δεν μου είχε πεί να το βγάλω... 8)) με αποτέλεσμα να έχω ήχο και από τη κιθάρα, και από το synth του Gr20 και από το Oberheim...μία ομορφία!!!! :P :P :D

Ένα αρχικό πρόβλημα, το ότι έβγαζε ήχο μόνο η Μι καντίνι και όχι οι υπόλοιπες χορδές, λύθηκε με ένα πρός-πίσω στο μονοφωνικό-πολυφωνικό setting του Gr 20.

 

Oι παρατηρήσεις τώρα. Η ταχύτητα απόκρισης είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ. Πραγματικά δεν το περίμενα και δεν έχει σχέση με οποιοδήποτε softsynth. Δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο το ότι το Oberheim είναι μονοφωνικό, πιστεύω ότι θα έχω καλύτερη αίσθηση και από το πολυφωνικό Wavestation...εάν είναι όμως και εκεί έτσι τα πράγματα...ξεκινώ την αναζήτηση Minimoog!!!  :-X

Από την άλλη βέβαια δεν εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα ήχων του Oberheim (ίσως το αυτί μου έχει συνηθίσει τα "πλούσια" softsynths)...αλλά έχει περίπου 1000 presets και εγώ ένα μακρύ χειμώνα μπροστά μου...

 

Πάμε στο Wavestation τώρα...συνδέω με τον ίδιο τρόπο απλά βάζω 2 Audio καλώδια στο 3-4 in της κάρτας μου?

 

YΓ προφανώς και δεν μπορείτε να έχετε δείγματα ήχου, γιατί δεν έχω περάσει το μάθημα της συνδεσμολογίας ακόμα :P ώστε να προχωρήσω στα μαθήματα DAW

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρατηρώ με ικανοποίηση ότι έχεις αρχίσει να σοβαρεύεις. Καιρός σου ήταν.  :P

 

Τώρα, ρε άσχετε άντρα, ό,τι και να είναι το Garageband αποκλείεται να ακούει μόνο ένα MIDI κανάλι. Για ψάξε το λίγο περισσότερο...

 

Γενικά το MIDI latency για τις εξωτερικές συσκευές δεν πιστεύω ότι θα σου δημιουργήσει πρόβλημα... τουλάχιστον σε εμένα όχι. Προφανώς υπάρχουν δύο λόγοι να ξεφύγεις από τους ήχους του GR-20, είτε για καλύτερη ποιότητα είτε για περισσότερη ποικιλία... εσύ αποφασίζεις.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ με ικανοποίηση ότι έχεις αρχίσει να σοβαρεύεις. Καιρός σου ήταν.  :P

Ωριμάζω ;)...αλλά περίμενε και το τεστ με το Wavestation για να πανηγυρίσεις!!! :-*

 

Τώρα, ρε άσχετε άντρα, ό,τι και να είναι το Garageband αποκλείεται να ακούει μόνο ένα MIDI κανάλι. Για ψάξε το λίγο περισσότερο...

Να σου πώ, δεν με καίει και να ακούει μόνο ένα MIDI κανάλι. Αυτή τη στιγμή και το GR20 και το Oberheim είναι στο 1 και δουλεύουν μιά χαρά. Να συνδέσω ΚΑΙ το Wavestation ταυτόχρονα δεν προβλέπεται και δεν έχει και νόημα. Περισσότερο πρόβλημα θα έχω να "σιγήσω" το default πιάνο που δημιουργείται όταν δημιουργώ ένα νέο MIDI κανάλι...Άμα δώ τα σκούρα, θα καταφύγω στη βοήθεια του κοινού (και πάλι).

 

Προφανώς υπάρχουν δύο λόγοι να ξεφύγεις από τους ήχους του GR-20, είτε για καλύτερη ποιότητα είτε για περισσότερη ποικιλία... εσύ αποφασίζεις.

Έχω ξεφύγει εδώ και καιρό από τους basic ήχους του GR20 με τα softsynths...αυτό που χρειάζομαι είναι περισσότερη live ανταπόκριση. Γιατί σε "studio mode" κανείς δεν καταλαβαίνει τη διαφορά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Oι παρατηρήσεις τώρα. Η ταχύτητα απόκρισης είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ. Πραγματικά δεν το περίμενα και δεν έχει σχέση με οποιοδήποτε softsynth.

Είναι δεδομένο αυτό καθώς στα softsynth μεσολαβεί το όποιο latency προκύπτει από την κάρτα ήχου και το λειτουργικό. Για ηχογράφηση δεν παρουσιάζει πρόβλημα αλλά στο live είναι αισθητή. Οπότε στο επόμενο σου live δεν θα πάρεις το laptop, ok;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, ρε άσχετε άντρα, ό,τι και να είναι το Garageband αποκλείεται να ακούει μόνο ένα MIDI κανάλι. Για ψάξε το λίγο περισσότερο...

Για να μην με λές άσχετο...

http://aurora7795.blogspot.com/2006/08/changing-midi-transmission-channels-in.html

 

Για ηχογράφηση δεν παρουσιάζει πρόβλημα αλλά στο live είναι αισθητή. Οπότε στο επόμενο σου live δεν θα πάρεις το laptop, ok;

..ή θα κάνω όπως ο Metheny τόσα χρόνια...θα βρώ έναν ήχο που παίζει μιά χαρά και θα βγάλω όλο το live έτσι ;)

Φίλος Αdmin...από Logic πώς τα πάς? ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ marathon

Ωραία, είσαι σε καλό δρόμο.

Τώρα κάνε την απλή αντικατάσταση. Βγάλε το oberheim και στη θέση του βάλε το άλλο hardware rack. Άκουσε τους ήχους του. Μόλις τελειώσεις και με αυτό, τα ξαναλέμε.

 

Συμβουλή, μην ακούς ταυτόχρονα καί το GR-20. Δηλαδή το volume του GR-20 να είναι εντελώς κλειστό ή απλά μην βάλεις καλώδια audio στο output του GR-20. Θέλω να καταλάβεις την αίσθηση του πραγματικού Midi hardware latency που αφορά μόνο τα hardware μηχανήματα μαζί με το Midi του GR-20. Please...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή, μην ακούς ταυτόχρονα καί το GR-20. Δηλαδή το volume του GR-20 να είναι εντελώς κλειστό ή απλά μην βάλεις καλώδια audio στο output του GR-20. Θέλω να καταλάβεις την αίσθηση του πραγματικού Midi hardware latency που αφορά μόνο τα hardware μηχανήματα μαζί με το Midi του GR-20. Please...

Έτσι κάνω αφεντικό. Απλά έχει μεγάλο ενδιαφέρον να ακούς και τους 3 ήχους συγχρόνως.

Το volume του GR-20 δεν μπορεί να είναι κλειστό (τουλάχιστον το επάνω στον μαγνήτη) γιατί επηρεάζει τον ήχο.

Δεν πρόσεξα εάν τα πετάλια hold και glide δουλεύουν με το Obercheim...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου