Προς το περιεχόμενο

Συνδέοντας με MIDI τα Roland GR-20 > rack synthesizer > DAW


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

...Απλά έχει μεγάλο ενδιαφέρον να ακούς και τους 3 ήχους συγχρόνως.

Το volume του GR-20 δεν μπορεί να είναι κλειστό (τουλάχιστον το επάνω στον μαγνήτη) γιατί επηρεάζει τον ήχο...

Να βγάλεις εντελώς τα καλώδια του audio out από το GR-20. Να κούς μόνο το εξωτερικό module (oberheim κλπ).

Έχει πολύ μεγάλη σημασία να ακούσεις το hardware Midi latency του συστήματός σου πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο.

Αργότερα θα πάμε στους layered ήχους διπλούς - τριπλούς κλπ. Τώρα κάνε αυτό που σου λέω καθ'ότι "νέος" με την καλή έννοια στο άθλημα. Έχει σημασία αυτό που σου λέω, δλδ να καταλάβεις πρακτικά την Midi καθυστέρηση του συστήματός σου, λόγω GK & MIDI (το δικός σου latency).

 

Δεν πρόσεξα εάν τα πετάλια hold και glide δουλεύουν με το Obercheim...

Όλα θα γίνουν πτωχέ μου κιθαρίστα.  ;D

Στο Midi όλα γίνονται. Όμως ένα - ένα. Όχι όλα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όλα θα γίνουν πτωχέ μου κιθαρίστα.  ;D

Εμείς οι 2 θα περάσουμε ένα δύσκολο χειμώνα... ;D ;D

 

Τώρα που σε βρήκα, το Monophonic-Polyphonic Mode στο Gr 20 σε τι χρησιμεύει?

Εγώ τόσο καιρό είμαι στο Polyphonic...από προαίσθημα ;)

Aυτό παίζει κανένα ρόλο στην "άσκηση" που κάνουμε τώρα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εμείς οι 2 θα περάσουμε ένα δύσκολο χειμώνα... ;D ;D

Κατάλαβα  ;D ;D ;D

 

Τώρα που σε βρήκα, το Monophonic-Polyphonic Mode στο Gr 20 σε τι χρησιμεύει?

Εγώ τόσο καιρό είμαι στο Polyphonic...από προαίσθημα ;)

Aυτό παίζει κανένα ρόλο στην "άσκηση" που κάνουμε τώρα?

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και έχει πολύ μεγάλη σημασία. Είναι μεγάλο κεφάλαιο. Ειδικά γιά αργότερα. Είναι εξαιρετικής σημασίας λειτουργία γιά την ευελιξία που θα χρειαστείς οπωσδήποτε, αφού θέλεις να μπλέξεις με μένα...

 

Κατ'αρχήν θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου και να καταλάβεις πολύ καλά, ότι το όργανό σου (Midi κιθάρα), είναι ένα μονοφωνικό όργανο. Επαναλαμβάνω, είναι ένα μονοφωνικό όργανο. Απλά έχει έξι διαφορετικές χορδές που του επιτρέπει να είναι ένα μονοφωνικό όργανο Χ 6. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Αν θες, μπορώ να σου το αποδείξω. Όχι όμως τώρα γιατί θα ξεφύγουμε από την ουσία.

 

Επιστρέφουμε στο θέμα μας με το GR-20 & Mono - Poly.

 

Οπότε, αφού μιλάμε γιά Midi κιθάρα ή/καί εξωτερική συνδεσμολογία Midi.

 

Γιά παράδειγμα και εν συντομία.

Όταν είναι στο ένα Mode , λειτουργούν - εκπέμπουν όλες οι χορδές στο ίδιο Midi κανάλι.

Αυτό σημαίνει ότι, όλες οι χορδές σου, αναγκαστικά θα παίζουν το ίδιο ήχο, π.χ. πιάνο, όμποε κλπ.

Όταν είναι στο άλλο Mode, λειτουργεί - εκπέμπει κάθε χορδή ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες σε διαφορετικό Midi κανάλι.

Αυτό σημαίνει ότι, κάθε μία χορδή, παίζει σε διαφορετικό Midi κανάλι, με αποτέλεσμα να έχεις τη δυνατότητα να έχεις διαφορετικό ήχο γιά κάθε χορδή, π.χ. πιάνο γιά την 1η, βιολί γιά την 2η κ.ο.κ.

Επίσης, μπορείς να ρυθμίσεις με τέτοιο τρόπο τα Midi κανάλια, έτσι ώστε, να εκπέμπουν γιά παράδειγμα οι 1η+2η+3η χορδή σε ένα Midi κανάλι και οι 4η+5η+6η χορδή σε διαφορετικό Midi κανάλι. Δεν είμαι κιθαρίστας, αλλά με τέτοιο τρόπο γιά παράδειγμα, θα μπορείς να έχεις στις τρείς χαμηλές χορδές, λέμε τώρα, έναν ήχο μπάσσου και στις υπόλοιπες έναν ήχο πιάνου ή ότι άλλο θέλεις.

 

Επίσης πολύ σημαντικό. Με αυτή τη λειτουργία, σου δίνει το μηχάνημα την δυνατότητα να παίξεις σε ένα αρμόνιο αυτόματα ακκομπανιαμέντα, χρησιμοποιώντας τις δύο ή τρείς ή όσες χορδές γιά τα ακκόρντα και τις υπόλοιπες γιά σόλο κλπ κλπ.

Αυτά όμως, άσ'τα γιά μετά, διότι σε βλέπω να παίρνεις κανένα σύστημα αρμονίου και να πηγαίνεις μόνος σου σε καμιά ταβέρνα. Άνθρωπος ορχήστρα.

 

Γιά παράδειγμα, με ένα τέτοιο σύστημα θα μπορείς μόνος σου να παίζεις με συνοδεία κάτι όπως τα παρακάτω, σε real time βεβαίως - βεβαίως.

 

 

Σαφώς μπορείς να παίξεις και λαϊκά... γιά την ταβέρνα που είπαμε πιό πάνω  ;D

 

Edit:

Γιά να μην με ρωτήσεις, ότι ακούς από τα παραπάνω είναι όλα MIDI  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου και να καταλάβεις πολύ καλά, ότι το όργανό σου (Midi κιθάρα), είναι ένα μονοφωνικό όργανο. Επαναλαμβάνω, είναι ένα μονοφωνικό όργανο. Απλά έχει έξι διαφορετικές χορδές που του επιτρέπει να είναι ένα μονοφωνικό όργανο Χ 6. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Αν θες, μπορώ να σου το αποδείξω. Όχι όμως τώρα γιατί θα ξεφύγουμε από την ουσία.

Aυτό θέλει λίγο χρόνο να το χωνέψω (σαν παίχτης περισσότερο) και δεν χρειάζεται να μου αποδείξεις τίποτα...είναι κατανοητό.

 

Επιστρέφουμε στο θέμα μας με το GR-20 & Mono - Poly.

Και αυτό το κατάλαβα τώρα από τη ανάλυσή σου. Με λίγα λόγια, στη φάση που είμαστε τώρα, πρακτικά μου είναι το ίδιο και το αυτό σαν αποτέλεσμα, αφού δεν εκμεταλεύομαι την "πολυφωνικότητα"

 

Με αυτή τη λειτουργία, σου δίνει το μηχάνημα την δυνατότητα να παίξεις σε ένα αρμόνιο αυτόματα ακκομπανιαμέντα, χρησιμοποιώντας τις δύο ή τρείς ή όσες χορδές γιά τα ακκόρντα και τις υπόλοιπες γιά σόλο κλπ κλπ.

Αυτό άστο για την επόμενη χρονιά σαν μάθημα! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Aυτό θέλει λίγο χρόνο να το χωνέψω (σαν παίχτης περισσότερο) και δεν χρειάζεται να μου αποδείξεις τίποτα...είναι κατανοητό.

Χαίρομαι.

Σαν παίκτης θα συνεχίσεις να παίζεις όπως παίζεις. Αυτά που σου είπα αφορούν το Midi. Ίσως κάποια στιγμή τα πούμε και από κοντά με έναν καφέ. Να πούμε και σε άλλα παιδιά. Π.χ. ο yameth ή κανένας bass-ίστας, δεν λέμε ονόματα. Why not.

 

Και αυτό το κατάλαβα τώρα από τη ανάλυσή σου. Με λίγα λόγια, στη φάση που είμαστε τώρα, πρακτικά μου είναι το ίδιο και το αυτό σαν αποτέλεσμα, αφού δεν εκμεταλεύομαι την "πολυφωνικότητα"

Αυτό είναι μεγάλης σημασίας σε περίπτωση που θέλεις ντε και καλά από το controller σου (GR-20) να ελέγξεις το εξωτερικό sound module (oberheim κλπ). Αλλιώς μπορείς να τα κάνεις από το εξωτερικό sound module εάν αυτό σου το επιτρέπει, που μάλλον το επιτρέπουν. Εξαρτάται από το τι θες, τι σε βολεύει και φυσικά την πολυπλοκότητα, που κάποια στιγμή θα την ζητήσεις. Π.χ. ταυτόχρονα περίεργα controllers, κλίμακες κλπ κλπ.

 

Αυτό άστο για την επόμενη χρονιά σαν μάθημα! ;D ;D

Μην το λες καθόλου. Απ'ότι βλέπω θα τα πας χαρά. Αν παίζεις καλή κιθάρα, δεν το ξέρω, θα μπορείς να κάνεις πράγματα που ούτε που τα φανταζόσουν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το λες καθόλου. Απ'ότι βλέπω θα τα πας χαρά. Αν παίζεις καλή κιθάρα, δεν το ξέρω, θα μπορείς να κάνεις πράγματα που ούτε που τα φανταζόσουν.

Είπαμε να παίξουμε λίγο καλύτερα σαχλόφωνο όχι να πάμε στο τσίρκο... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμών συνέχεια...χθές ήταν η σειρά του Wavestation...που ΑΤΥΧΩΣ δεν είχε την επιτυχία του Οber...

στα έλεγα Λόκη να μην βιάζεσαι να πανηγυρίζεις!!!! :-[

 

Η ανταπόκριση του ήταν λίγο καλύτερη από του softsynth...σε τέτοιο όμως βαθμό που να σκέφτεσαι εάν αξίζει το κόπο να μπαίνεις σε τόσο κόπο.

Oι γενικές παρατηρήσεις είναι ότι οι ήχοι του Wavestation είναι "καλύτεροι" και πιο χρησιμοι από του Oberheim αλλά τα κιθαριστικό feel δεν βοηθάει.

 

Η ερώτηση της ημέρας προς τον Μανώλη (και όχι μόνο) έχει σχέση με το Play Feel του Gr20. Μήπως το Strum Mode θα βοηθούσε? Δεν το έκανα χθές γιατί δεν το είχα σκεφτεί και να πώ και την αλήθεια δεν είχα ασχοληθεί και ποτέ εκτός από τη πρώτη φορά που είχα πάρει τη πεταλιέρα...Τελικά όλη αυτή η διαδικασία είναι μία καλή ευκαιρία να μάθω και 5 πράγματα παραπάνω για το Gr20 8)

 

Από τις επόμενες ημέρες θα προσπαθήσω να ανεβάσω και κανένα 2 Audio κλιπς (γιατί για midi δεν είμαστε έτοιμοι) που περνάνε κανονικά στο Garageband.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δοκιμών συνέχεια...χθές ήταν η σειρά του Wavestation...που ΑΤΥΧΩΣ δεν είχε την επιτυχία του Οber...

στα έλεγα Λόκη να μην βιάζεσαι να πανηγυρίζεις!!!! :-[

Κάθε sound module έχει διαφορετική καθυστέρηση, ανάλογα την τεχνολογία, τους ήχους (βλέπε Attack) κλπ κλπ. Δοκιμάζεις ακούς και αποφασίζεις.

Επίσης, κάτι που θα το κάνεις αργότερα, τους ήχους που έχουν καθυστέρηση από τα εξωτερικά sound modules, μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις ως απόηχο αν θες. Ως ήχο χρησιμοποιείς κάτι που είναι πιό άμεσο σε attack και μ'αυτό τον τρόπο φτιάχνεις layers που δεν είναι αισθητή αν θες η καθυστέρηση. Αυτό όμως το αφήνουμε γιά μετα. Συνέχισε όπως είσαι. Δοκίμασε και άλλα.

 

Η ανταπόκριση του ήταν λίγο καλύτερη από του softsynth...σε τέτοιο όμως βαθμό που να σκέφτεσαι εάν αξίζει το κόπο να μπαίνεις σε τόσο κόπο.

Oι γενικές παρατηρήσεις είναι ότι οι ήχοι του Wavestation είναι "καλύτεροι" και πιο χρησιμοι από του Oberheim αλλά τα κιθαριστικό feel δεν βοηθάει.

Οποιοδήποτε hardware είναι σαφώς καλύτερο από αποιοδήποτε soft synth. Όχι μόνο δική μου γνώμη. Όταν ασχοληθείς θα το καταλάβεις γιά τα καλά.

Όσο γιά το ποιοί ήχοι είναι καλύτεροι, είναι καί θέμα γούστου ή τι αρέσει ή τί είναι πιό χρήσιμο στον καθένα ανάλογα αυτό που θέλει και κάνει.

 

Η ερώτηση της ημέρας προς τον Μανώλη (και όχι μόνο) έχει σχέση με το Play Feel του Gr20. Μήπως το Strum Mode θα βοηθούσε? Δεν το έκανα χθές γιατί δεν το είχα σκεφτεί και να πώ και την αλήθεια δεν είχα ασχοληθεί και ποτέ εκτός από τη πρώτη φορά που είχα πάρει τη πεταλιέρα...Τελικά όλη αυτή η διαδικασία είναι μία καλή ευκαιρία να μάθω και 5 πράγματα παραπάνω για το Gr20 8)

Θα πρέπει να πειραματιστείς. Όλες οι ρυθμίσεις ή πολλές από αυτές που έχουν αυτά τα converters όπως π.χ. το GR-20, είναι γιά να ρυθμιστεί το μηχανάκι ανάλογα το παίξιμο την ευαισθησία του χεριού κλπ κλπ. Αν δεν πειραματιστείς δεν θα βγάλεις άκρη. Πρέπει να ασχοληθείς μαζί του γιά να σου δώσει τα μέγιστα ως προς τις απαιτήσεις σου.

 

 

Από τις επόμενες ημέρες θα προσπαθήσω να ανεβάσω και κανένα 2 Audio κλιπς (γιατί για midi δεν είμαστε έτοιμοι) που περνάνε κανονικά στο Garageband.

Good.

 

Μ'ενδιαφέρει να καταλάβεις πάρα πολύ καλά την έννοια της καθυστέρησης, από πού και πως ξεκινάει μέσα σε ένα Midi Guitar System, γιατί, καθώς επίσης ποιοί είναι οι παράγοντες που μπορούν να την αυξήσουν - μειώσουν κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να πειραματιστείς. Όλες οι ρυθμίσεις ή πολλές από αυτές που έχουν αυτά τα converters όπως π.χ. το GR-20, είναι γιά να ρυθμιστεί το μηχανάκι ανάλογα το παίξιμο την ευαισθησία του χεριού κλπ κλπ. Αν δεν πειραματιστείς δεν θα βγάλεις άκρη. Πρέπει να ασχοληθείς μαζί του γιά να σου δώσει τα μέγιστα ως προς τις απαιτήσεις σου.

 

Θα κάνω τώρα μια πονηρή ερώτηση στο Μανώλη:

 

Να υποθέσω ότι υπάρχουν undocumented εντολές στο GR με τις οποίες μπορείς να βελτιώσεις την ευαισθησία και την απόκριση? Ή είναι "μαύρο κουτί"?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ The Genius Loci

Κοίτα να δεις. α) δεν είμαι κιθαρίστας καί β) δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο μηχάνημα στο βαθμό που μάλλον νομίζεις.

 

Απ'όσο γνωρίζω τουλάχιστον, δεν υπάρχουν ή μάλλον δεν πρέπει να υπάρχουν undocumented εντολές που αφορούν το μηχάνημα. Δεν το γνωρίζω.

Ότι αφορά το συγκεκριμένο μηχάνημα υπάρχει στο Owner's Manual. Αν κοιτάξεις στο Hex Address Mapping υπάρχουν πολλά πράγματα αναλυτικά, ίσως και πράγματα που δεν είναι άμεσα προσβάσιμα από το panel, ίσως. Πράγμα που σε άλλες εταιρίες ακόμα και κάποια πολύ απλά πράγματα, όχι απλά undocumented είναι, αλλά hidden και δεν γνωρίζω το γιατί.

 

Τώρα, εάν νομίζεις ότι γνωρίζω ή γνώριζα κάτι που είναι undocumented σε αυτή ή σε άλλη περίπτωση, η θέση μου είναι τέτοια που δεν μου το επιτρέπει να πληροφορήσω κάτι τέτοιο και ειδικά μέσα από ένα φόρουμ. Οποιοδήποτε φόρουμ. Έχω ευθύνη του τι κάνω και πως το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου