Προς το περιεχόμενο

Συνδέοντας με MIDI τα Roland GR-20 > rack synthesizer > DAW


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

..ερώτηση στο Μανώλη:

 

...εντολές στο GR με τις οποίες μπορείς να βελτιώσεις την ευαισθησία και την απόκριση?...

Οι ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις γιά την βελτίωση, είναι η σωστή ρύθμιση του μαγνήτη GK, οι καλές χορδές και οι σωστές ρυθμίσεις ανάλογα το παίξιμο. Δοκιμάζεις και ανάλογα ρυθμίζεις μέχρι να βρείς τον καλύτερο δυνατό συνδιασμό γιά το σύστημά σου - παίξιμό σου.

 

Θεωρητικά, το GR-55 είναι πιό γρήγορο. Πρακτικά δεν το έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ The Genius Loci

Κοίτα να δεις. α) δεν είμαι κιθαρίστας καί β) δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο μηχάνημα στο βαθμό που μάλλον νομίζεις.

 

Απ'όσο γνωρίζω τουλάχιστον, δεν υπάρχουν ή μάλλον δεν πρέπει να υπάρχουν undocumented εντολές που αφορούν το μηχάνημα. Δεν το γνωρίζω.

Ότι αφορά το συγκεκριμένο μηχάνημα υπάρχει στο Owner's Manual. Αν κοιτάξεις στο Hex Address Mapping υπάρχουν πολλά πράγματα αναλυτικά, ίσως και πράγματα που δεν είναι άμεσα προσβάσιμα από το panel, ίσως. Πράγμα που σε άλλες εταιρίες ακόμα και κάποια πολύ απλά πράγματα, όχι απλά undocumented είναι, αλλά hidden και δεν γνωρίζω το γιατί.

 

Τώρα, εάν νομίζεις ότι γνωρίζω ή γνώριζα κάτι που είναι undocumented σε αυτή ή σε άλλη περίπτωση, η θέση μου είναι τέτοια που δεν μου το επιτρέπει να πληροφορήσω κάτι τέτοιο και ειδικά μέσα από ένα φόρουμ. Οποιοδήποτε φόρουμ. Έχω ευθύνη του τι κάνω και πως το κάνω.

 

Απόλυτα κατανοητό.

 

Ίσως περισσότερο εννοούσα αυτό που λες ("μη άμεσα προσβάσιμα από το panel") παρά undocumented. Ωστόσο, και από τα τελευταία, είναι συνηθισμένο κάποια να γίνονται προσβάσιμα στους τελικούς χρήστες, επίσημα από τις εταιρείες (μέσω bulletins, fora, κλπ).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απόλυτα κατανοητό.

 

Ίσως περισσότερο εννοούσα αυτό που λες ("μη άμεσα προσβάσιμα από το panel") παρά undocumented. Ωστόσο, και από τα τελευταία, είναι συνηθισμένο κάποια να γίνονται προσβάσιμα στους τελικούς χρήστες, επίσημα από τις εταιρείες (μέσω bulletins, fora, κλπ).

Σ'ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις.

 

Στο ερώτημά σου.

Ναί, σαφώς και μπορεί να είναι κάτι προσβάσιμο μόνο από SysEx και να μην είναι από το panel. Δεν το κοίταξα, αλλά μπορεί. Αν και η Roland σε γενικές γραμμές δεν τα κάνει αυτά σε τέτοιου είδους μηχανήματα. Όμως μπορεί να υπάρχει(ουν) κάποιοι παράμετροι όπου είναι προσβάσιμοι μόνο μέσω Midi (SysEx). Δεν το κοίταξα, δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, για να έχουμε μια πιο σωστή εικόνα, θα πρέπει να πούμε το εξής: Για να φτιάξουμε ένα PC σύστημα με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χαμηλή καθυστέρηση, θα πρέπει να έχουμε έναν ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟ υπολογιστή, και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ μια ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ PCI-X κάρτα ήχου, σε στυλ RME HDSPe.

 

Οι εξωτερικές κάρτες έχουν ενσωματωμένα buffers, και συνήθως αποδίδουν με ένα latency της τάξης των 6-7 ms ή και παραπάνω. Αυτό είναι ανεκτό σε Normal χρήση, όταν όπως προστίθεται σε αυτό το latency συσκευών όπως π.χ. του Roland GR, σίγουρα το άρθροισμα γίνεται ενοχλητικό.

 

Επίσης υπάρχουν plug ins που προσθέτουν επιπλέον latency π.χ. κάποια limiters.

 

Και βέβαια για να δουλέψει ένα σύστημα με latency π.χ. 2 ms σημαίνει ότι το CPU τραβάει τρελό ζόρι, για αυτό χρειάζεται πολύ δυνατό σύστημα.

 

 

Πέρα από αυτά όμως, ένα (ή παραπάνω ) hardware synth δεν πρέπει να λείπει από κανένα σπίτι  ;D καθώς σε πειράματα όπως του Marathon τελικά είναι καλό να αποκλείσεις από την εξίσωση τα τυχόν προβλήματα του υπολογιστή.  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι, αλλά η βελτίωση στην απόκριση που υπάρχει σε σχέση με τα soft synths οφείλεται σε μεγάλο μέρος σε αυτά που αναφέρω.

Ναί. Στους Η/Υ καί στα soft synths παίζει άμεσο ρόλο αυτό που έγραψες πιό πάνω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αυτά όμως, ένα (ή παραπάνω ) hardware synth δεν πρέπει να λείπει από κανένα σπίτι  ;D

To ερώτημα είναι ποιό όμως....ας πούμε, το Οberheim είναι γρήγορο, φτηνό...αλλά κατά τη γνώμη μου (μέχρι τώρα) με ξεπερασμένους ήχους.

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να πειραματιστείς. Όλες οι ρυθμίσεις ή πολλές από αυτές που έχουν αυτά τα converters όπως π.χ. το GR-20, είναι γιά να ρυθμιστεί το μηχανάκι ανάλογα το παίξιμο την ευαισθησία του χεριού κλπ κλπ. Αν δεν πειραματιστείς δεν θα βγάλεις άκρη. Πρέπει να ασχοληθείς μαζί του γιά να σου δώσει τα μέγιστα ως προς τις απαιτήσεις σου.

...εγώ το είπα ότι θα περάσουμε ένα δύσκολο χειμώνα... :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To ερώτημα είναι ποιό όμως....ας πούμε, το Οberheim είναι γρήγορο, φτηνό...αλλά κατά τη γνώμη μου (μέχρι τώρα) με ξεπερασμένους ήχους.

Ένα Roland JV-2080 ή XV-5080 γιά παράδειγμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου