Προς το περιεχόμενο

Συνδέοντας με MIDI τα Roland GR-20 > rack synthesizer > DAW


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν κατάλαβα καλά από την ερώτησή σου, το sensitivity στο GR-20 έχει να κάνει με την ευαισθησία του GK μαγνήτη, πόσο γρήγορα να "αρπάζει" το σήμα - ήχο από τις χορδές της κιθάρας.

Μάλλον...έχει στο manual (σελίδα 21) το πώς προσαρμόζουμε το picking dynamics...εδώ δεν είδα διαφορά σε καμμία θέση

 

Επίσης εάν κατάλαβα καλά από την ερώτησή σου, όταν σε ένα synthesizer χρησιμοποιούμε την ορολογία "μονοφωνικό" δεν εννοούμε mono / stereo, αλλά mono / poly, που σημαίνει μονοφωνικό / πολυφωνικό. Έχει να κάνει με την πολυφωνία του MIDI.

 

Υ.Γ.

Έχω την εντύπωση ότι μπέρδεψες το Audio με το Midi ή κάνω λάθος;

Καλά...ότι τα έχω μπερδέψει όλα...είναι προφανές :D Αλλά δεν έχω (ακόμα) σχέση με midi. Αudio σήμα αναπαράγω.

Δηλ τι σημαίνει ότι το Oberheim είναι μονοφωνικό?. Μία έξοδο ήχου έχει σε σχέση με το Wavestation που έχει 2...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Μάλλον...έχει στο manual (σελίδα 21) το πώς προσαρμόζουμε το picking dynamics...εδώ δεν είδα διαφορά σε καμμία θέση

Καλά...ότι τα έχω μπερδέψει όλα...είναι προφανές :D Αλλά δεν έχω (ακόμα) σχέση με midi. Αudio σήμα αναπαράγω.

Δηλ τι σημαίνει ότι το Oberheim είναι μονοφωνικό?. Μία έξοδο ήχου έχει σε σχέση με το Wavestation που έχει 2...

Έχεις μπερδέψει το/α Audio με το Midi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπερδέψει το/α Audio με το Midi.

Στη θεωρία μόνο δάσκαλε ;)...στον ήχο (audio) τα πάω καλά...την άλλη εβδομάδα να δείς κλάμα...που θα ξεκινήσουμε τις συνδέσεις midi :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ τι σημαίνει ότι το Oberheim είναι μονοφωνικό?

Μονοφωνικο σημαινει οτι μπορει να παιξει ταυτοχρονα μονο μια νοτα, δηλαδη αν πατησεις 2 νοτες στο πληκτρολογιο ενος μονοφωνικου synth θα ακουστει μονο η μια.

To Oberheim Matrix 1000 δεν ειναι μονοφωνικο αλλα εξαφωνικο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στη θεωρία μόνο δάσκαλε ;)...στον ήχο (audio) τα πάω καλά...την άλλη εβδομάδα να δείς κλάμα...που θα ξεκινήσουμε τις συνδέσεις midi :P

Έτσι όμως λειτουργείς ανάποδα. Ο τίτλος του thread έχει να κάνει πρώτα με GK convertion, μετά με midi και αργότερα με το αποτέλεσμα - audio. Στην περίπτωσή σου, το audio είναι το αποτέλεσμα όλων των προηγούμενων διαδικασιών ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοφωνικο σημαινει οτι μπορει να παιξει ταυτοχρονα μονο μια νοτα, δηλαδη αν πατησεις 2 νοτες στο πληκτρολογιο ενος μονοφωνικου synth θα ακουστει μονο η μια.

To Oberheim Matrix 1000 δεν ειναι μονοφωνικο αλλα εξαφωνικο.

Ωραία, κατανοητό γιατί είδα ότι αντιδράει και σε μπαρέ σε κάποιους ήχους.

Το ότι έχει μία έξοδο ήχου σε σχέση με το Wavestation που έχει 2 τι σημαίνει?

 

Στην περίπτωσή σου, το audio είναι το αποτέλεσμα όλων των προηγούμενων διαδικασιών

Πρέπει όμως να παραδεχθείς ότι λόγω ηλικίας ::), η περίπτωσή μου δεν είναι συνηθισμένη. Το audio αποτέλεσμα, μου είναι πιό βατό για τη παρούσα φάση.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει μία έξοδο ήχου σε σχέση με το Wavestation που έχει 2 τι σημαίνει?

Σημαινει οτι λογικα βγαζει...mono ηχο, εκτος κι αν αυτη ο εξοδος ειναι... stereo lol... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"....and has just one mono output jack...."

Mono τελικα 8)

Περισσοτερα εδω:

http://www.soundonsound.com/sos/1994_articles/jun94/oberheimmatrix.html

Ωραία. Ένας πόντος. Οι 2 λοιπόν κυματομορφές που γράφονται όταν ανοίγω ένα stereo track είναι πλασματικές?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου