Προς το περιεχόμενο

Χρηση την υπογραφης & αρθρογραφια στο Νοιζ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kωστα λοιπον....επειδη...το κοιταξα...

Εκτος κι αν εννοεις ειρωνια την λεξη συναφι.. η απαντηση μου σε αυτο...

 

 

Αντε τότε και μερικά σχόλια από τον Κώστα και όχι από το συνάφι του.

Δεν είναι ανάγκη να τα πάρεις τοις μετρητοίς. Ούτε εσύ ούτε το συνάφι σου.

 

Παράθεση από: vagelism στις 19:39 - 23/08/11

    Εφαγε ένα κομματι πιτσα, ηπιε μια μπυρα στα γρηγορα και μας ειπε ότι πρεπει να φυγει γιατι ειχε κανονισει να παιξει και σε ένα άλλο ταβερνακι λιγο πιο κατω.

Living the dream, Javier. Hell yeah.

Next stop Hollywood

 

Παράθεση από: vagelism στις 19:39 - 23/08/11

Οπως αυτή του Jeff Buckley που αλωνιζε ολο το Μανχαταν κάθε βραδυ παιζοντας σε 4-5 διαφορετικα μαγαζια εκτος από το Sin-e.. , της Μeg Hutchinson που επειτα από παροτρυνση του μεντορα της  ξεκινησε να παιζει στο μετρό της Βοστωνης για 2 χρονια , η της Rebeca Loebe  που ζουσε  μεσα στο station wagon της, περιοδευοντας από πολη σε πολη και παιζοντας οπου εβρισκε, προσπαθωντας να γινει γνωστη…

      Θυμηθηκα τον Bruce Springsteen και τον Bon Dylan..πως ξεκινησαν..

Θυμηθηκα τους Police..που στα ξεκινηματα τους εκαναν περιοδεια σε ολη την Αμερικη..χωρις να τους ξερει ουτε η μανα τους.. Τεσσερα ατομα με τα οργανα τους στριμωγμενοι μεσα σε ένα WW κλούβα …  να ταξιδευουν από πολη σε πολη…χωρις να εχουν κλεισμενο κανενα gig.

Με το που εφταναν σε μια πολη ρωταγαν στα δισκαδικα που γινονται Live…και πηγαιναν και επαιζαν σε μαγαζια που επαιζαν μονο country .. εχοντας Budget 200 δολαρια τη βραδυα ισα –ισα για τα ξενοδοχεια τους – ένα χαμπουργκερ και την βενζινη για την επομενη πολη.

    Οι Νico Vega επισης …..αυτη τη στιγμη που μιλαμε ζουν σχεδον σε ένα βαν..και αλωνιζουν την Αμερικη τα τελευταια 2 χρονια που τους ξερω...παιζοντας σχεδον κάθε βραδυ σε κάθε λογης καταγωγιο. 

    Στην Νεα Υορκη  πριν μερικα χρονια…ειδα φανταστικες Jazz μπαντες και ταλαντουχους μουσικους που εδώ θα πληρωναμε πολλα λεφτα για να δουμε, να παιζουν στις αποβαθρες του Μετρό αλλα και στο δρομο με -10 βαθμους κελσιου ..Για ψιχουλα. 

Πρόσεξε λίγο τα bold  Wink

Άσε που για κάθε μεγάλο όνομα αντιστοιχεί και ένας τεράστιος αριθμός μουσικών που γέρασαν και παίζουν για τρεις και εξήντα σε καταγώγια (αν δεν κάνουν τους σερβιτόρους) και ζούνε σε τροχόσπιτα living the dream του Javier

 

Παράθεση από: vagelism στις 19:39 - 23/08/11

Ένα μεγα λαθος που κανουν πολλοι συνθετες είναι ότι φοβουνται να εκτεθουν {η εκτιθονται εκ του ασφαλους}.

Για μενα ειναι λαθος …τα τραγουδια να μενουν στα συρταρια.

    Που θελω να καταληξω με ολο αυτό το κειμενο ..{Βασικα το μονο που ελπιζω, ειναι να σας δωσω λιγο food for thought..οσοι από εσας που διαβαζετε…ασχολειστε λιγο πιο σοβαρα με την συνθεση}.

Από τη στιγμή που ο μουσικός δείχνει και την μουσική του τινί τρόπω (έστω και διαδικτυακό) εκτίθεται. Εσύ Βαγγέλη που απερρίφθης γιατί σταμάτησες να εκτίθεσαι;

Παράθεση από: vagelism στις 19:39 - 23/08/11

      1.    Μην περιμενετε από το Νοιζ η από κανενα Νοιζ να σας καταξιωσει..

Οι μουσικοι εχουμε διαφορετικα κριτηρια που κρινουμε την μουσικη..σε σχεση με τον απλο κοσμο.  Ο τελικος ακροατης όμως θα είναι ο απλος πολιτης.

Μάλλον ανούσια (αν όχι κακεντρεχής) παρατήρηση αφού κανένας ΠΟΤΕ δεν έχει ισχυριστεί κάτι τέτοιο. Ειδικά όταν έρχεται από κάποιον που έχει ανεβάσει (όχι original να προσθέσω) κλιπάκια στο φόρουμ.

Παράθεση από: vagelism στις 19:39 - 23/08/11

    2.  Μην περιμενετε επισης να σας ανακαλυψουν παραγωγοι δισκογραφικων η ραδιοφωνου…στελνωντας demos και παρακαλωντας δεξια και αριστερα. 

Η δισκογραφια εχει πεθανει εδώ και πολλα χρονια..{η είναι άρρηκτα  συνδεδεμενη με χαζοπαιχνιδα} ....και στο ραδιοφωνο απολυουν σοβαρους παραγωγους με πραγματικη αποψη και χρονια πειρας.. για computers με playlist η για χαζογκομενες με lifestyle εκπομπες που παλι παιζουν με playlist.

Η δισκογραφικές σαν hardware producer όντως περνάει κρίση. Οι δισκογραφικές όμως σαν opinion leaders ζούνε και βασιλεύουν. Καλώς ή κακώς. Και καλό θα ήταν να σε μάθουν. Αν μπορείς να τις κάνεις να σε ακούσουν.

 

Παράθεση από: vagelism στις 19:39 - 23/08/11

Η Meg Hutchinson ειχε πει σε μια συνεντευξη της ότι το πιο καταξιωτικο πραγμα που εχει καταφερει με την μουσικη της…ηταν να κανει ένα απλο πολιτη να χασει το τρενο  του…για να μεινει λιγα παραπανω λεπτα στην αποβαθρα για να την ακουσει.

Και συ πιστεύεις τι κάθεται και λέει ο καθένας στον (καθοδηγούντα και καθοδηγούμενο) τύπο; ΟΚ.

 

Παράθεση από: vagelism στις 19:39 - 23/08/11

Aυτος είναι ο στοχος.…Αν μπορειτε να καταφερετε κατι τετοιο…να κανετε καποιον να βγαλει από τα αυτια του το Mp3 του η να χασει το τρενο του για να σας ακουσει…δεν χρειαζεστε καμια δισκογραφικη εταιρεια να σας πει τι ειστε η τι δεν ειστε.

Get real

 

Παράθεση από: vagelism στις 19:39 - 23/08/11

      3.  Μην περιμενετε τιποτα λοιπον και από κανενα.. Παρα μονο από τον εαυτο σας.

Εκτιθοντας τον ευατο σας στο πραγματικο κοσμο - τον απλο κοσμο…και επιτυγχάνοντας η  αποτυγχάνοντας… θα ξερετε ότι τουλαχιστον  προσπαθησατε και ότι το παλεψατε .

Καμια φορα δεν εχει σημασια αν χασεις η κερδισεις…Σημασια εχει να αγωνιστείς.

Σαφώς. Όπως και σημασία έχει να ξέρεις πότε να σταματήσεις γιατί α)δεν σε παίρνει β) γιατί δεν το χεις γ)γιατί δεν το θέλουν.

Και ας ξημεροβραδιάζεσαι στην Ερμού.

 

Παράθεση από: vagelism στις 19:39 - 23/08/11

Για μενα ο μονος και ο πραγματικος σας κριτης βρισκεται εκει εξω..και εχει αλλα αισθητικα κριτιρια από τα δικα μας στο Νοιζ. 

Ναι όντως. Και άλλα έχει στην Ερμού, στην Πλ. Αριστοτέλους, στο Αιγάλεω, στα Καρδάμυλα,  στην Καρδίτσα και στα Χανιά. Για να μην πάμε παραέξω. Τι προτείνεις;

Παράθεση από: vagelism στις 19:39 - 23/08/11

      Ελπιζω να βοηθησα η να εστω να προβληματισα οσους καταφεραν και εφτασαν στο τελος αυτου του κειμενου.

Εμένα πάντως με προβλημάτισες.

 

Παράθεση από: vagelism στις 19:39 - 23/08/11

Ελπιζω επισης να καταλαβατε το λογο και το πνευμα πισω από αυτό το thread.. Βλεπω ότι κάθε μερα ανεβαινουν καινουργια τραγουδια στο Νοιζ..απο νεους συνθετες..

Και είναι κακό; Μόνο θετικό το βλέπω εγώ. Το να παιχτεί όμως ένας Nikolas ή ένας Χαρμάνης (και να μην πω πολλά άλλα παιδιά) στο δρόμο με κιθάρες και zampoñas το κόβω κομματάκι δύσκολο.

 

Παράθεση από: vagelism στις 19:39 - 23/08/11

Σκοπος μου δεν είναι να θιξω κανεναν … αλλα να σας δωσω μια άλλη προοπτικη πισω από την εννοια της συνθεσης και της αυτό-προωθησης .

Καμμία έννοια σύνθεσης δεν έδωσες. Και η μόνη αυτοπροώθηση που πρότεινες είναι να γυρνάμε στο δρόμο μπας και τα καταφέρουμε.

 

Ηταν αυτο.

 

 

Oπως και να εχει ευχαριστω οσους διαβασαν αυτο το ποστ ειδικα τον  ΑudioΚωστα και τον Τρολλευ..για τα πολυ ενδιαφερον συμπερασματα τους.

Φυσικα και δεν συμφωνω και με τους δυο αλλα αυτο δεν εχει σημασια..

Ο καθενας εδω μεσα εχει νομιζω βγαλει τα συμπερασματα του..και θα πραξει αναλογως οτι και αν λεμε -οσο κι αν διαφωνουμε.

Καποιοι  απο εσας θα δουλεψουν σε ασχετες δουλειες {Εγω και αν το εκανα}..Για πολλα χρονια.

θα γινουν περιπτεραδες - θα δουλεψουν σερβιτοροι - ταμιες σε τραπεζες.. η θα βαζουν βενζινη στα βενζιναδικα ..

Καποιοι θα αποτυχουν. Καποιοι θα τα παρατησουν. Καποιοι θα συνεχισουν. Καποιοι θα την δουν σαν χομπυ. Καποιοι θα επιτυχουν.

Συνεχιζω να λεω αυτο που ειπα απο την αρχη.

Ολα ειναι ενα ονειρο ..

Το θεμα ειναι τι εισαι διατεθειμενος να θυσιασεις για αυτο το ονειρο..

 

Καλη σας νυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Οι κανονισμοι υπαρχουν. Μην περιμενουμε απο τον yameth να γραφει κανονεs για τον καθενα η ανα περιπτωση.Το αν ειναι καποια συμπεριφορα η οχι αντιθετη με τουs κανονισμουs,ειναι κατι που επισηs βασει κανονισμων επιλυεται με π.μ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νόημα του post δεν το κατάλαβα. Μπορούσες να κάνεις link.

Δεν πειράζει, όπως νομίζεις. Βαριέμαι τις ανούσιες αντιπαραθέσεις.

 

Κρίμα γιατί δεν ασχοληθήκαμε και με κάτι που όπως είπα στην αρχή, θα ήταν ενδιαφέρουσα συζήτηση και απασχολεί αρκετούς από τους συμμετέχοντες.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη να τα πάρεις τοις μετρητοίς. Ούτε εσύ ούτε το συνάφι σου.

 

δεν εχει συναφι,ολοι τον μισουν.... ;D...

 

serious mode on:

 

Στο ΝΟΙΖ δεν υπαρχει...συναφι Βαγγελη,αν προσεξεις θα δεις οτι οι συνηθεις υποπτοι εδω μεσα  ....συμφωνουμε στο γεγονος οτι...διαφωνουμε σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πραγματα....αρα...αυτο και μονο..καταριπτει καθε ισχυρισμο περι συναφιου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το συμπέρασμα είναι ότι, όσο αυτονόητο και να θεωρούμε κάτι, πάντα θα υπάρχει κάποιος, ο οποίος μάλιστα μπορεί να είναι και αξιόλογος και καλλιεργημένος άνθρωπος, που θα το αμφισβητήσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος να καταλάβεις τα λάθη σου είναι να βρεθεί κάποιος να διαφωνήσει μαζί σου.

 

Και λίγο προσοχή στα "αποκλειστικά δικαιώματα" στην εξέφραση άποψης. Ο "απέναντι" δεν βρίσκεται "εκεί" γιατί δεν ξέρει ή δεν μπορεί να ξέρει, είναι απλά ... απέναντι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Ειμαι σχεδον 25 χρονια μουσικος..και ομως δεν τολμαω να κρινω ουτε μπασιστες ουτε κιθαριστες..

...

 

Μια παρατήρηση: Κανείς δεν σε αμφισβήτησε ως drummer ή ως δάσκαλο μουσικής. Για άσχετα θέματα έχουν γίνει όλες οι αντιπαραθέσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ήδη έγραψε ο harilatron, αγαπητέ vagelism ουδείς δεν επιδιώκει να θίξει το επαγγελματικό σου κύρος - όλοι έχουμε συναίσθηση ότι διάγουμε δύσκολες εποχές και εγώ είμαι ο τελευταίος που θα έκοβε το ψωμί οποιουδήποτε. Ειδικότερα, ξέρεις πολύ καλά ότι όχι μόνο δεν επεμβαίνει κανείς σε θέματα με ντραμιστικό περιεχόμενο, αλλά εγώ ο ίδιος έχω στο παρελθόν απευθυνθεί με π.μ. σε ΄σένα προκειμένου να διορθώσεις ένα "λάθος" σου, και όχι δημόσια όπως θα έκανα αν ήμουν κακοπροαίρετος. Οπότε, ας ξεκαθαρίσουμε κατ' αρχήν ότι κανείς δεν μισεί κανέναν εδώ μέσα.

 

Όμως, έχω την προσωπική απαίτηση (σαν μέλος βρε αδερφέ), όταν συμμετέχει κάποιος με την επαγγελματική του ιδιότητα, να ποστάρει κυρίως με αυτή την ιδιότητα και να μοιράζεται όντως γνώσεις, όχι απόψεις. Γράψε ένα άρθρο για πως κουρδίζεται η ντραμς, γράψε για μεμβράνες, ανέλυσε ένα θέμα μουσικολογικού ύφους, παρουσίασέ μας εξωτικά κρουστά, πρότεινε δισκογραφία για ντραμς, κάνε κάτι τέλος πάντων που να ενισχύει και να προάγει την επαγγελματική ιδιότητα με την οποία έχεις επιλέξει να συμμετέχεις (και μάλιστα επώνυμα).

 

Το να μας γράφεις τη γνώμη σου για το Alchemy και να μας τη λες επειδή διαφωνούμε... ε, σόρυ κιόλας αλλά μπορεί να το κάνει και ο κάθε δισκοκριτικός, δεν χρειαζόταν να απασχολείται κοτζάμ μουσικαράς (όπως μου λένε ότι είσαι)...

 

Θα μου πεις "δε δικαιούμαι και εγώ να γράψω για ένα δίσκο"; Σαφώς δικαιούσαι, αλλά εσύ έχεις τη στάση ότι για θέματα γνώμης (και όχι γνώσεων) έχεις ένα προβάδισμα, επειδή είσαι... μουσικός (έλεος δηλαδή...), ενώ την ίδια στιγμή (στο ποστ για τα μετρό και τα λιμάνια) ενθαρρύνεις τους νέους τραγουδοποιούς να λαμβάνουν υπ' όψιν τους τη γνώμη απλών ανθρώπων. Δεν βλέπεις το άτοπο της υπόθεσης;

 

Και εγώ επαγγελματίας είμαι και μάλιστα σε ένα χώρο που εκ' των πραγμάτων αφορά τους πάντες (από μουσικούς, μέχρι τους ημίονους) αλλά αν αποφάσιζα να συμμετέχω σαν επαγγελματίας (και δυνάμει να τσιμπήσω και μερικούς πελάτες) θα έπρεπε να ανταποδώσω στη κοινότητα επαγγελματικού περιεχομένου άρθρα, κάτι που δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω προς το παρόν.

 

Τα περισσότερα από τα thread που ανοίγεις, έχουν δημοσιογραφικό και όχι μουσικό περιεχόμενο και αν αυτό είναι το νόμισμα με το οποίο "πληρώνεις" τη κοινότητα, εγώ δηλώνω ευθαρσώς ότι δεν με αφορά το πόσο καλός μουσικός είσαι ούτε το αν κάνεις μαθήματα, διότι και για τα δύο αυτά υπάρχουν οι μικρές αγγελίες.

 

Ελπίζω ότι έγινα κατανοητός και ότι δεν υπάρχει παρεξήγηση.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση: Κανείς δεν σε αμφισβήτησε ως drummer ή ως δάσκαλο μουσικής. Για άσχετα θέματα έχουν γίνει όλες οι αντιπαραθέσεις.

 

Δυο σου φτανουν??? η να ψαξω να βρω κι αλλα?

Τα ασχετα θεματα προσπαθω και εγω να διευθετησω...για να μην εχουμε αλλες αντιπαραθεσεις..

Με λιγα λογια προσπαθω να κανω τη δουλεια σου ευκολοτερη ;D

 

Δεν είμαι λοιπόν μουσικός, αλλά τι σημασία έχει εφ'όσον το παραδέχομαι και ΔΕΝ μιλάω σαν τέτοιος; Για τα θέματα επί των οποίων τοποθετούμαι, σε διαβεβαιώνω ότι είμαι πολύ πιο αρμόδιος να μιλήσω από έναν αυτόκλητο δάσκαλο μουσικής (σχεδόν όσοι πέρασαν από ΩΔΕΙΟ είναι και τέτοιοι).

Έχεις ανοίξει 700 ίδια θέματα: το ταλέντο, η σχέση του με το μέλλον του μουσικού, γιατί δεν είναι αρκετό, πόσο αναγκαία είναι η μελέτη, γιατί είναι απαραίτητος ο δάσκαλος κλπ κλπ. Είναι σαφές, στα μάτια όλων, ότι "τρέχεις" μία ανεπίσημη διαφημιστική καμπάνια με την ιδιότητα του μέλους. Καλά κάνεις, εφ' όσον η Διαχείριση το επιτρέπει, αλλα δε θυμάμαι να υπόγραψα πουθενά ότι πρέπει να διαβάζω αυτές τις βλακείες αδιαμαρτύρητα.

Τελειωσαμε ενα αμφιβολου ποιοτητας ελληνικο ωδειο παιξαμε και σε δυο τρια αμφιβολου ποιοτητας ελληνικα συγκροτηματα και ξαφνικα ειμαστε αλανθαστες αυθεντιες και εχουμε το δικαιωμα  να διδαξουμε-καταστρεψουμε μικρα παιδια με την "τεχνη" μας . Μονο στην αθανατη Ελλαδαρα αυτα  

 

α...αυτο υπεγραφε στο τελος...φυσικα και δεν μιλαω για σενα φιλε Βαγγελη...Λες και ειμαστε παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπόν Βαγγέλη, στο τελευταίο σου ποστ ΔΕ καταλαβαίνω ΤΙΠΟΤΑ! Ποιός πόσταρε τι... Τι έγινε; Ποιός είπε τι... Δεν έτυχε να αλωνίζω το φόρουμ στα πάντα για να έχω γνώση ποιός είπε τι. Μπορείς σε παρακαλώ να σχηματοποιήσεις κάπως το ποστ σου να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι τι γίνεται...

 

Το περι των ωδείων, το αφήνω ασχολίαστω... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου