Προς το περιεχόμενο

(Help)Νέος κάτοχος waldorf blofeld


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά.Πριν 2 ημέρες αγορασα το συνθακι αυτό (χωρίς τα πλήκτρα) και θέλω την βοήθειά σας γιατί είναι το πρώτο μου VA Synth.Άκουσα κάποιους φοβερούς ήχους στο youtube και τους κατέβασα.(Για να πώ την αλήθεια, αυτοί οι ήχοι ήταν ο λόγος που με έκανε να αγοράσω αυτο το synth!)Το θέμα είναι ότι επειδή τα αγγλικά που γνωρίζω δεν με βοηθάνε και πολύ, συν οτι εχει και λίγο δύσκολο Interface το μηχάνημα δεν βγάζω άκρη πώς να τους φορτώσω στο όργανο.Το συνδέω με usb στο pc μου και δεν το βλέπει.Πως μπορώ να φορτώσω αυτούς τους ήχους?Μήπως πρέπει να γίνει μέσω cubase?Άν κάποιος φίλος έχει αυτό το μηχάνημα ή γνωρίζει τι πρέπει να κάνω ας με βοηθήσει παρακαλώ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάς όμως για να μην το αναγνωρίζει το pc μάλλον σημαίνει οτι χρειάζεται κάποιο driver.......... Κοιτα στην ιστοσελίδα του προιόντος... Ελπίζω να βοήθησα...

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θέλω να στείλω απο το pc κάποιους ήχους στο synth μου.Δέν παίρνει κάποια κάρτα sd για να κάνω copy paste...Είναι Midi αρχεία οι ήχοι.βρήκα μετά απο αρκετό ψαξιμο ένα πρόγραμμα..Ελπίζω να τα καταφέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα θέλει κάποιου είδους "sysex dump". Είναι μια διαδικασία που κρατάει "αντίγραφα" του συνθ στο pc ή τα ξαναφορτώνει στο συνθ. Πρώτα απ'όλα διάβασε οτιδήποτε σχετικό υπάρχει στο manual, γιατί υπάρχει πιθανότητα να σβήσεις preset ήχους που ήδη υπάρχουν. (Πάρε ένα αντίγραφο πρώτα στο pc, μήπως χρειαστεί να το επαναφέρεις)

 

Υπάρχουν διάφορα sysex dump utilities στο νετ, αλλά απ'ότι ξέρω δουλεύουν με .syx αρχεία, όχι με .mid. Το Manual τι λέει;

Ίσως κάποιος κάτοχος blofeld να μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.

 

edit:

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να γίνεται και απ'το cubase η δουλειά.

Αν δώσεις εντολή απ'το συνθ να κάνει sysex dump, και έχεις βάλει στο cubase ένα midi κανάλι να κάνει record απ'το σωστό Midi port, θα καταγράψει τις πληροφορίες και θα μπορείς να τις αποθηκεύσεις σαν midi.

Οπότε λογικά, αν φορτώσεις ένα αντίστοιχο midi arxeio σε κάποιο κανάλι και το κάνεις αναπαραγωγή, λογικά το συνθ θα πάρει τις πληροφορίες (θα πρέπει να είναι βέβαια σε κατάσταση που να περιμένει το dump)

 

Πάντως μην κάνεις τίποτα πριν διαβάσεις το manual, και πριν σιγουρευτείς ότι πήρες αρχικό αντίγραφο απ'το blofeld.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι οτι δεν υπάρχει και στο νετ μανυαλ στα ελληνικά!!!! Αν τα βρεις δύσκολα ζήτα τη βοήθεια κάποιου φίλου σου. Πάντως στο μανυαλ σίγουρα θα λέει!

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες βρήκα έναν editor ''waldorf blofeld sound organizer'' λέγεται.Απλά χρειάστηκε να κάνω μια μετατροπή στους ήχους που κατέβασα απο midi σε sysex και τους έριξα όλους στις μπάνκες που ήθελα..Όλα ok! ;D  Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου