Προς το περιεχόμενο

Το χρονικό κατασκευής του νέου μου home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πω πω.... :o :o :o :o

Home Studio είπες ε?

Είχες "Home" και το έκανες στούντιο ή είσαι ανύπαντρος? ;D

 

Όπως κι αν έχει, είναι τέλειο, μπράβο σου φίλε και καλώς ήλθες στο ΝΟΙΖ. 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

χαχαχαχα ΔΑΣΚΑΛΕ LK  ;D ;D ωραιος.......

να ξαναπω ομως για ακομα 1 φορα οτι αν σου ειναι ευκολο να μας πεις

τι εβαλες/ποσο σου κοστισε/ωρες κατασκευης

 

φυσικα οταν μπορεις δεν σε πιεζει κανενας........και παλι μπραβο φανταστικη δουλεια

 

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη ,πραγματικά είστε καταπληκτική παρέα .Θα ήθελα να σας γράψω λίγα πράγματα για τα υλικά και το κόστος κατασκευής .Τα υλικά που έχω χρησιμοποιήσει είναι ξύλο ( δοκούς πηχάκια τάβλες κ.α ) ,λάστιχο ,οδηγούς σιδερένιους για τις γυψοσανίδες ,γυψοσανίδες ,μεγάλα φύλα νοβοπάν 2 cm για το πλωτό πάτωμα ,μοκέτες ,τζάμια διπλά με διαφορετικές διαστάσεις πάχους ,φελλό ,πετροβάμβακα 100άρη ,πετροβάμβακα 60άρη ,easytherm ( υποκατάστατο οικολογικό του πετροβάμβακα ) υποκατάστατο υλικό μολύβδου ,ηλεκτρολογικό υλικό ,βίδες βιδάκια και πόσα εργαλεία τα οποία αναγκαστικά αγόρασα και τώρα έχω κάνει μια πλούσια εργαλειοθήκη . Η μηχανική αποσύζευξη μεταξύ των υλικών έχει επιτευχτεί με μια ταινία απορροφητική αυτοκόλλητη .Οι πόρτες είναι με διπλή πατούρα με μονωτικά υλικά όπως πετροβάμβακας και υποκατάστατο μολύβδου .Τα υποκατάστατα οικολογικά υλικά είναι αγορασμένα από την Ηχοπεριβαλοντική στην Καβάλας στο ύψος των ΤΕΙ Αθήνας .Το κόστος κατασκευής έφτασε περίπου τα 6000 ευρώ ίσως και παραπάνω αν βάλεις μέσα και τα υφάσματα και τα υπόλοιπα . Ο χρόνος ξεπέρασε τους 2 μήνες .( μέσα στο κόστος είναι και οι πληρωμή του συνεργείου τοποθέτησης γυψοσανίδων και το ξυλουργείο για την κατασκευή των θυρών ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τον εξοπλισμό και το στήσιμο των μηχανημάτων είναι σε μια συνεχή διαμόρφωση .Βασικά έχω 16 live recording κανάλια και μπορώ να γράψω μέσω αναλογικής διαδρομής ή κατευθείαν digital .Η κονσόλα είναι η Μ512 της TASCAM

με πολύ ωραία αναλογική ζεστή χροιά ( είναι λίγο παλιά του 79 vintagήλα αλλά δουλεύει άψογα ) .Έχω πατσάρει όλες τις εξόδους και εισόδους καθώς και τα send και receive κάθε καναλιού έτσι πατσάρω όπως θέλω τους εξωτερικούς επεξεργαστές σήματος .Απο εξωτερικά rack υπάρχει το TLaudio 5052 ,TLaudio 5001 ,focusrite Octopre ,focusrite trackmaster pro ,UniversalAudio 610 ,dbx 1066 ,Drawmer MX50 ,

Lexicon MX300 .Κάρτα ήχου Maudio projectmix και πάω για την RME fireface800 .

Τα μόνιτορ είναι τα κλασικά passive Yamaha NS10m (τα οδηγώ με έναν χειροποίητο Αγγλικό ενισχυτή ),επίσης υπάρχουν και τα Maudio BX8 active monitor .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άυριο έχω ενα drum recording και λέω να δοκιμάσω κάτι διαφορετικο όσο αφορά το στήσιμο των μικροφώνων μήπως να αωοίξω ένα νέο post ? να ανταλάξουμε τις απόψεις μας ή εδώ είναι καλά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω.... :o :o :o :o

Home Studio είπες ε?

Είχες "Home" και το έκανες στούντιο ή είσαι ανύπαντρος? ;D

 

Όπως κι αν έχει, είναι τέλειο, μπράβο σου φίλε και καλώς ήλθες στο ΝΟΙΖ. 

 

χαχα το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ!

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω.... :o :o :o :o

Home Studio είπες ε?

Είχες "Home" και το έκανες στούντιο ή είσαι ανύπαντρος? ;D

 

Όπως κι αν έχει, είναι τέλειο, μπράβο σου φίλε και καλώς ήλθες στο ΝΟΙΖ. 

 

Παιδιά ευτυχώς είναι εκτος σπιτιού αλλιώς .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άυριο έχω ενα drum recording και λέω να δοκιμάσω κάτι διαφορετικο όσο αφορά το στήσιμο των μικροφώνων μήπως να αωοίξω ένα νέο post ? να ανταλάξουμε τις απόψεις μας ή εδώ είναι καλά ?

 

Καλυτερα ανοιξε καινουριο με τον αναλογο τιτλο για να μπορουν να το βλεπουν οι ενδιαφερομενοι.

Επισης, καλωσορισες! Φαινεται μερακλιδικο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη ,πραγματικά είστε καταπληκτική παρέα .Θα ήθελα να σας γράψω λίγα πράγματα για τα υλικά και το κόστος κατασκευής .Τα υλικά που έχω χρησιμοποιήσει είναι ξύλο ( δοκούς πηχάκια τάβλες κ.α ) ,λάστιχο ,οδηγούς σιδερένιους για τις γυψοσανίδες ,γυψοσανίδες ,μεγάλα φύλα νοβοπάν 2 cm για το πλωτό πάτωμα ,μοκέτες ,τζάμια διπλά με διαφορετικές διαστάσεις πάχους ,φελλό ,πετροβάμβακα 100άρη ,πετροβάμβακα 60άρη ,easytherm ( υποκατάστατο οικολογικό του πετροβάμβακα ) υποκατάστατο υλικό μολύβδου ,ηλεκτρολογικό υλικό ,βίδες βιδάκια και πόσα εργαλεία τα οποία αναγκαστικά αγόρασα και τώρα έχω κάνει μια πλούσια εργαλειοθήκη . Η μηχανική αποσύζευξη μεταξύ των υλικών έχει επιτευχτεί με μια ταινία απορροφητική αυτοκόλλητη .Οι πόρτες είναι με διπλή πατούρα με μονωτικά υλικά όπως πετροβάμβακας και υποκατάστατο μολύβδου .Τα υποκατάστατα οικολογικά υλικά είναι αγορασμένα από την Ηχοπεριβαλοντική στην Καβάλας στο ύψος των ΤΕΙ Αθήνας .Το κόστος κατασκευής έφτασε περίπου τα 6000 ευρώ ίσως και παραπάνω αν βάλεις μέσα και τα υφάσματα και τα υπόλοιπα . Ο χρόνος ξεπέρασε τους 2 μήνες .( μέσα στο κόστος είναι και οι πληρωμή του συνεργείου τοποθέτησης γυψοσανίδων και το ξυλουργείο για την κατασκευή των θυρών ).

 

fadiesi είσαι μεγάλος!

Σευχαριστούμε...

 

Λοιπόν μου κάνει φοβερη εντύπωση το νουμερο που λες...δηλαδή μιλάμε χοντρικα για 6000 με max 7000 € για (απότι κατάλαβα) ενα χωρο όπου παίζει η μπάντα (και γραφει) control room και ενα μικρό booth (υποθετω για φωνητικά).

 

Το studio τί ήταν και που είναι? δηλ διαμέρισμα? σε όροφο? είναι υπόγειο? πολυκατοικία ή μονοκατοικία?

Εξαερισμό / κλιματισμό?

Πόσα τμ είναι στο σύνολο, τί ηχομείωση πέτυχες? μπορείς να παίξεις σε ωρες κοινης ησυχίας?

 

Σε ρωτάω όλα αυτά γιατί εχω μια αποθήκη στο υπόγειο μου που θα τη μονώσω για να παίζω τύμπανα. Είναι γύρω στα 12τμ και θα μου μείνουν τα 9τμ.

 

Έχω πάρει διάφορες τιμές από εταιρίες αλλά είναι πιασοκωλε...μου ζητήσαν μέχρι και 14.000...

 

Βρήκα βέβαια και πιο φτηνούς με το πολύ 7.000 συμπεριλαμβανωμένου εξαερισμου κλιματισμού. Αλλά θα μου μείνουν 9τμ...έσυ βλέπω έχεις αρκετα τετραγωνικά καθώς και διπλά τζάμια κτλ...

Είσαι Αθήνα? Μπορείς να μου πείς πιο συνεργείο ανέλαβε τη δουλειά και αν είσαι ευχαριστημένος?

 

Μπορείς εδω http://www.noiz.gr/index.php?topic=174546.msg577521#msg577521 να δείς το θέμα για το χωρο μου

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fadiesi είσαι μεγάλος!

Σευχαριστούμε...

 

Λοιπόν μου κάνει φοβερη εντύπωση το νουμερο που λες...δηλαδή μιλάμε χοντρικα για 6000 με max 7000 € για (απότι κατάλαβα) ενα χωρο όπου παίζει η μπάντα (και γραφει) control room και ενα μικρό booth (υποθετω για φωνητικά).

 

Το studio τί ήταν και που είναι? δηλ διαμέρισμα? σε όροφο? είναι υπόγειο? πολυκατοικία ή μονοκατοικία?

Εξαερισμό / κλιματισμό?

Πόσα τμ είναι στο σύνολο, τί ηχομείωση πέτυχες? μπορείς να παίξεις σε ωρες κοινης ησυχίας?

 

Σε ρωτάω όλα αυτά γιατί εχω μια αποθήκη στο υπόγειο μου που θα τη μονώσω για να παίζω τύμπανα. Είναι γύρω στα 12τμ και θα μου μείνουν τα 9τμ.

 

Έχω πάρει διάφορες τιμές από εταιρίες αλλά είναι πιασοκωλε...μου ζητήσαν μέχρι και 14.000...

 

Βρήκα βέβαια και πιο φτηνούς με το πολύ 7.000 συμπεριλαμβανωμένου εξαερισμου κλιματισμού. Αλλά θα μου μείνουν 9τμ...έσυ βλέπω έχεις αρκετα τετραγωνικά καθώς και διπλά τζάμια κτλ...

Είσαι Αθήνα? Μπορείς να μου πείς πιο συνεργείο ανέλαβε τη δουλειά και αν είσαι ευχαριστημένος?

 

Μπορείς εδω http://www.noiz.gr/index.php?topic=174546.msg577521#msg577521 να δείς το θέμα για το χωρο μου

 

 

Γεια σου φίλε μου ευχαριστώ .

Τον είδα τον χώρο σου ,λοιπόν εγώ είμαι Αθήνα και το studio το έκανα σε μια γκαρσονιέρα στον 2 όροφο .Από πάνω δεν έχει άλλο οίκημα ,ούτε από δίπλα μόνο στο πίσω μέρος εφάπτεται με μια πολυκατοικία .Από κάτω είναι το σπίτι μου και έτσι δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα .Πάντως έχω κάνει recording drums μεσημέρι και βράδυ και δεν υπήρξε κανένα θέμα .Το μόνο που περνάει είναι μια μικρή ένταση σαν από HiFi κάτω στο σπίτι μου .Αν θες για πληροφορίες συνεργείων κτλ μπορούμε να τα πούμε μέσω email .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συγχαρητήρια Νίκο, φαίνεται πολύ καλή δουλειά! Και σε λογικό κόστος.

 

Μια μικρή παρατήρηση αν μου επιτρέπεις: αφού έχεις ήδη φτιάξει τόσο ωραία πράγματα, θα έλεγα να ανεβάσεις τις απαιτήσεις στον τομέα των studio monitors.  ;) Σε ένα τέτοιο χώρο έχουν θέση monitors τουλάχιστον της μεσαίας κατηγορίας τιμής (600-700 ευρώ το κομμάτι). Επίσης δεν πρόσεξα αν αναφέρεσαι και σε ακουστικά. Τέλος, η FF800 είναι εξαιρετική (και αν τη βρεις μτχ σε ευκαιρία ακόμα καλύτερα), πάντως η RME έχει βγάλει ήδη τον αντικαταστάτη της (http://www.rme-audio.de/en_products_fireface_ufx.php). Και ξενοιάζεις για ΠΟΛΛΑ χρόνια.  ;)

 

Μπράβο και πάλι για την καλή δουλειά!  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου