Προς το περιεχόμενο

Πεταλιερα μεν....αλλα τελικα με τι ενισχυτη?


kostaras75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βολική η εποδός "μετά τους λαμπάτους το Χάος" ® αλλά να δούμε λίγο και την ουσία.

 

Εσύ τι θέλεις να κάνεις με το rig σου; Να παίζεις στο δωμάτιό σου; Να παίζεις με την παρέα σου στο χώρο πρόβας σας, χωρίς μικρόφωνα στους ενισχυτές; Να παίζεις live; Και εκεί που θα παίζεις θα υπάρχει ένα καλό PA και ηχολήπτης;

 

Το να χρησιμοποιείς ένα modeling μηχάνημα στο input ενός λαμπάτου ενισχυτή ή με 4CM συνδεσμολογία, έχει νόημα kateme ΜΟΝΟ αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τον βασικό τόνο του ενισχυτή. Αν τον έχεις πάντοτε στο... 2, για να παίρνεις έναν καθαρό ήχο, το μόνο σου κέρδος θα είναι ότι θα εισάγεις στην εξίσωση το όποιο ψυχοακουστικό φαινόμενο "της λάμπας". Αυτό θα σου δώσει την "amp in the room" αίσθηση, για την οποία όμως, όσο και να χτυπιούνται αυτοί που υποστηρίζουν το αντίθετο  ;D, ΔΕΝ είναι προνόμιο των "λαμπάτων μετά τους οποίους το Χάος" ®.

 

Παρένθεση: δες για το 4CM που λέω, γιατί πραγματικά προσφέρει σε ευελιξία, αν έχεις έναν λαμπάτο με fx loop που σου αρέσει ο ήχος του, σε διάφορες ρυθμίσεις και επίπεδα gain. Γιατί με τον τρόπο αυτό θα μπορείς να συνδιάσεις τα πλεονεκτήματα και της πεταλιέρας και του λαμπάτου. Κλείνει η παρένθεση.

 

Οι επιλογές που μπορείς να δεις είναι:

 

1) Ένα τύπου FRFR σύστημα. Αν είναι καλό, δεν είναι φτηνό. Ένα καλό FRFR μόνιτορ θα σου πάει πάνω από 500 ευρώ. Αυτό που θα ακούς θα είναι αυτό που θα άκουγες σε μια ηχογράφηση. Δηλαδή θα στέλνεις στο μόνιτορ το σύνολο της ηχητικής αλυσίδας, εφφέ, amp sims, καμπίνες και μικρόφωνα. Είναι θέμα γούστου και εμπειρίας το πόσο θα σου αρέσει σαν παίκτης αυτό.

 

2) Παρόμοια με το παραπάνω, σε live ή προβάδικο, στέλνεις το σήμα σου στο PA και ακούς (αν είσαι... τυχερός!) από τα monitor.

 

3) Αγοράζεις έναν τελικό ενισχυτή και χρησιμοποιείς καμπίνα (-ες) κιθάρας. Δεν υπάρχει διαφορά με το αν χρησιμοποιήσεις λαμπάτο τελικό ή solid state. Και τούτο γιατί οι σημερινοί solid state τελικοί συνήθως είναι βελτιστοποιημένοι για να λειτουργούν καλά με modelers (ενώ οι λαμπάτοι όχι). Σου εγγυώμαι ότι σε ένα Α/Β test δεν θα έπαιρνες μυρωδιά τι είναι ο τελικός (στην ίδια καμπίνα). Σ'αυτή την περίπτωση, ΔΕΝ στέλνεις καμπίνες/μικρόφωνα στον τελικό, αλλά θα πρέπει βεβαίως η καμπίνα σου να έχει τον ήχο που προτιμάς.

 

Σ'αυτή την περίπτωση θα ΕΧΕΙΣ την αίσθηση του amp in the room, ωστόσο και οι solid state τελικοί (τουλάχιστον οι καλοί) δεν είναι φτηνοί. Κάποιοι είναι στα ίδια επίπεδα με ανάλογους λαμπάτους. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Rocktron Velocity 300 που θεωρώ πολύ καλό value for money, συν το ότι είναι σχεδιασμένος για χρήση με καμπίνες κιθάρας (και μοντελομηχανήματα). Υπάρχουν σίγουρα καλύτεροι, για παράδειγμα αυτός: http://www.matrixamplification.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=59&limitstart=1

 

4) Μια φτηνή αλλά πολύ αξιόπιστη λύση, είναι η χρήση κάποιου combo τελικού+καμπίνα όπως το Tech21 Power Engine. Συνήθως μπορείς να το βρεις μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμή. Για να πω την αλήθεια, το PE είναι ίσως ο πιο cost effective τρόπος για να ενισχύσεις ένα modeler. Είναι μια μέση οδός μεταξύ FRFR και τελικού+καμπίνα.

 

5) Συνδιασμός των παραπάνω: Ανάλογα αν το επιτρέπει το modeler σου, μπορείς να συνδιάσεις το 3) με το 2) ή με το 1) (ή όλα μαζί, αν είσαι πλούσιος!).

 

Γνώμη μου λοιπόν είναι πως πρέπει να αποφασίσεις ποιος θα είναι ο συμβιβασμός πρακτικότητας, οικονομοτεχνικής διάστασης και ήχου/αίσθησης που θέλεις να έχεις. Εξάλλου δε σου απαγορεύει κάποιος να χρησιμοποιείς το HD με τον έναν ή τον άλλο τρόπο κατά το δοκούν και ανάλογα με τις συνθήκες. Ωστόσο πιστεύω ότι θα έπρεπε να αναφερθούν όλες οι επιλογές και τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα της καθεμιάς.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε με εκαψες λιγακι :P αλλα ησουν κατατοπιστικοτατος ;D ;D ;D

Εγω πλεον μονο στο σπιτι παιζω για την παρτη μου :D..ειναι πολλες οι υποχρεωσεις πια για πολλα πολλα.Οποτε απλουστευουν τα πραγματα σχετικα με το που θα χρησιμοιποιηθει το pod hd500.

Οικονομικη λυση εσυ προτεινεις κατι τετοιο αντι για λαμπατο?

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Tech-21-Power-Engine-60-Cabinet-/art-GIT0001017-000

 

 

Ευχαριστω για τον κοπο που εκανες να γραψεις ολο το κατεβατο :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To... κατεβατό έχει πάντα το νόημα του να μένει πληροφορία υπό τη μορφή αρχείου, πράγμα που αποτελεί και έναν βασικό σκοπό ύπαρξης του Noiz.  ;)

 

Αν παίζεις στο σπίτι σου, ο,τιδήποτε μπορεί να σου δώσει καθαρό και πλούσιο σήμα σου κάνει. Θα μπορούσες να κοιτάξεις ακόμα και κάποια studio monitors, ειδικά αν τα χρησιμοποιείς και για άλλες δουλειές.

 

Να σημειώσω πάντως ότι, οι μικροί λαμπάτοι που κάνουν breakup σχετικά γρήγορα, ΔΕΝ κάνουν για modelers, ή τουλάχιστον είναι απολύτως ΑΧΡΗΣΤΟΙ από μια ένταση και πάνω. Αν, από την άλλη, τους χρησιμοποιείς με το master στο 2, είτε είναι λάμπα είτε όχι, εχέσθη η Φατμέ... Σ'αυτές τις περιπτώσεις ΣΙΓΟΥΡΑ το Power Engine είναι προτιμότερο και, επαναλαμβάνω, μπορείς να το κοιτάξεις και μτχ μέσω Αγγελιών, ebay κλπ. Δεν παθαίνουν τίποτα.

 

Η εναλλακτική σ'αυτό επιλογή, είναι να ψάξεις για καινούργιο ή μτχ τελικό (π.χ. βρίσκεις εύκολα ART-SLA1) και να πάρεις και μια φτηνή καμπίνα κιθάρας από Thomann. Έχει αξιοπρεπέστατες λίγο πάνω από 100 ευρώ αλλά και πιο κάτω, εγώ ας πούμε είχα πάθει πλάκα με το πόσο τίμια ακουγόταν αυτή: http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g112v.htm

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλες οι εναλλακτικες που λες ;D

Μεχρι τωρα με μονιτορ (οχι της προκοπης) επαιζα αλλα με guitar rig και τα σχετικα.

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να βρω την καλυτερη δυνατη λυση στα 400€ μιας και δεν παιζει ουτε ευρω παραπανω (αρκετα θα χαλασω για το pod σε πρωτη φαση).Δινω βαση πρωτα στο pod με την εννοια οτι στη φαση που ειμαι (και ειναι λιγακι περιεργη :-\) αυτη τη στιγμη θελω την πεταλιερα για να παιζω και με ακουστικα οπου κατσει και οποτε κατσει...αρκει να παιζω ;D.

Απλα οταν ερθει η ωρα και καβατζωσω το 400αρι να κανω την αγορα και να τελειωσω απο θεμα εξοπλισμου μιας και δεν εχω απαιτηση για κατι αλλο...θελω μονο να παιζω μετα.

Τωρα ποιοτικα μονιτορ με 400€ το ζευγαρι δεν ειναι λιγακι δυσκολο?

Παντως δεν ειμαι για μεγαλες εντασεις ετσι κι αλλιως αν παω για ενισχυτη.Απλα για την ποιοτητα του ηχου γινεται το νταραβερι ;)

Αλλα αμα δεν εχεις χρημα....αυτα τραβας....ψαχνεις το value for money :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 15w σε υβριδικο πχ vox ac15vr.....τι ακριβως ειναι..¨..ποσα watt...

Και εγώ σε τύπου υβριδικό παίζω στο σπίτι (marshall valvestate) και η ένταση είναι ίδια με αυτή ενός τρανσιστοράτου.Στους λαμπάτους, από την άλλη, η ένταση στα ίδια watt είναι πολύ μαγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον έχεις πάντοτε στο... 2, για να παίρνεις έναν καθαρό ήχο, το μόνο σου κέρδος θα είναι ότι θα εισάγεις στην εξίσωση το όποιο ψυχοακουστικό φαινόμενο "της λάμπας"

 

να με συγχωρει η χαρη σου αλλα στο "2"....μια χαρα τονο παιρνεις απο τον ενισχυτη,η αποψη οτι οι λαμπατοι ενισχυτες αποδιδουν μονο στο...10 ειναι απλα αφελης (μια και ουσιαστικα υποστηριζει οτι ενας τραντζιστορατος...Gozzilla εχει τον ιδιο ηχο με εναν VOX AC30 στο..."2"..),in fact σε οσα ...παλκα εχω βρεθει (απο το ΑΝ και το Gagarin μεχρι το ΚΑΛΙΜΑΡΜΑΡΟ & το ΟΑΚΑ) παντα γυρω στο "2" (αντε "3") ηταν ανοιγμενοι ολοι οι ενισχυτες...ποτε στη ζωη μου δεν εχω δει ενισχυτη ανοιγμενο τσιτα πανω στη σκηνη.  

 

παραθετω φωτο απο το settings του Peter Buck των REM στο ΚΑΛΙΜΑΡΜΑΡΟ.. :) (οπου βλεπουμε οτι εχει...χαμηλωσει κι ολας απο τη συνηθισμενη του ενταση... ;D)

 

2425416613_908f3e8844.jpg

 

Να σημειώσω πάντως ότι, οι μικροί λαμπάτοι που κάνουν breakup σχετικά γρήγορα

 

μη στεναχωριεσαι ο vht 6 (τον εχω) κανει break up μετα τη μεση (και λιγο ακομα) οπου ηδη η ενταση ειναι...απανθρωπη (για home use) ,ο λογος δε που τον προτεινω ειναι οτι δινει εναν πολυ ΓΕΜΑΤΟ και ΚΑΘΑΡΟ ΛΑΜΠΑΤΟ ηχο σε χαμηλες εντασεις (οπως ολοι οι μικροι λαμπατοι ενισχυτες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ποιοτικα μονιτορ με 400€ το ζευγαρι δεν ειναι λιγακι δυσκολο?

με 400Ε μπορεις να βρεις μια χαρα monitor ηχεια (και καλυτερα να ανοιξεις ξεχωριστο θρεντ ωστε να απαντησουν ατομα που γνωριζουν περισσοτερα και ισως δεν ειναι κιθαρες...οποτε και δεν θα μπουν σε καποιο καθαρα κιθαριστικο thread)

 

Εγω btw εχω τα tascam vl-x5 για χρήση μεσα στο σπιτι και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να με συγχωρει η χαρη σου αλλα στο "2"....μια χαρα τονο παιρνεις απο τον ενισχυτη,η αποψη οτι οι λαμπατοι ενισχυτες αποδιδουν μονο στο...10 ειναι απλα αφελης

 

ήμουν πραγματικά περίεργος αν κάποιος γνώστης θα έμπαινε να διαφωνήσει

 

ευτυχώς δεν τρελάθηκα... ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ποιοτικα μονιτορ με 400€ το ζευγαρι δεν ειναι λιγακι δυσκολο?

 

Όχι δύσκολο δεν είναι, αλλά τα μόνιτορ θα έχουν μεγάφωνα των 5"-6" και δεν θα δίνουν την αίσθηση ενισχυτή. Θα ακούς όπως θα άκουγες τον εαυτό σου ηχογραφημένο.

 

Εγώ ψηφίζω για την περίπτωσή σου PE. Μεταξύ άλλων, επειδή είναι και πανάλαφρο, αν θέλεις να μεταφέρεις το rig σου θα είναι πολύ απλούστερα τα πράγματα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου