Προς το περιεχόμενο

Ίδιο σετ, άλλο κούρδισμα.


greekdrums

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου εκανε εντυπωση το ποσο δαιφορετικα μπορεουν να ακουστουν τα ιδια τυμπανα...

 

ολα οραια,αλλα με κερδισε το δευτερο κουρδισμα.

μπορειτε να μου πειτε πως επιτυνχανετε αυτος ο ηχος bass drum και πως tο snare "?

 

 

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το κούρδισμα είναι το ένα από τα τέσσερα βασικά στοιχεία του ήχου των τυμπάνων (τα άλλα τρία είναι τα δέρματα, ο χώρος και φυσικά ο παίχτης).

 

Στο σημείο που σου άρεσε - αν κατάλαβα καλά μεταξύ 0:05 και 0:30 - το (μεταλλικό) ταμπούρο είναι κουρδισμένο μεσαία προς χαμηλά (δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει το ίδιο και για το κάτω δέρμα), οι χορδές δεν είναι τσιτωμένες, ενώ σημαντικό ρόλο στον ήχο παίζει και το ότι τα δυνατά χτυπήματα είναι rimshots.

 

Η κάσα είναι και αυτή μεσαιο/χαμηλά κουρδισμένη, πρέπει να έχει ελάχιστο muffling (αν έχει), και ίσως να μην έχει ούτε τρύπα στο μπροστινό δέρμα.

 

Εκπληκτικό γκρουβ ο κύριος Greb...

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σημείο που σου άρεσε - αν κατάλαβα καλά μεταξύ 0:05 και 0:30 - το (μεταλλικό) ταμπούρο είναι κουρδισμένο μεσαία προς χαμηλά (δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει το ίδιο και για το κάτω δέρμα), οι χορδές δεν είναι τσιτωμένες, ενώ σημαντικό ρόλο στον ήχο παίζει και το ότι τα δυνατά χτυπήματα είναι rimshots.

 

εεεετσι 

 

κ βεβαια υπαρχει  κ λιγο muffling. Γιατι το μεταλλικο ταμπουρο σε χαμηλα κουρδισματα εχει την ταση να κουδουναει πολυ. Λιγο moongel αρκει.

 

χαμηλο κουρδισμα στο ταμπουρο + χαλαρες χορδες = ολα τα λεφτα.

Εχω την εντυπωση οτι στη χωρα μας αυτα τα δυο ειναι σαν ταμπου. Βλεπεις παντου τσιτωμενα δερματα και σφιγμενες χορδες.

και αντε το πολυ τεντωμενο δερμα ειναι και θεμα γουστου, αλλα οι πνιγμενες χορδες

 

Τωρα για τον παιχτη τι να λεμε, τρομακτικο groove

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπεις παντου τσιτωμενα δερματα και σφιγμενες χορδες.

 

Το τσιτωμενο δερμα συγχωρειται μια και σε καποιες περιπτωσεις ταιριαζει,οι σφιγμενες χορδες κανονικα επρεπε να τιμωρουνται με ανασκολοπισμό... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδια...αλλα εννοουσα το σετ απο το 0.31-1.09 ;D

 

παμε αλλη μια παρακαλω..........

 

φυσικα και αυτο που περιγραψατε ειναι wow!!!

 

 

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ταμπουρο το κουρδιζει υψηλοτερα και αφαιρει καθε ειδους muffling,τη μποτα δεν την ακουω μεσα απο τα ηχειακια του Pc.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιτωμενο δερμα συγχωρειται μια και σε καποιες περιπτωσεις ταιριαζει,οι σφιγμενες χορδες κανονικα επρεπε να τιμωρουνται με ανασκολοπισμό... ;D

Πόσο χαλαρές πρέπει δλδ να είναι για να μη ζηλέψεις και μιμηθείς τον Vlad? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ταμπουρο το κουρδιζει υψηλοτερα και αφαιρει καθε ειδους muffling,τη μποτα δεν την ακουω μεσα απο τα ηχειακια του Pc.

Σωστά, ενώ και η κάσα είναι ψηλότερα κουρδισμένη, και νομίζω ότι παραμένει ελάχιστα έως καθόλου μαφλαρισμένη, με κλειστό μπροστινό δέρμα.

 

 

Πόσο χαλαρές πρέπει δλδ να είναι για να μη ζηλέψεις και μιμηθείς τον Vlad? ;D

Impaled.gif

 

"Για να μάθετε να σφίγγετε υπερβολικά τις χορδές των ταμπούρων σας!"

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο kapdrums (γεια σου πατρίδα) είναι διαφορετικά σετ. Το πρώτο snare πρέπει να είναι 13''x6,5'' με 7'' και η μπότα 22'' Sonor (απ'οτι βλέπω εγώ τουλάχιστον) και αυτό που σου άρεσε πρέπει να είναι 14'' snare και η μπότα κάτι σε 18'' ή 16''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου