Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη κουρδισματος σε floyd rose...


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok με αυτες τις χορδες θα μπορω να φτιαχνω ολα τα παραπανω κουρδισματα ?

Ναι θα μπορείς να τα φτιάχνεις, όχι όμως και στάνταρ κούρδισμα ή απλά ένα ημιτόνιο κάτω (Eb).

Βέβαια μη ξεχνάς ότι μιλάμε για floyd rose και αυτό σημαίνει ότι με κάθε αλλαγή κουρδίσματος συνεπάγεται και με αλλαγή του σετάπ, διότι η γέφυρα αυτή σετάρεται βάση των τάσεων, εάν αυτές αλλάξουν πρέπει να αλλαχτούν και όλες οι ρυθμίσεις (ύψος, ελατήρια, κλίση,βέργα)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το nickname σου μαλλον δεν εχει και πολυ αποκληση ε ?

Για εξηγησε καλυτερα τι ενοεις.Αν ενοεις αυτο που νομιζω οχι δεν το εχω δοκιμασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για εξηγησε καλυτερα τι ενοεις.Αν ενοεις αυτο που νομιζω οχι δεν το εχω δοκιμασει

 

Δεν έχεις δοκιμάσει 952x835-kok.jpg;;;;

 

Δεν ξέρεις τι χάνεις! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λακη όχι τετοια πράγματα, τέτοιες ώρες και κάνω και δίαιτα  ;D

Έλα ένα δεν θα σε πειράξει! Φάε! ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα μπορείς να τα φτιάχνεις, όχι όμως και στάνταρ κούρδισμα ή απλά ένα ημιτόνιο κάτω (Eb).

Βέβαια μη ξεχνάς ότι μιλάμε για floyd rose και αυτό σημαίνει ότι με κάθε αλλαγή κουρδίσματος συνεπάγεται και με αλλαγή του σετάπ, διότι η γέφυρα αυτή σετάρεται βάση των τάσεων, εάν αυτές αλλάξουν πρέπει να αλλαχτούν και όλες οι ρυθμίσεις (ύψος, ελατήρια, κλίση,βέργα)

 

Ολο μου το σχεδιο πλεον σχετικα με το εν λογω εγχειρημα θα γινει στην φεντερ μου οπου εχει εναν super distortion dimarzio επανω...

 

Οποτε δεν θα εχω προβλημα με το φλοιντ ροουζ  αφου η γεφυρα της ειναι αρκετα σκληρη...

 

Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι αν την σεταρω σε c standard θα εχω την δυνατοτητα να ξεκουρδισω μεχρι και κουρδισματα drop A , χωρις να ακουγονται φλαπι οι χορδες ? Αυτο με ενδιαφερει κυριως , γιατι σε αυτο το τυπο του μεταλ που καταποιανομαι το τελευταιο διαστημα , μπορει τα κουρδισματα τους να μην ειναι στανταρντ , αλλα να ειναι λασκαρισμενη η μι χορδη ενα ιμιτονιο για παραδειγμα και παει λεγοντας...

 

Οποτε θελω ενα βαρυ κουρδισμα το οποιο να μου δινει την επιλογη να κανω τα κοντινα κουρδισματα που ψαχνω σχετικα ευκολα και να μην ποναω το μανικι της φεντερ...Εστω γαι λιγη ωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξηγησε καλυτερα τι ενοεις.Αν ενοεις αυτο που νομιζω οχι δεν το εχω δοκιμασει

 

Δεν έχεις δοκιμάσει 952x835-kok.jpg;;;;

 

Δεν ξέρεις τι χάνεις! ;D ;D

μες το μυαλο μου εισαι ρε χαχαχαχα

 

@kokakias - χαλαρωσε πλακα κανουμε........

 

ο saviola κανει διαιτα γιατι η κοιλια του κοβει τα μεσαια οταν παιζει καθιστος  :D :D

Ολο μου το σχεδιο πλεον σχετικα με το εν λογω εγχειρημα θα γινει στην φεντερ μου οπου εχει εναν super distortion dimarzio επανω...

 

Οποτε δεν θα εχω προβλημα με το φλοιντ ροουζ  αφου η γεφυρα της ειναι αρκετα σκληρη...

 

Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι αν την σεταρω σε c standard θα εχω την δυνατοτητα να ξεκουρδισω μεχρι και κουρδισματα drop A , χωρις να ακουγονται φλαπι οι χορδες ? Αυτο με ενδιαφερει κυριως , γιατι σε αυτο το τυπο του μεταλ που καταποιανομαι το τελευταιο διαστημα , μπορει τα κουρδισματα τους να μην ειναι στανταρντ , αλλα να ειναι λασκαρισμενη η μι χορδη ενα ιμιτονιο για παραδειγμα και παει λεγοντας...

 

Οποτε θελω ενα βαρυ κουρδισμα το οποιο να μου δινει την επιλογη να κανω τα κοντινα κουρδισματα που ψαχνω σχετικα ευκολα και να μην ποναω το μανικι της φεντερ...Εστω γαι λιγη ωρα..

 

νομιζω οτι αυτο που σου ειπα κατι σελιδες πιο πριν δεν το καταλαβες............

να στο εξηγησω λοιπον καλυτερα

πες οτι σεταρεις την κιθαρα σου σε Ε standar - εχεις την δυνατοτητα για να μην κανουν φλαπ και φλοπ οι χορδες να παιξεις με κουρδισματα 2 τονους κατω και 1,5 πανω - ομως το προβλημα σου δεν θα ειναι εκει,οσο γρηγορα και να μπορεις/θελεις να το κανεις....το προβλημα σου θα ειναι στο streching των χορδων - αν εχεις ενα κουρδισμα Ε standar και το κανεις D# (μισο τονο κατω δλδ) μεσα σε 1 λεπτο το πολυ θα ξαναθες κουρδισμα κ.ο.κ.

ακομα χειροτερα αν πας σε χαμηλοτερα κουρδισματα........

θα το περιγραψω λιγακι μαλακισμενα τωρα αλλα δεν πειραζει.......η χορδη εχει στην "μνημη της" τον καθε τονο που την σεταρεις ανεξαρτητους παχους χορδης.........

τουλαχιστον αυτο εχω παρατηρησει εγω τοσα χρονια κανοντας διάφορα κουρδισματα...(αν κανω καπου λαθος παρακαλω διορθωστε με)

ελπιζω να με καταλαβαινεις Αρη μου

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mesalion , σωστη η αναλυση,....

 

 

Στην εν λογω φεντερ μου , σεταρισμενη σε μι στανταρντ , την κουρδισα εδω και ενα μηνα σε ρε στανταρντ και δεν εχασε ...Τουλαχιστον δεν εχασε τοσο ωστε να γινεται αντιληπτη ... με κουρδιστηρι , μονο και λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Fender τα πράγματα είναι πιο απλά, φυσικά πας για τις ίδιες χορδές (11-60), αλλά αγόρασε και κανένα nut να υπάρχει διότι δεν το βλέπω να σου κάθεται καλά πάνω το τωρινό αφού θα χρειαστεί "φάγωμα" για να μην σου "ανεβαίνει" ο τόνος (θα βγουν αρκετά ψηλά οι τυλιγμένες) , ειδικά στα πρώτα τάστα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Fender τα πράγματα είναι πιο απλά, φυσικά πας για τις ίδιες χορδές (11-60), αλλά αγόρασε και κανένα nut να υπάρχει διότι δεν το βλέπω να σου κάθεται καλά πάνω το τωρινό αφού θα χρειαστεί "φάγωμα" για να μην σου "ανεβαίνει" ο τόνος (θα βγουν αρκετά ψηλά οι τυλιγμένες) , ειδικά στα πρώτα τάστα.

 

 

Εχω αλλαξει nut προσφατα με ενα κοκκαλινο τα υπουργεια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου