Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή κιθάρας για Blues/Rock/Funk καταστάσεις


cthugr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ έχω τον laney cub12r ο οποίος με ικανοποιει απολύτως ηχητικά για τα είδη που αναφέρεις, αλλα και απο αποψης features.

 

βέβαια πρόσφατα μου έβγαλε βλάβη στο τροφοδοτικό του και απο ό,τι φαίνεται πολλά κομμάτια απο τις πρώτες παρτίδες βγάζουν το ιδιο πρόβλημα, οπότε αν τον ακούσεις και σου αρέσει να είσαι επιφυλακτικός για να γλιτώσεις την ταλαιπωρία μετα...

 

δεν είναι τιποτα σπουδαιο και αν δεν τοιν εχεις πειραξει καλυπτεται απο εγγύηση, απλά το αναφέρω να το ξέρεις.

 

απο ήχο πάντως και απο δυνατότητες απλά τα σπάει

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα ο blues junior αξιζει.Γιατι

 

1)εχεις τον κλασσικο blues ηχο κ αν παιζεις κ με στρατ ειδικα.Και αλλοι ενισχυτες φθηνοτεροι οπως ο buggera v22 εχει πολυ καλα καθαρα.Αλλα ο blues junior εχει το κλασσικο blues γλυκο.Δηλαδη αν προσπαθησεις να φτιαξεις srv tone,με τον blues junior για μενα τον πλησιαζεις πολυ περισσοτερο.Τους εχω δοκιμασει κ τους 2.

2)Παιζεις πολυ καλα απο χαμηλες εντασεις μεχρι Live

3)Ειναι μικρος κ ελαφρυς κ κουβαλιεται.

4)εχει πολυ καλη αξια σε περιπτωση π θες να τον πουλησεις.

 

για τον vht δεν ξέρω εχω ακουσει πολυ  καλα λογια κ για τα λεφτα τ πρεπει να ειναι οτι καλυτερο.Παντως για μενα ο blues junior αξιζει σιγουρα.Δεν θα ηταν αλλωστε νουμερο 1 σε πωλησεις αν δεν αξιζε.Δες τον vht γιατι κ φθηνος ειναι κ επειδη αλλαζουμε γνωμη ευκολα μην δωσεις τοσα λεφτα για τον blues junior αν δεν εχει εμπειρια απο ενισχυτες.Εκτος κ τον βρεις μεταχειρισμενο π δεν χανεις λεφτα.

 

Ελπιζω να βοηθησα.Καλη αγορα οτι κ να παρεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ο blues junior λογο τον el84 εχει αυτη τη βρετανικη μουντιλα? Ή διατηρει τον κλασσικο ηχο fender? ??? ??? ???

 

Και αν θες να γλιτωσεις και ενα 150αρι:

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=47517

Εννοειτε οτι δεν εχω καμια σχεση με τον πωλητη, και νομιζω οτι δε τον δινει και πολυ φθηνα, εκτος και αν ειναι σχετικα καινουργιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ο blues junior λογο τον el84 εχει αυτη τη βρετανικη μουντιλα?

 

μουντιλα? :o

 

λογω των el84? :o

 

μηπως εχεις ακουσει λαθος ενισχυτες? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως καθαρά οικονομικά, με βάση τα specs του εν έτει 2011, ο blues junior δεν αξίζει.

Έχει ''χτίσει όνομα'' τόσα χρόνια που κυκλοφορεί, είναι Fender, δεν δικαιολογεί όμως την

διπλάσια τιμή του σε σχέση με άλλους ενισχυτές 15-20w με πιο πλούσια specs. Hχητικά

δεν ξέρω, δεν τον έχω ακούσει αλλά αποκλείεται να είναι... δύο φορές καλύτερος από έναν

bugera v22 ή έναν laney cub12, οι οποίοι με αλλαγή μεγαφώνου και λυχνιών γίνονται

τούμπανα :D και παραμένουν 150 ευρώ φτηνότεροι. Με τα ίδια χρήματα παίρνεις 45w Koch

for crying out loud... http://www.thomann.de/gr/koch_amps_startrooper.htm

Καμία σχέση βέβαια με τον bj αλλά you get the point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μουντιλα? :o

 

λογω των el84? :o

 

μηπως εχεις ακουσει λαθος ενισχυτες? ;D

 

Σε εναν laney lc30 επαιζα, (δεν εχω ακουσει αλλον ενισχυτη με el84) το μεγαφωνο δεν ηταν το celestion seventy '80 αλλα ενα αλλο. (δεν θυμαμαι ποιο)

 

Εννοω οτι ο ηχος τους σε σχεση με τις 6L6 (που φοραν σχεδον ολοι οι fender) δεν ειναι τοσο λαμπερος και εχουν πιο πολλα μεσσαια. Ετσι ειναι ή κανω λαθος. ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι EL84 εχουν περισσοτερα πριμα απο τις 6L6 (CHIME το λενε οι Αγγλοσαξωνες... ;D) και σιγουρα λιγοτερα μεσαια & πολυ λιγοτερα μπασα,μια σταλια λυχνιουλες ειναι ετσι κι αλλοιως &  παραμορφωνουν ευκολοτερα σε υψηλες εντασεις.

 

Φυσικα εχει σημασια και η ΣΧΕΔΙΑΣΗ του ενισχυτη ,οχι μονο οι λυχνιες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου