Προς το περιεχόμενο

'57 American Vintage Reissue Stratocaster


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εν λόγω κυρία μου στοιχειώνει τα όνειρα εδώ και καιρό. Κατάφερα τελικά να την αποκτήσω, μετά από πολλή υπομονή και οικονομία. Παραθέτω μια μικρή ηχοακουστική παρουσίαση για όσους ενδιαφέρονται:

 

13092011008.jpg

 

 

13092011011.jpg

 

 

13092011013.jpg

 

 

Παικτικά, μου δημιούργησε τις καλύτερες εντυπώσεις παρότι είναι ακόμη ασετάριστη (ή καλύτερα, σεταρισμένη από το εργοστάσιο) με 10άρες αγνώστου ταυτότητος χορδές και το τρέμολο floating (λέω αυτή να μην την κάνω hardtail). Είναι απίστευτα βολική, με μπράτσο που δεν το περίμενα σε στρατ ενώ τα βιντατζοτάστα δε μου δημιουργούν κανένα πρόβλημα. Το action είναι λιγάκι χαμηλό για τα γούστα μου αλλά θα διορθωθεί στο επερχόμενο σετάπ.

 

Ο ήχος της είναι απλά από τους ωραιότερους vintage στρατ ήχους που έχω ακούσει (δεν αποτυπώνεται με τίποτα στο mp3 που θα βρείτε παρακάτω).

 

Επερχόμενες αλλαγές, σετάπ με εντεκάρες και ανέβασμα action. Το σκέφτομαι αν θα εγκαταστήσω τον πενταθέσιο διακόπτη αλλά μάλλον δε με βλέπω.

 

Στο ακόλουθο mp3 με ακούτε να γρατζουνάω βλακωδώς (από την ευτυχία μου) στον Deluxe Reverb χωρίς επεξεργασία και εφέ, απλώς το reverb του ενισχυτή. Ξεκινάω από neck και πάω προς τα κάτω, ψάχνοντας και τα ενδιάμεσα sweet spots που δεν είναι και δύσκολο να τα πετύχεις. Το ηχητικό δείγμα, όπως ανέφερα και παραπάνω, απέχει από τον πραγματικό ήχο της κιθάρας αλλά μια ιδέα θα την πάρετε.

 

Αυτά προς το παρόν, ερωτήσεις δεκταί επί παντός επιστητού.

 

Υ.Γ. Η κιθάρα είναι κορυφαία.

 

JJ

57_AVRI.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μεγειές ;D :D...μαύρη είναι?

 

Θενξ Ανέστη. Ναι μαύρη (σαν καμμένη γη ;D) είναι αλλά με το φωτισμό και τις φωτογραφίες δεν τα πάω πολύ καλά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειά!Αν και πολλοί δεν μπορούν το "soft" V-neck,είναι από τα πιό βολικά....Βγάλε μόνο αυτό το αυτοκόλλητο από το pickguard... ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Βγάλε μόνο αυτό το αυτοκόλλητο από το pickguard... ;D

Ας τον κανα 2 μέρες να το χαρεί...μετά θα το βγάλει μόνος του...είναι σοβαρό παιδί!!! ;D ;D

 

Τι μαγνήτες φοράει ετούτη επάνω?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομερος ηχος............αν μαλιστα ειναι παιγμενο με πενα το δεξι και εχει τετοιο σκασιμο η κιθαρα σπερνει..........φορτσα ολα!

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλορίζικη!!

Γιά μένα, μάλλον η κορυφαία επιλογή για vintage προσανατολισμούς σε Fender, με την εξαίρεση των partcasters, εκεί όμως παίζουν πολλά +/-...

Είχα κανά δυό τέτοιες παλιά, μόνο καλά θυμάμαι, μπράβο και σου αξίζει  ;) !

 

ΥΓ. Βάλε 11ς, μην ανεβάζεις ακόμα το action, δώστου λίγο χρόνο, κράτα τον 3θέσιο  8), δοκίμασε αν θες το blend pot για neck & bridge (vol., tone, blend pot).

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray, S9F, Αντώνη ευχαριστώ για τις ευχές, θα τις της διαβιβάσω.

 

Βγάλε μόνο αυτό το αυτοκόλλητο από το pickguard

 

Προς το παρόν δεν πειράζω τίποτα. Και transformers αυτοκόλλητο να είχε, θα το άφηνα.

 

αν μαλιστα ειναι παιγμενο με πενα το δεξι και εχει τετοιο σκασιμο η κιθαρα σπερνει.

 

Κατά την προσφιλή μου συνήθεια, κάποια από τα καντίνια είναι παιγμένα με δάχτυλα. Πάντως το σκάσιμο πάει σύννεφο, να είσαι σίγουρος.

 

Καλορίζικη!!

Γιά μένα, μάλλον η κορυφαία επιλογή για vintage προσανατολισμούς σε Fender, με την εξαίρεση των partcasters, εκεί όμως παίζουν πολλά +/-...

Είχα κανά δυό τέτοιες παλιά, μόνο καλά θυμάμαι, μπράβο και σου αξίζει  ;) !

 

ΥΓ. Βάλε 11ς, μην ανεβάζεις ακόμα το action, δώστου λίγο χρόνο, κράτα τον 3θέσιο  8), δοκίμασε αν θες το blend pot για neck & bridge (vol., tone, blend pot).

 

Ηλία ευχαριστώ πολύ. Μάλλον θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου κατά γράμμα.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου