Προς το περιεχόμενο

'57 American Vintage Reissue Stratocaster


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν. Η κιθάρα σεταρίστηκε με εντεκάρες, το τρέμολο έμεινε floating και παρέμεινε ο τριθέσιος διακόπτης. Παραθέτω άλλο ένα ηχητικό δείγμα, ένα κομματάκι δαχτυλοπαιγμένο.

Second_Thoughts.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να προσθέσω ότι το action παρέμεινε χαμηλά τελικά. Βολεύει εξαιρετικά για τα διατονικά παιξίματα ενώ, προς έκπληξή μου, δεν εμποδίζει ιδιαιτέρως τα bends, πράγμα που δεν ισχύει στις άλλες στρατ μου.

 

Επίσης στο κλιπάκι, ακούτε και λίγο βιμπράτο του ενισχυτή κατά την εισαγωγή και το κλείσιμο ενώ έχω προσθέσει και reverb μετά την ηχογράφηση.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος ήχος και θέμα.

Πώς είναι η αίσθηση με 11άρες; Είναι η μόνη μου κιθάρα που φοράει 10άρες. Σκεφτόμουν αν έχει νόημα να την "ευθυγραμμίσω" με τις υπόλοιπες. Χρειάστηκε δραστικό σετάπ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειες και καλοπαιχτη!

Ξανακουσα το πρωτο κλιπ και ομολογω οτι μου αρεσε περισσοτερο σαν ηχος...

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς είναι η αίσθηση με 11άρες; Είναι η μόνη μου κιθάρα που φοράει 10άρες. Σκεφτόμουν αν έχει νόημα να την "ευθυγραμμίσω" με τις υπόλοιπες. Χρειάστηκε δραστικό σετάπ;

 

Η μόνη διαφορά στην αίσθηση είναι η έξτρα δυσκολία των bends στα καντίνια. Αν έχεις όμως 11άρες στις άλλες σου κιθάρες και τις έχεις συνηθίσει, δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Δραστικό σετάπ δε χρειάστηκε. Το μόνο "πρόβλημα" με τις εντεκάρες είναι ότι μειώνεται η διαδρομή του τρέμολο αν το έχεις floating.

 

Μεγειες και καλοπαιχτη!

Ξανακουσα το πρωτο κλιπ και ομολογω οτι μου αρεσε περισσοτερο σαν ηχος...

 

Ευχαριστώ george. Το ωραίο είναι ότι η κιθάρα μπορεί να παράγει ποικιλίες ήχων, για όλα τα γούστα.  :)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο "πρόβλημα" με τις εντεκάρες είναι ότι μειώνεται η διαδρομή του τρέμολο αν το έχεις floating.

 

σφιξε τα ελατηρια λιγο ακομα (ή προσθεσε ελατηρια)  και θα επανελθει η διαδρομη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Η κιθάρα σεταρίστηκε με εντεκάρες, το τρέμολο έμεινε floating και παρέμεινε ο τριθέσιος διακόπτης. Παραθέτω άλλο ένα ηχητικό δείγμα, ένα κομματάκι δαχτυλοπαιγμένο.

Ο έρως είναι εμφανής και στον ήχο και το παίξιμο! ;)

Καλόπαιχτη και από μένα! :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με γειες και καλόπαιχτη κι από μένα. Ακούω όντως εξωφρενικό σκάσιμο, και πολύ ωραίο ήχο σε όλες τις θέσεις του επιλογέως. (Παρά το ότι έχεις μέτριο ενισχυτή  ;D ;D ;D ντάξει λέμε και καμιά λαλακία μη βαράτε, δελουξ ρεβερμπ τα πάντα όλα)

 

Να σε ρωτήσω, την είχες δοκιμάσει πριν την αγορά ή την πήρες απο ίντερνετ;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θένκιου τζέντλεμεν.

 

Να σε ρωτήσω, την είχες δοκιμάσει πριν την αγορά ή την πήρες απο ίντερνετ;

 

Λοιπόν. Τη συγκεκριμένη κιθάρα δεν την είχα ακούσει. Είχα παίξει με το μοντέλο (μόνο με μοντέλα παίζω τελευταίως  ;D) αλλά δεν κατάφερα το ελληνικό κατάστημα να μου ρίξει την τιμή σε ανταγωνιστικό επίπεδο και ο προϋπολογισμός ήταν ιδιαιτέρως σφιχτός. Έκανα το σταυρό μου και την παρήγγειλα από ίντερνετ.

 

Ή ήμουν φαρδύς ή αυτή η σειρά της Fender, δε βγάζει μέτρια/κακά όργανα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ήμουν φαρδύς ή αυτή η σειρά της Fender, δε βγάζει μέτρια/κακά όργανα.

Δεν ξέρω τι κάνει τώρα, αλλά μια vintage 62 του '89 που είχα ήταν απλά άθλια. Οι περισσότερες όμως που είχα τη τύχη να δοκιμάσω ήταν από αξιοπρεπείς και πάνω έως θαυμάσιες.

 

 

 

Υ.Γ. Στη κατοχή μου έχω τώρα 2 vintage '62 που "στέκονται" καλά. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου