Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη επιτυχία! οσο για το headstock μην σε προβληματιζει, ειναι καλυτερο να γινει με ενωση 2 ξυλων. αν γινει μονοκοματο με την κλιση που θες, δεν θα εχει και πολυ αντοχη λογω του short grain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλή επιτυχία Δόκτωρα! Για doublecut δεν το σκέφτεσαι καθόλου? Μια πανάλαφρη tv

yellow με wraparound αλλά με '50s προφίλ και contours στο σώμα θα ήταν όνειρο.

 

Να 'στε καλά όλοι, ευχαριστώ!!

 

Εννοείται TV yellow και 50's προφίλ ,contours αλλά double cut... δε νομίζω... έχω κολλήσει εδώ και καιρό με το παρακάτω λουκ...

 

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-Custom/1960-Les-Paul-Special-Single-VOS.aspx

 

oπότε προς τα εκεί στοχεύω προς το παρόν και βλέπουμε στην πορεία! Θα πέσει πολύ δοκιμή για το χρώμα!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη επιτυχία! οσο για το headstock μην σε προβληματιζει, ειναι καλυτερο να γινει με ενωση 2 ξυλων. αν γινει μονοκοματο με την κλιση που θες, δεν θα εχει και πολυ αντοχη λογω του short grain.

 

Θενξ!Tο θέμα είναι... πού είναι προτιμώτερο να γίνει η ένωσις? Εγώ θα την κάνω εκεί που με βολέυει (μετά το nut 3-4 cm) αλλά νομίζω οι luthiers λένε ότι καλύτερα να γίνει πριν το nut

 

αυτό που θα κάνω είναι κάπως έτσι... Εγκρίνεται? Γνώμες?

 

anck3.jpg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως το εχεις σχεδιασει να το κανεις. οσο για τους luthiers, εγω οσα βιβλια εχω προτεινουν την ενωση που περιγραφεις. αν χρησιμοποιησεις και headstock veneer κρυβει και την ενωση των 2 ξυλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως το εχεις σχεδιασει να το κανεις. οσο για τους luthiers, εγω οσα βιβλια εχω προτεινουν την ενωση που περιγραφεις. αν χρησιμοποιησεις και headstock veneer κρυβει και την ενωση των 2 ξυλων.

 

Να 'σαι καλά E.G. σ ευχαριστώ πολύ!! Αυτό γέρνει την πλάστιγκα προς τη vintage μεριά!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε Μπιλάρα ολόκληρο καλοκαίρι δεν καταφέραμε να βρεθούμε στο χωριό!

Θενξ μαν!   :D Όπως κατάλαβες μου έλειψε ο P90 ήχος!

Επίσης να σημειώσουμε ότι από το μαδέρι που πόσταρα παραπάνω κάποτε βγήκε ... η παρακάτω 'Σπεράντζα'

 

DSC02007.jpg

 

 

Studio54gr παραμονεύεις? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου