Προς το περιεχόμενο

Αγορα VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA


Noulac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδια :)

Στην αναζητηση κιθαρας προστιθεται και η αναζητηση ενισχυτη.

Να επισημανω οτι θελω να παιζω λιγα καθαρα (καποιο blues κλπ) αλλα περισσοτερο γκαζια

σε south και stoner  ηχους χωρις ομως να ειμαι εγλωβισμενος σε αυτο.

 

Βρηκα λοιπον αυτον τον Λαμπατο

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm

αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος (οντας αρχαριος στον κοσμο των ενισχτυτων και της ηλεκτρικης) γιατι δεν εχει την κλασσικη για μενα οψη στις ρυθμισεις του (bass mid tremble).

 

Οποτε μπορει καποιος να μου εξηγησει την διαφορα που εχει αυτος και πως "δουλευει" ;

ελπιζω να σας καλυψα με τις πληροφοριες οτι ειναι ελλειπες πειτε το να το προσθεσω για την διευκολυνση σας :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αναζητηση κιθαρας προστιθεται και η αναζητηση ενισχυτη.

 

Σωστός.

 

Για τον συγκεκριμένο ενισχυτή έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει από κοντά.

 

Γκαζιάρικο μηχανάκι  ;D είναι και τούτο εδώ (σε περίπτωση που δεν σου φτάνει το γκάζι του vht)

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_1r_combo.htm

 

To ίδιο χωρίς reverb είναι φθηνότερο

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht1_combo.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις πολύ χώρο και θέλεις απλά κάτι για εξάσκηση, τότε ο HT-1 της blackstar θα σε καλύψει. Έχει πολύ gain γενικά(πράγμα ασυνήθιστο σε μικρούς λαμπάτους). Βέβαια είναι λίγο τσιμπιμένη η τιμή του για 1W amp, και από καθαρά, μόνο σε χαμηλές έως μέσες εντάσεις βγάζει. Για blues, δεν θα τον πρότεινα...

 

Γενικά, είσαι στο σωστό δρόμο για blues ήχους επιλέγοντας λυχνίες αλλά για stoner κλπ, μάλλον θα χρειαστείς πετάλι.

Μπορείς, στα ίδια χρήματα με τον blackstar ht-1 (1W), να πάρεις τον 6W ενισχυτή VHT special 6 κι ένα πετάλι distortion (υπάρχουν άπειρα, με δείγματα ήχων κλπ για να επιλέξεις και να πειραματιστείς). Έτσι κι αλλιώς, και ο ΗΤ-1 είναι αυτό ακριβώς: ένας μικρός λαμπάτος με ενσωματωμένο πετάλι metal distortion.

 

Αν θέλεις τριπλό EQ(bass, mid, treble) και περισσότερα watt, τότε ο παρακάτω λαμπάτος είναι μια χαρά blues-ο-μηχανή και δέχεται πολύ ωραία τα πετάλια γενικά και τα dist πετάλια δεν τζιτζικίζουν(π.χ. boss mt-2). Eχει κι fx loop για πετάλια reverb/delay κλπ:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, ανάμεσα σε άλλους λόγους και χάριν της ομαδοποίησης πληροφοριών βάσει του τίτλου του θρεντ και της μελλοντικής αναζήτησης πληροφοριών μέσω αυτού, είναι καλό να παραμένει η συζήτηση οντόπικ, δηλαδή στον εν λόγω VHT. Το επισημαίνω γιατί με ενδιαφέρει.

 

οι blackstar σαν ενισχυτες ειναι καλοι.?

μου ειπαν ειναι της Ibanez και ετσι  να κοιταξω καποια αλλη εταιρια οπως Vht Fender ...

Ναι, είναι καλοί. Αλλά ακόμη κι αν ήταν της Ibanez (που πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο), γιατί θα έπρεπε να κοιτάξεις σε κάποια άλλη εταιρία?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι καλοί. Αλλά ακόμη κι αν ήταν της Ibanez (που πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο), γιατί θα έπρεπε να κοιτάξεις σε κάποια άλλη εταιρία?

 

Εγω δεν εχω κανενα προβλημα με καμια εταιρια γνωμη αλλου σας ειπα για να τσεκαρω πιο πολυ αν ισχυει..

 

Ontopic

 

ποια η διαφορα στο EQ του Vht με του Benton που μου εδειξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ^^

 

δηλαδη ο VHT δεν εχει ρυθμισεις για μπασα μεσαια και πριμα, συνδεεις την κιθαρα και παιζεις με εναν ηχο μονο!

Αστα να πανε δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ο VHT δεν εχει ρυθμισεις για μπασα μεσαια και πριμα, συνδεεις την κιθαρα και παιζεις με εναν ηχο μονο!

Αστα να πανε δλδ

 

Kανεις λαθος.

 

Μαλιστα εχει και ενα depth control το οποιο εχει 6 (αν θυμαμαι καλα) επιλογες eq για διαφορα ηχοχρωματα να το πω για να το καταλαβεις περα το οτι εχει και tone control.  ;)

 

Να και ενα βιντεακι:

 

 

Eλπιζω να βοηθησα. Πιο απλα νομιζω δεν υπαρχει τροπος για να το καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου