Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα 'Stefanos Hijaz'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Γεια σας

 

Σε επικοινωνία μου με τον συνεργάτη στο slidemeister.com,μουσικοσυνθέτη Tom Baehr chromatic harmonica  player, builder, arranger, composer, publisher, recording artist, clinician and festival coordinator, για τη διαφωνία μας σχετικά με το όνομα της χιτζάζ έλαβα την εξης απάντηση:

 

'' I have no argument with Phrygian dominant  and Mixolydian b9 b13 being the same.

Not Phrygian Scale but altered Phrygian scale or Phrygian dominant scale which is constructed by raising the third of the Phrygian mode.Ιf you left the word "dominant" off, the participants would likely to have been confused.''

 

Δηλαδή:

 

'' Δεν διαφωνώ ότι Phrygian dominant  και Mixolydian b9 b13 είναι το ίδιο.

όχι όμως η σκέτη Phrygian Scale αλλά η αλλοιωμένη Phrygian scale που λέγεται Phrygian dominant scale που φτιάχνεται αυξάνοντας την 3η του Phrygian mode. Αν αφαιρέσεις τη λέξη ''dominant=δεσπόζουσα'' τότε πιθανώς οι συμμετέχοντες στη συζήτηση να βρεθούν σε σύγχυση ''

 

Στέφανος

 

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γεια σας

 

Σε επικοινωνία μου με τον συνεργάτη στο slidemeister.com,μουσικοσυνθέτη Tom Baehr chromatic harmonica  player, builder, arranger, composer, publisher, recording artist, clinician and festival coordinator, για τη διαφωνία μας σχετικά με το όνομα της χιτζάζ έλαβα την εξης απάντηση:

 

'' I have no argument with Phrygian dominant  and Mixolydian b9 b13 being the same.

Not Phrygian Scale but altered Phrygian scale or Phrygian dominant scale which is constructed by raising the third of the Phrygian mode.Ιf you left the word "dominant" off, the participants would likely to have been confused.''

 

Δηλαδή:

 

'' Δεν διαφωνώ ότι Phrygian dominant  και Mixolydian b9 b13 είναι το ίδιο.

όχι όμως η σκέτη Phrygian Scale αλλά η αλλοιωμένη Phrygian scale που λέγεται Phrygian dominant scale που φτιάχνεται αυξάνοντας την 3η του Phrygian mode. Αν αφαιρέσεις τη λέξη ''dominant=δεσπόζουσα'' τότε πιθανώς οι συμμετέχοντες στη συζήτηση να βρεθούν σε σύγχυση ''

 

Στέφανος

 

 

Παικτικα ειναι ακριβως η ιδιες...αλλα θεωρητικα ειναι λαθος το phrygian με dominant...δεν μπορει να ειναι dominant μια μινορε σκαλα οπως η phrygian επειδη πολυ απλα δεν περιεχει ΤΡΙΤΟΝΟ!

Ισως να ητανε πιο σωστο αν το λεγαμε φρυγιος αναιρεση 10 αλλα και παλι αυτο δεν υφισταται σε καμια μουσικη γλωσσα...

Με την ιδια λογικα ειναι σαν να λεμε οτι ο μυξολιδιος ειναι αιολικος αναιρεση 3 αναιρεση 6

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Warwickplayer χαίρομαι που συνεχίζεις να διαφωνείς.

Εγώ απλώς θα ερμηνεύσω, που έπρεπε να το κάνω απ’ την πρώτη στιγμή , τα λεγόμενα της Wikipedia και ίσως αποκομήσουμε περισσότερα :

 

‘’in music, the altered Phrygian scale or Freygish scale (also spelled Fraigish[1])featuring an unusual key signature and a distinctive augmented second interval, is the fifth mode of the harmonic minor scale, the fifth being the dominant.[2] Also called the Phrygian dominant scale, harmonic minor perfect fifth below, dominant flat 2 flat 6 (in jazz), or simply the fifth mode of the harmonic minor scale’’

 

'' Στη μουσική η αλλοιωμένη Φρυγιος Κλίμακα , ή κλίμακα Freygish που προφέρεται και Fraigish που παρουσιάζει ένα ασυνήθιστο  οπλισμό και ένα  χαρακτηριστικό διάστημα  Αυξημένης Δευτέρας (πιστεύω εννοεί την Db-E ), είναι ο 5ος τρόπος της μινόρε αρμονικής  , με την 5η να είναι η δεσπόζουσα (dominant).

 

Επίσης ονομάζεται :

 

1. Phrygian dominant scale,

2. harmonic minor perfect fifth below,

3. dominant flat 2 flat 6 (στην jazz), ή απλώς

4. 5th mode of the harmonic minor scale’’

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Warwickplayer χαίρομαι που συνεχίζεις να διαφωνείς.

Εγώ απλώς θα ερμηνεύσω, που έπρεπε να το κάνω απ’ την πρώτη στιγμή , τα λεγόμενα της Wikipedia και ίσως αποκομήσουμε περισσότερα :

 

‘’in music, the altered Phrygian scale or Freygish scale (also spelled Fraigish[1])featuring an unusual key signature and a distinctive augmented second interval, is the fifth mode of the harmonic minor scale, the fifth being the dominant.[2] Also called the Phrygian dominant scale, harmonic minor perfect fifth below, dominant flat 2 flat 6 (in jazz), or simply the fifth mode of the harmonic minor scale’’

 

'' Στη μουσική η αλλοιωμένη Φρυγιος Κλίμακα , ή κλίμακα Freygish που προφέρεται και Fraigish που παρουσιάζει ένα ασυνήθιστο  οπλισμό και ένα  χαρακτηριστικό διάστημα  Αυξημένης Δευτέρας (πιστεύω εννοεί την Db-E ), είναι ο 5ος τρόπος της μινόρε αρμονικής  , με την 5η να είναι η δεσπόζουσα (dominant).

 

Επίσης ονομάζεται :

 

1. Phrygian dominant scale,

2. harmonic minor perfect fifth below,

3. dominant flat 2 flat 6 (στην jazz), ή απλώς

4. 5th mode of the harmonic minor scale’’

 

Κυριε Στεφανε δεν τιθεται θεμα διαφωνιας...οτι ειναι λαθος να την λεμε phrygian dominant ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ για ολους τους λογους που προανεφερα..Το wiki δεν ειναι για κανενα λογο σοβαρη πηγη πληροφορησης καθως μπορει να γραφτει απο τον καθε ενα...το διαστημα αυξημενης δευτερας που περιγραφεται ειναι το λεγομενο τριημιτονιο και το βρισκουμε σε ολους τους τροπους της αρμονικης μινορε μαλιστα αν παιξουμε Ημιτονιο τριημιτονιο Ημιτονιο εχουμε και το χαρακτηριστικο ακουσμα της σκαλας...

Απλα τωρα τι γινεται...ο ορος phrygian dominant εχει ιοθετηθει πληρως απο ενα συγκεκριμενο κυκλο μουσικων...οσοι ασχολουνται με την μεταλ την μιξολυδια b9b13 ετσι την λενε και ετσι την εχουν μαθει..το γιατι το αγνοω...

και δεν ειναι το μονο...ο ορος μινορε πεντατονικη κανονικα δεν υπαρχει...κανονικα ειναι ο 6ος τροπος της μαντζορε πεντατονικης...απλα ειναι και οι 2 σκαλες τοσο ευρεως χρησημοποιημενες που τους εχουμε δωσει και αλλα ονοματα απο τα σωστα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Warwickplayer  καθώς και όλοι οι συμμετέχοντες στη συζήτηση

 

Πιστεύω ότι δώσατε  σε πολλούς αρχάριους ή προχωρημένους μουσικούς  ερασιτέχνες αλλά και επαγγελματίες τη δυνατότητα - αφού σε χρονικό διάστημα 3 ημερών είχαμε περί τις 900 επισκέψεις- να ‘’πάρουν’’ κάτι από τον Φρύγιο Τρόπο ,τον Μιξολύδιο, τη Χιτζάζ και άρα να ασχοληθούν περαιτέρω με κλίμακες και δρόμους.

 

Θα ήθελα να ξέρω, αν φυσικά θέλετε να πείτε, αν είστε σπουδαστής  ή τελειόφοιτος μουσικής σχολής ή απλά ερασιτέχνης .

 

Στέφανος

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ξέρω, αν φυσικά θέλετε να πείτε, αν είστε σπουδαστής  ή τελειόφοιτος μουσικής σχολής ή απλά ερασιτέχνης .

Μ αρεσε πολυ το κυριε ;D

Μαλλον πρωτη φορα το ακουω ;D

Ειμαι πτυχιουχος jazz αρμονιας και τελειοφοιτος μπασιστας και επειδη μ αρεσει πολυ αυτη η συζητηση και το μερακι που δειχνετε κυριε Στεφανε προσπαθω να μεταφερω καποια πραγματα που ισως να υπαρχουν παρεξηγησεις...Απο την συζητηση εγω ισως να περνω περισσοτερα απο εσας γιατι φετος εχω αρχισει δηλα δηλα να παραδιδω και καποια μαθηματα σε αρχαριους και η διδασκαλια ειναι κατι που με ενδιαφερει γενικα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά χαίρομαι και σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία

 

Πριν 6 μήνες αγόρασα τη χρωματική φυσαρμόνικα ,πιστεύω ότι (από τις μέχρι τώρα συζητήσεις σε ελληνικά forums) , ελάχιστοι έλληνες πρέπει να παίζουν χρωματική ( αυτό φαίνεται και από το ότι τα μαγαζιά πουλάνε μόνο 2 φτηνά μοντέλα) .

 

Ο λόγος που την αγόρασα ήταν η αγάπη για τα παραδοσιακά μας  και τη ρεμπέτικη μουσική (ειδικά σε χιτζάζ). Τελευταία πετυχαίνω και αυτοσχεδιασμούς (ειδικά στα τσάμικα).

 

Τώρα θέλω να ασχοληθώ και λίγο με jazz που φαίνεται , όπως και τα blues, να είναι το style που επιδέχεται αυτοσχεδιασμούς.

 

Παρατήρησα από διάφορα κομμάτια που κατέβασα από το YouTube ότι υπάρχουν 10δες ρυθμοί jazz.

Λόγω ηλικίας δεν προλαβαίνω να αφομοιώσω πολλούς-έχω την εντύπωση ότι πρέπει να αποστηθίσω μερικούς έτοιμους όπως έκανα μέχρι τώρα για όλα τα στυλ μουσικής.

 

Ξεκίνησα λοιπόν προχθές με το ‘’The autumn Leaves’’ σα το πρώτο μου jazz.

 

Υπάρχουν κάποιοι τίτλοι σε ελληνικά κομμάτια σε jazz να μου συστήσεις ή κάποια ξένα γνωστά που σίγουρα θα έχω ακούσει αλλά δεν μου 'ρχονται στο νου?

 

Θα εκτιμούσα αν ξεκίναγες ένα νέο θέμα με τίτλο τα βασικά για jazz.

 

Στέφανος

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταχτε και εγω δεν ειμαι φανατικος της τζαζ...Απλα ακομη και να σας παραπεμψω σε 4-5 γνωστα τζαζ κομματια αυτα προυποθετουν πολλα πραγματα

α.Ακουσματα,στην τζαζ σχεδον ολες τις μαντζορε κλιμακες τις παιζουν με #11.

β.Γνωση Τζαζ αρμονιας(μινορε,μαντζορε,modal)

Οι ρυθμοι ειναι το τελευταιο που θα σκεφτομουνα...δηλαδη δεν ειναι οπως στην ελλαδα που θα ακουσω κατι και θα πω ειναι καλαματιανο...ενα 9/8 μπορει να ειναι οτιδηποτε

Κομματια που θα σας παραπεμψω ειναι τα κλασικα

 

Beautifull love

 

All of me

 

Sunny

Bobby Hebb "Sunny" (1966). - YouTube

 

Blue bossa

 

Και καποια ποιο μπασιστικα

 

Mexico

 

Loping Along

Lopin' along

 

Κλεινοντας ενα κομματι που θα σας κεντρισει το ενδιαφερον

 

 

Στο 6.27 θα το βρειτε πολυ ενδιαφερον.

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Ο σκοπός μου , αφού δεν είμαι μουσικός, ήταν να δώσω ένα κατανοητό τρόπο μετατροπής μιας απλής φυσαρμόνικας  σε Χιτζάζ φυσαρμόνικα.

Στο άρθρο ανέφερα τη μεθοδολογία και το  δύσκολο ήταν οι νότες της κλίμακας χιτζάζ να τοποθετηθούν στις σωστές οπές της φυσαρμόνικας ώστε να μη διαταραχθεί το σύστημα Richer στο οποίο βασίζεται η φυσαρμόνικα-δηλαδή ο παίχτης γνωρίζοντας να παίζει μια φυσαρμόνικα του εμπορίου να μπορεί άμεσα να παίξει και την ‘’Stefanos Hitzaz’’.

 

Τα υπόλοιπα για τα οποία ασχοληθήκαμε λεπτομερώς και αφορούσαν την ονοματολογία της κλίμακας μπορεί να έχουν μηδαμινή σημασία για κάποιον παίχτη αλλά σίγουρα θα αποκόμισε και κάτι απ’ όλη τη συζήτηση –κι αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης των φόρουμ.

 

Ένα τέτοιο θέμα με τίτλο ‘’Κλίμακες & Δρόμοι’’  ήδη ανέβασα στο:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=189524.new;topicseen#new

 

Εκεί ότι είναι γραμμένο έχει σαν πηγή τα sites :

 

http://www.slidemeister.com/forums/index.php

 

http://www.music123.com/

 

http://en.wikipedia.org

 

Το άρθρο μέχρι τώρα είχε πολλούς αρνητικούς σχολιασμούς.

 

 

 

Στέφανος

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενδιαφέρον άρθρο {κάνω διαφήμιση γιατί πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο έστω και για φυλλομέτρηση) για το κούρντισμα-δίνοντας βάση περισσότερο στην πράξη- από ένα Hλεκτρονικό Mηχανικό με λίγες βασικές γνώσεις θεωρίας μουσικής  ΕΔΩ:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=189617.0

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου