Προς το περιεχόμενο

Ποιον Dimarzio ?


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους ,

 

Θα ηθελα μια γνωμη...

 

Προσφατα απεκτησα αυτην την απιστευτη κιθαρα...

 

http://www.gtrmusic.co.uk/ibanez-js1000-joe-satriani-signature-guitar-black-pearl-p-111.html

 

ο πρωην κατοχος ης λοιπον ηθελε πολλα γκαζια και ειχε αλλαξει τον Fred με το x2n ...

 

Εγω λοιπον λογω του οτι εχω αρκετες καφροκιθαρες , θα ηθελα την συγκεκριμενη να την κανω πιο ανθρωπινη και πιο versatile...

 

Δηλαδη ψαχνω εναν dimarzio και μονο , ο οποιος να εχει ενα output ωστε να εχει ομορφα καθαρα και να μπορει να βγαλει και πολλα ηδη μεταλ , οσο βρωμιζω τον ενυσχητη...

 

Σκςφτηκα λοιπον αρχικα tone zone ... φοβαμαι ομως οτι επειδη ειναι μπασος μαγνητης και η κιθαρα φτιαγμενη απο baswwod , μηπως υπερτονιστει ο μπασος χαρακτηρας του tone zone... Πειτε κι εσεις την αποψη σας για αυτο και οτι αλλη αποψη εχετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλημερα Αρη,

 

Εγω εχω τον κλασσικο συνδιασμο air norton/Tone Zone σε μια Music Man Axis, basswood με maple top και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος! Ο Tone zone στα αυτια μου τουλαχιστον, δεν μπασαρει οσο λεει ο πολυς κοσμος..αντιθετα εχει ωραια και σφιχτα μπασα και τονισμενα (χαμηλο)μεσαια. Γενικα προτεινω τον συνδιασμο airnorton/tonezone για versatile ηχο, απο hard rock και κιθαριστικο fusion/shred μεχρι heavy/power/prog metal. Βεβαια ολα αυτα εξαρτωνται και απο τον εκαστοτε ενισχυτη και τα γουστα του καθενος. Κατσε να δουμε τι θα πουν και οι υπολοιποι...

 

Υ.Γ. Πριν απο τους airnorton/tonezone η κιθαρα φοραγε evolution neck και bridge. Δεν μου αρεσαν καθολου...πολλα πριμα και λιγος ογκος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O Tone Zone είναι κλασσικός μαγνήτης στις basswood made Ibanez από την δεκαετία του '90. Θυμίζει έναν high gain PAF σε αυτές τις κιθάρες και ο χαρακτήρας του στα πρίμα είναι "cocked wha).

 

Θα είχες το θέμα που φοβάσαι αν μιλούσαμε για κάποια Gibson ή έστω PRS. Οι Ibanez όμως και το Basswood μόνο μπάσα δεν είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη,καλοπαιχτη κλπ η κουκλα!

 

Ο Tone Zone ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου μαγνητες και ΔΕΝ ειναι μπασος.

Απλα δεν ειναι πριμος.

Εχει εναν "ξερο-μη ζουμερο" χαρακτηρα με τραγανα μεσαια-χαμηλομεσαια,δεν βγαζει ακραια χαμηλα και εχει ελαχιστα ψηλα.

 

Για καθαρα και μεταλ δεν θα ελεγα οτι ειναι οτι ιδανικοτερο.

 

Μηπως καποιος πιο "μπασοπριμος" οπως πχ ο Steve’s Special που θα ελεγα οτι ειναι "γυαλιστερος μαγνητης" κανει καλυτερα αυτο που θελεις?

 

 

(Ξερω,εβγαλα ματια με την "ορολογια" των περιγραφων,αλλα τι να κανουμε,μερικα πραγματα δεν περιγραφονται απλα ως συχνοτικη αποκριση  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Tone Zone βασικά...

 

αλλά θα σου δώσει όγκο στον ήχο...

 

δες και τους 2 του Petrucci (crunch lab & D-sonic)...δεν τους έχω ακούσει προσωπικά αλλά βλέπω ότι σε κιθάρα με παρόμοια specs κάθεται....

 

O Air Zone είναι καλός αλλά ακούγεται λές και έχεις βάλει μανταλάκι στη μύτη...

 

βασικά Paf & Super Distortion είναι ότι καλύτερο απο DM κατ'εμέ σε κιθάρες μου ....

 

 

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΜΗΟ...βάλε τον Fred ή Paf Joe ή Mo'Joe και όλα καλά! Είναι σαν modded Paf humbuckers,οτι πρέπει για basswood σώματα.Ο μπάρμπα-Satch κάτι ήξερε παραπάνω όταν "κατασκεύαζε" αυτούς τους μαγνήτες με την dimarzio (...πέρα που έλιωσε για να βρεί τους ιδανικούς μαγνήτες ως προς την ευελιξία).

 

Υ.Γ. τον tone zone τον είχα στην Ibanez μου με τα ίδια specs της κιθάρας σου και παρα-ήταν μουντός,τέρμα μπασομεσαίος και χωρίς διαύγεια.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. τον tone zone τον είχα στην Ibanez μου με τα ίδια specs της κιθάρας σου και παρα-ήταν μουντός,τέρμα μπασομεσαίος και χωρίς διαύγεια.

Ακριβώς.

Τι δουλειά έχει ο tone zone με το basswood (έχει και rosewood ταστιέρα που το κάνει ακόμα πιο μπάσο)?

 

Κοίτα τους Super 2, Evo 2 και Steve Morse DP200.

Αν θέλεις και τη γνώμη μου για έναν απ'τους τρεις παραπάνω, θα έπαιρνα (για τη συγκεκριμένη κιθάρα) το DP200.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, δοκίμασε να βάλεις, αφού ακούσεις πρώτα, τον μαγνήτη του Andy Timmons.

 

http://www.dimarzio.com/pickups/humbuckers/dimarzio-1

(μην τρομάξεις από το metallic layout, βγαίνει κ σε άλλα χρώματα ;))

 

Eίναι 100% ο επόμενος μαγνήτης στην Ibanez RGA-321F που έχω..Εγώ τον έχω ερωτευτεί στα καθαρά του, στα overdrive του και στα σόλο του που κυριολεκτικά είναι, ό,τι πιο καθαρό έχω ακούσει από DiMarzio. (βέβαια θα μου πεις είναι και θέμα κιθαρίστα, Andy είναι αυτός ;D). Ειλικρινά δως του μια ευκαιρία...Και εδώ είμαστε :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΜΗΟ...βάλε τον Fred ή Paf Joe ή Mo'Joe και όλα καλά!

 

+1000

 

O Fred που έχω σε μια RG550 είναι καταπληκτικός μαγνήτης με γεμάτο ήχο στα καθαρά και ογκο στα γκάζια. Στη θέση σου αν ήθελα λίγο παραπάνω output θα πήγαινα για mo'joe αβλεπή.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου