Προς το περιεχόμενο

guitar rig


Heartcore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά ξεκίνησα για να γράψω μια κριτική για το guitar rig της native instruments αλλά δε μπορώ να περιμένω για να παίξω κιθάρα. Έτσι θα γράψω 2-3 πρόχειρες εντυπωσεις και τα υπόλοιπα τα τσεκάρετε στο site 8) .

 

Είχα να πιάσω τη κιθάρα μου πολύυυυ καιρό, μέχρι χτες που βολτάροντας στο site της native κουτούλησα στο εν λόγω πρόγραμμα. Ακόμα υποφέρω απο κράμπες και τα δάχτυλα μου είναι ματωμένα λόγω έληψης εξάσκησης.

Τουλάχιστον έκανα την gibson μου να χαμογελάει πάλι.

 

Το πρόγραμμα έρχεται με πληθώρα εξομοιωσεις ενισχυτων, εφέ, μέχρι και ένα midi foot controller για να ελέγχετε κάποιες παραμέτρους του προγράμματος. Αν και σε αυτό το θέμα πιστεύω μια φθηνή και αξιοπρεπές λύση είναι το controller της behringer.

 

Ήρθε η στιγμή που θα αρχίσουμε να βλέπουμε κιθαρίστες με laptop στη σκηνή?

Μη ξεχνάτε ότι όλες οι digital πεταλιέρες κάνουνε digital signal processing, που στο pc αυτή τη δουλειά τη κάνει ο επεξεργαστής και μια καλή κάρτα ήχου και πιστεύω ότι οι φθηνές πεταλιέρες δεν ξεπερνάνε σε ποιότητα το εν λόγω πρόγραμμα.

 

Αυτά προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα κι εγώ το Guitar Rig... πατάει κάτω το Amplitube πολύ άνετα (κατά την ταπεινή μου γνώμη). Όχι μόνο από την άποψη της μεγαλύτερης ευελιξίας, αλλά και από ήχο... επιτέλους άκουσα πραγματικά βρώμικο ήχο (χωρίς εξωτερικό πετάλι distortion/overdrive) με πολύ λίγο θόρυβο. Στο Amplitube αυτό είναι αδύνατο, γιατί με το που τσιτώνεις λίγο το Gain, οι όμορφοι θόρύβοι δε σε αφήνουν να παίξεις. Νά 'ναι καλά οι της Native Instruments!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω μαζέψει απο δω κι απο κεί 4-5 προγράμματα για αυτή την δουλειά.Είναι τα

Revalver

Amplitube

iZotope Trash

WARP

Nomad Factory - Rock Guitar Legends

To καλύτερο από πλευράς ήχου και ευελιξίας για μένα είναι το Revalver.

Το Amplitube καλό είναι στα καθαρά ενώ στα βρώμικα αν ανεβάσεις πολύ το gain σφυρίζει.

Το Warp ενώ δεν μου δουλεύει realtime απο το sonar το έβαλα σε ένα ήδη ηχογραφημένο track και ήταν αρκετά καλό αλλά με λίγες ρυθμίσεις.

Το iZotope Trash νομίζω ξεφεύγει από την κιθαριστική νοοτροπία.

Τέλος ενώ τα samples του Rock Guitar Legends από το δίκτυο ήταν πειστικά εγώ δεν κατάφερα να βγάλω τέτοιο ήχο.

Ανυπομονώ να ακούσω λοιπόν και το guitar rig αλλά ρε παιδιά γιατί είναι 130ΜΒ;Τι έχουν βάλει μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχνάτε ότι όλες οι digital πεταλιέρες κάνουνε digital signal processing, που στο pc αυτή τη δουλειά τη κάνει ο επεξεργαστής και μια καλή κάρτα ήχου και πιστεύω ότι οι φθηνές πεταλιέρες δεν ξεπερνάνε σε ποιότητα το εν λόγω πρόγραμμα.

 

σωστα πολυ πολυ σωστα και καμια φορα ισως και οι ακριβες αφου η διαφορα ειναι μονο το software .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για κάτι καλό και δωρεάν ρίξτε μια ματιά εδώ ...

http://www.simulanalog.org/guitarsuite.htm

 

Πρόκειται για vst plugins με simulations των παρακάτω:

 

- Boss DS-1 (Distortion stompbox)

- Boss SD-1 (Super Overdrive stompbox)

- Tube Screamer (Overdrive stompbox)

- Oberheim PS-1 (Phaser stompbox)

- Univox Univibe (Modulations stompbox)

- Fender Twin 1969 (Guitar amplifier)

- Marshall JCM900 Dual Reverb (Guitar amplifier)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ξεκίνησα για να γράψω μια κριτική για το guitar rig της native instruments αλλά δε μπορώ να περιμένω για να παίξω κιθάρα. Έτσι θα γράψω 2-3 πρόχειρες εντυπωσεις και τα υπόλοιπα τα τσεκάρετε στο site 8) .

 

Είχα να πιάσω τη κιθάρα μου πολύυυυ καιρό' date=' μέχρι χτες που βολτάροντας στο site της native κουτούλησα στο εν λόγω πρόγραμμα. Ακόμα υποφέρω απο κράμπες και τα δάχτυλα μου είναι ματωμένα λόγω έληψης εξάσκησης.

Τουλάχιστον έκανα την gibson μου να χαμογελάει πάλι.

 

Το πρόγραμμα έρχεται με πληθώρα εξομοιωσεις ενισχυτων, εφέ, μέχρι και ένα midi foot controller για να ελέγχετε κάποιες παραμέτρους του προγράμματος. Αν και σε αυτό το θέμα πιστεύω μια φθηνή και αξιοπρεπές λύση είναι το controller της behringer.

 

Ήρθε η στιγμή που θα αρχίσουμε να βλέπουμε κιθαρίστες με laptop στη σκηνή?

Μη ξεχνάτε ότι όλες οι digital πεταλιέρες κάνουνε digital signal processing, που στο pc αυτή τη δουλειά τη κάνει ο επεξεργαστής και μια καλή κάρτα ήχου και πιστεύω ότι οι φθηνές πεταλιέρες δεν ξεπερνάνε σε ποιότητα το εν λόγω πρόγραμμα.

 

Αυτά προς το παρόν.[/quote']

 

to psaxnw kai egw to suggekrimeno programma.Exeis kapoio link apo to opoio to katebases h to brhkes apo DC++?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για κάτι καλό και δωρεάν ρίξτε μια ματιά εδώ ...

http://www.simulanalog.org/guitarsuite.htm

 

Πρόκειται για vst plugins με simulations των παρακάτω:

 

- Boss DS-1 (Distortion stompbox)

- Boss SD-1 (Super Overdrive stompbox)

- Tube Screamer (Overdrive stompbox)

- Oberheim PS-1 (Phaser stompbox)

- Univox Univibe (Modulations stompbox)

- Fender Twin 1969 (Guitar amplifier)

- Marshall JCM900 Dual Reverb (Guitar amplifier)

 

 

file dither ta "petalakia" ayta ta perasa sto systhma mou kai ehoun poly kali piotita... kai einai kai free... ti diaolo... 8O :roll:

 

G****E DOKIMASTE TA KI ESEIS!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο το guitar rig, ειδικά ο "λαμπάτος" ενισχυτής που έχει...αλλά, εδώ το kxproject δεν κάνει δουλειά για εμάς τους κατόχους φτηνών soundblaster live....Προφανώς το μικρό latency που προσφέρουν οι kx drivers είναι μόνο για midi να υποθέσω. Χρειαζόμαστε λοιπόν μια κάρτα ήχου γύρω στα 300 ευρά φαντάζομαι(εγώ είχα 250ms latency)...οπότε ποιός ο λόγος να μην πάρει κανείς πεταλιέρα?Δεν νομιζω οτι τις ανταγωνίζεται το προιόν....Κοινό είναι μόνο αυτοί που ήδη ασχολούνται επαγγελματικά η μη με recording στο pc, και όχι οι κιθαρίστες γενικότερα ... κρίμα γιατί είχα χαρεί οτι θα ηχογραφήσω μια κιθάρα της προκοπής στο pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου