Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγή στην Slide κιθάρα


Sakis_Gallo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο. Συγγνώμη.

 

Ειναι και η πρώτη Ε καντίνι σε D ωστε να παιχθούν εκεινες οι 3ες στο 0:20-0:23. Οι 2 πρώτες στο ζεύγος 1ης και 2ης χορδής και η κατάληξη στο ζεύγος 2ης και 3ης.

 

Άρα ειμαστε D-A-D-G-B-D

Άρα η μισή κιθάρα ειναι drop D και η άλλη μισή Open G!

 

H αλήθεια ειναι ότι δεν έχω ξαναπετύχει αυτο το κούρδισμα. Σε ευχαριστώ που με έκανες και το προσεξα. :D

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ

Απλώς έχω μια σκευρωμένη ακουστική και βλέποντας το άρθρο είπα να τη μετατρέψω σε χαβάγια.

Αν έχω στο μέλλον κάποια πρόοδο θα τα ξαναπούμε

Καλές γιορτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απλώς έχω μια σκευρωμένη ακουστική και βλέποντας το άρθρο είπα να τη μετατρέψω σε χαβάγια.

 

Καλές γιορτές

 

Αυτές είναι η καλύτερη περίπτωση για τη δουλειά .Είχα μία και μοναδική ακουστική που μου βασάνιζε τα χέρια .Για να αναγκαστώ να πάρω άλλη ,μια μέρα έπιασα και έβγαλα τη κάτω τη Μι και τη κούρδισα σε ανοιχτό σολ .

Έκτοτε κοντεύει να καταντήσει η βασική μου κιθάρα ,αφού να φανταστείς αγόρασα και μια φτηνή ηλεκτρική και τη σετάρισα απ το μαγαζί κιόλας, για τον ίδιο σκοπό  ;D ,προς ώρας όμως προτιμώ την ακουστική που βγάζει απίστευτες πενιές και μάλιστα με τις ίδιες ''σάπιες'' χορδές που έχει πάνω από το καλοκαίρι . Φοβάμαι μην τις αλλάξω και χάσω αυτό το θεσπέσιο ήχο που βγάζει  ;D

Καλές γιορτές και σε σένα  :)

 

ΥΓ τώρα που το θυμήθηκα .......μαζί με την ηλεκτρική που πήρα ,αγόρασα και ένα γυάλινο σλάιντ . Προσωπικά -ίσως βέβαια και λόγω κουρδίσματος που δεν είχα ξαναδοκιμάσει- ξετρελάθηκα με τον ήχο του συνδιασμού κούρδισμα-γυάλινο-ακουστική . Παλιώτερα κουτσοέπαιζα σλάιντ σε στάνταρ κούρδισμα και χρησιμοποιούσα ένα μεταλλικό σλάιντ που μου έπεφτε βαρύ ,οπότε συνήθως χρησιμοποιούσα αναπτήρα μπικ  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου