Προς το περιεχόμενο

Μουντιάλ 2006



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το Ζινταν το μονο που εχω να πω ειναι κριμα.........την κεφαλια επρεπε να του την ειχε ριξει στη μαπα......
όντως... το μόνο λάθος που έκανε σ' όλο το μουντιάλ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Αφού συμβουλεύθηκαν ειδικούς, οι οποίοι μπορούν να «διαβάζουν» τα χείλη, οι Times, η Sun και η Daily Mail καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα. Όταν ο Ζιντάν απομακρύνεται, ο Ματεράτσι του λέει: «Όλοι ξέρουν ότι είσαι γιος πόρνης τρομοκράτισσας». Αποτέλεσμα αυτής της προσβολής ήταν ο εκνευρισμός του Γάλλου και η απώλεια της ψυχραιμίας του, με τα γνωστά αποτελέσματα..."

 

Το τι μ!@#κίες έχουν είπωθει από τον τελικό και μετά, δεν περιγράφεται... ¶κου διάβασαν τα χείλια και κατέληξαν... Από την Κυριακή βγαίνουν από το Λάλα μέχρι τη Λαμπίρη και "αποκαλύπτουν" τι είπε ο Ματεράτσι, και αφού είπε "αυτό" (που απλώς το υποθέτουν), πως να μην εκνευριστεί ο Ζιντάν κτλ. Έλεος...

 

Πιστεύω ότι σίγουρα του είπε κάτι προσβλητικό (όπως και τελικά παραδέχθηκε). 'Οπως και πάντα συμπαθούσα το Ζιντάν και τον θεωρώ έναν από τους 5-6 κορυφαίους παίκτες ever. Αυτό όμως με έκανε να "στενοχωρηθώ" για το πως τελείωσε την καριέρα του, όχι να τον υπερασπιστώ. Ατάκες που άκουσα τελευταία, τύπου "ο Ιταλός έπρεπε να σεβαστεί το μεγαλείο του Ζιντάν κτλ", μου ακούγονται τουλάχιστον βλακείες. Ήταν τελικός μουντιάλ, και αυτός έκανε αυτό που πίστευε για το συμφέρον της ομάδας του. Δεν λέω ότι καλώς έκανε. Αλλά αν αυτό που έκανε ήταν αλητεία, ήταν αλητεία ανεξαρτήτως αν ήταν ο Ζιντάν απέναντί του, ή πχ ο Ριμπερί. Έχω την εντύπωση όμως ότι αν ήταν ο Ριμπερί αυτός που έριχνε την κεφαλιά, θα του είχαν κόψει τη μπάλα.

 

Ο Ζιντάν είναι τεράστιος παίχτης, αλλά δεν είναι do-not-touch έκθεμα σε μουσείο. Έκανε μεγάλη ανοησία, είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ζιντάν είναι τεράστιος παίχτης' date=' αλλά δεν είναι do-not-touch έκθεμα σε μουσείο. Έκανε μεγάλη ανοησία, είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι.[/quote']

 

συμφωνω απολυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντάξει, υπάρχουν και δύο παράμετροι που λέγονται αξιοπρέπεια και υπομονή... δεν μπορείς να τις παραβλέψεις, όσο μεγάλος παίχτης και να 'σαι, όσο μεγάλο παιχνίδι και να παίζεις, γιατί πολύ απλά, είσαι άνθρωπος και έχεις ανθρώπινα όρια. Αν ο άλλος του είπε όντως αυτά που γράφονται περί τρομοκράτη κ.λπ., αυτό σημαίνει ότι δεν πρόκειται για μια απλή, αυθόρμητη βρισιά της στιγμής, σαν αυτές που συνηθίζεται να λέγονται στα γήπεδα "εν βρασμώ ψυχής", αλλά προφανώς το είχε σκεφτεί από πριν και του το "φύλαγε", με σκοπό να τον μειώσει και να του θίξει την αξιοπρέπεια ως ανθρώπου. Επαναλαμβάνω, αν όντως ειπώθηκαν αυτά που γράφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντάξει' date=' υπάρχουν και δύο παράμετροι που λέγονται αξιοπρέπεια και υπομονή... δεν μπορείς να τις παραβλέψεις, όσο μεγάλος παίχτης και να 'σαι, όσο μεγάλο παιχνίδι και να παίζεις, γιατί πολύ απλά, είσαι άνθρωπος και έχεις ανθρώπινα όρια. Αν ο άλλος του είπε όντως αυτά που γράφονται περί τρομοκράτη κ.λπ., αυτό σημαίνει ότι δεν πρόκειται για μια απλή, αυθόρμητη βρισιά της στιγμής, σαν αυτές που συνηθίζεται να λέγονται στα γήπεδα "εν βρασμώ ψυχής", αλλά προφανώς το είχε σκεφτεί από πριν και του το "φύλαγε", με σκοπό να τον μειώσει και να του θίξει την αξιοπρέπεια ως ανθρώπου. Επαναλαμβάνω, αν όντως ειπώθηκαν αυτά που γράφονται.[/quote']

 

Δεν διαφωνώ. Απλώς είναι 2 σημεία που με κάνουν να επιμένω στη γνώμη μου.

Το πρώτο είναι ότι δεν ξέρουμε όπως είπες κι εσύ (και μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ, αν δεν το παραδεχθεί ο ίδιος ο Ματεράτσι) αν όντως τον προσέβαλλε κατ'αυτό τον τρόπο. Επόμένως, το να συζητιέται στα στούντιο της Ελλαδίτσας από τον κάθε θρασύ Λάλα - Χατζηνικολάου - Λιάγκα - Δρακάκη που απέκτησε γνώμη για το τι "σίγουρα θα του είπε" και τον κάθε αντιπαθή ¶γγλο αθλητικογράφο που διάβασε τα χείλια (θεέ μου...) του Ιταλού, μου φαίνεται τόσο γελοίο και άσκοπο, που με κάνει να περάσω στο δεύτερο "σημείο" που είναι το εξής:

Αν ήταν οποιοσδήποτε άλλος εκτός του Ζιντάν (ακόμα και μαύρος, με όποια ρατσιστική προέκταση θα είχε κάτι τέτοιο), αυτό που πιστεύω θα κυριαρχούσε σαν άποψη, θα ήταν "Ο,ΤΙ και να του είπε ο αντίπαλος, δεν δικαιολογεί την ενέργειά του". ¶ρα, και για το Ζιντάν (λέω εγώ). Εκτός αν αυτός επειδή είναι πολύ μεγάλος παίκτης έχει δικαίωμα μεγαλύτερης ευαισθησίας και "ευερεθισμού" από κάποιον λιγότερο διάσημο (αλλά ανάλογου κοινωνικοπολιτικού background) παίκτη, που σε αντίστοιχη περίπτωση θα είχε κατακεραυνωθεί από την κοινή γνώμη και τα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου