Προς το περιεχόμενο

Bass VS Bass (4 για την ακρίβεια)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΡΧΙΚΑ: Δεν ήξερα ακριβώς που να το βάλω αυτό το θέμα οπότε αν χρειαστεί παρακαλούντε οι υπεύθυνοι για την σωστή τοποθέτησή του...

Εδώ και καιρό είχα φαγωθεί να δω τις διαφορές (εμφανή και μη) στην διαφορά ηχογράφησης (πως ακούγονται βρε αδελφέ) διαφορετικών μπάσων και ιδιαίτερα διαφορετικής ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ μπάσων! Έχουμε και λέμε:

Τέσσερα τελείως διαφορετικά μπάσα ηχογραφούνται σε ένα σχετικά ουδέτερο παίξιμο. Χρησιμοποίησα ακριβώς τον ίδιο κομπρέσορα σε όλα και της ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις με εξαίρεση το volume για να ακούγονται πάνω κάτω στην ίδια ένταση... Τα μπάσα που χρησιμοποιήθηκαν ήταν τα εξής:

Η σειρά που τα έγραψα δεν είναι και η σειρά που ακούγονται...Παίζω περίπου τα ίδια πράγματα και με τα 4 όργανα... Περιμένω σχόλια...  8)

ΥΓ: Το κομμάτι είναι One take για το κάθε όργανο και διαρκεί 4 λεπτά... Αν και πολύ απλό jam έχω κάνει σίγουρα 2-3 λάθη... Μην πετάξετε ντομάτες...

 

EDIT: Επειδή μπορεί κάποιος να βαρεθεί να ακούσει όλο το jam οι αλλαγές είναι στα:

0.58 - 2.04 - 3.02

 

bass_jam.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν εγώ θα στην πω την... αμαρτία μου: Μου άρεσε περισσότερο το upright στο τέλος  ;).

Το πρώτο ήταν αρκετά «στρογγυλό» και ισορροπημένο, το δεύτερο μου ακούστηκε λίγο άδειο, το άταστο που μάλλον ήταν το τρίτο (αν κατάλαβα καλά) είχε ένα συμπαθητικό γρεζάκι- που προσωπικά μου αρέσει- και ως προς τις ντομάτες που ανέφερες, ξέχασε το, έχουμε κρίση,κοστίζουν  ;D ;D ;D... Και υπομονή, αν θες σκληρή κριτική κάνε υπομονή μέχρι αύριο που θα ξυπνήσει ο αγαπητός Νέστορας  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ θα στην πω την... αμαρτία μου: Μου άρεσε περισσότερο το upright στο τέλος  ;).

Το πρώτο ήταν αρκετά «στρογγυλό» και ισορροπημένο, το δεύτερο μου ακούστηκε λίγο άδειο, το άταστο που μάλλον ήταν το τρίτο (αν κατάλαβα καλά) είχε ένα συμπαθητικό γρεζάκι- που προσωπικά μου αρέσει- και ως προς τις ντομάτες που ανέφερες, ξέχασε το, έχουμε κρίση,κοστίζουν  ;D ;D ;D... Και υπομονή, αν θες σκληρή κριτική κάνε υπομονή μέχρι αύριο που θα ξυπνήσει ο αγαπητός Νέστορας  ;D

Η σειρά πάντως για να ξέρεις δεν είναι σωστή... :P

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η σειρά πάντως για να ξέρεις δεν είναι σωστή... :P

Φτου... τι έχασα;  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου