Προς το περιεχόμενο

Πετάλια με παράξενους ήχους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράψτε τα πετάλια που θεωρείτε ότι βγάζουν τους πιο παράξενους/πρωτότυπους/παρανοϊκούς ήχους με κανα-δυό λόγια ή link για το καθένα ;)

 

Το είδος του πεταλιού δεν είναι περιοριστικό. Μπορεί να είναι από drive μέχρι envelope filter ή tremolo!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τρέμολο της Electro-Harmonix, το Pulsar είναι το πιο περίεργο τρέμολο που έχω ακούσει ποτέ (εξ' ου και το προσέθεσα στη συλλογή μου). Μπορεί να παίξει ανάμεσα σε triangle και square wave τρέμολο με τον κλασσικό ήχο που ξέρουμε όλοι μέχρι harsh ring modulator. Αν μάλιστα το συγχρονίσει κανείς με κάποιο delay τότε μπορεί να φτιάξει ασύλληπτα άρρωστους ήχους.

Η ΕΗΧ βγάζει κι ένα άλλο πετάλι που λέγεται POG και είναι στην ουσία polyphonic octaver, αλλά έχει ένα τρελό setting που μετατρέπει τον ήχο των συγχορδιών σε hammond!!! 8O 8O

http://www.musiciansfriend.com/product/ElectroHarmonix-POG-Polyphonic-Octave-Generator-?sku=153330

 

Στο link αυτό έχει ένα sound sample από αυτό το setting!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Jonn;)

Μιας και ανέφερες τα EHX, ρίξε μια ματιά σε αυτό το link:

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=118702

 

Έχει video από όλα τα πετάλια της Electroharmonix. Στην κιθάρα ο Peter Stroud ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα απ'οτι εχω δει και ακουσει, τα πιο παραξενα "ηχοεφετζιδικα" πεταλια (απο τις διαδεδομενες και εμπορικες μαρκες) τα εχει η EHX .....αν και δεν ξερω ποσο μπορουν να φανουν χρησιμα σε καθημερινη βαση ,σε συγκεριμενες στιγμες ισως,για καποιο live για να κανεις τα δικα σου(ποζεριες) αλλα δεν πιστευω οτι τα λεφτα τους δικαιολογουν την χρησιμοτητα τους :?

Εκτος φυσικα αν ενας κιθαριστας παιζει σε μια εντελως πειραματικη μπαντα που ποιο πολυ παιζουν με χροιες παρα με νοτες και η κιθαρα ακουγεται σαν synth.....αλλα για να το πετυχει καποιος πολυ καλα θελει πολλα @@ :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. EHX stereo poly chorus! Διαβολομηχάνημα! :lol: Αλλά και με φοβερούς και χρήσημους ήχους.

2. Death By Audio - Τotal sonic Annihilation (Eγώ έχω το anarchytechture by Toneless το ίδιο πετάλι φτιαγμένο απο τον Νίκο) Το απόλυτο χάος! Feedbacker και ο Θεός βοηθός! :lol:

3. Line6 DL4 με αυτό μπορείς να κάνεις τρομερούς ήχους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου