Προς το περιεχόμενο

Strats Twin Love


Abraxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είχαμε καιρό να κάνουμε κανένα συγκριτικό, ιδού ένα προς σχολιασμό και... ψηφοφορία. :D

 

Πρόκειται για την ίδια ακριβώς κιθάρα, μια Strat, και όταν λέω ίδια εννοώ μέχρι και τις χορδές.

 

Ηχογραφήθηκε με 2 διαφορετικά σετ μαγνητών. Το ένα σετ ακούγεται παναρισμένο προς τα αριστερά το δεύτερο προς τα δεξιά. Εδώ να πω ότι η ηχογραφηση έγινε με 1 μέρα διαφορά και ενώ είχαν βγει και ξαναμπεί οι χορδές, πράγμα που αποβαίνει ελαφρώς εις βάρος του δεύτερου σετ. Έχετέ το υπόψιν σας.

 

Το κομμάτι (ένα backing track) επιλέχτηκε λόγω των αλλαγών που επέτρεπαν (έτσι νόμιζα) να ηχογραφηθούν όλοι οι συνδιασμοί μαγνητών. Ξεκινάει το πρώτο σετ, στη θέση bridge ακολουθεί το δεύτερο στην ίδια θέση κ.ο.κ, μέχρι το neck. Δυστυχώς, λόγω προχωρημένης ηλικίας και προχωρημένου της ώρας δεν μέτρησα καλά, :oops: με αποτέλεσμα να μην ακούσετε τη θέση 2 του δεύτερου σετ... Στο τελευταίο γύρισμα τα 2 σετ παίζουν "μαζί" με το neck μαγνήτη.

 

Η μεθοδολογία ήταν η ίδια και στις 2 ηχογραφήσεις:

 

1) Ενισχυτής Univalve, με 1 ECC82 και 1 ECC83 (NOS και οι 2, Telefunken & Mullard) στην προενίσχυση και μια KT88 (GE NOS) στο τελικό.

2) Λήφθηκε το σήμα από το line out του ενισχυτή και οδηγήθηκε στην κάρτα ήχου απευθείας (M-audio 1010LT)

3) Στη συνέχεια χρησιμοποιήθηκε το Guitar Rig 2, με 2 virtual καμπίνες 4*10" με διαφορετική τοποθέτηση μικροφώνων και παναρισμένες λίγο αριστερά/δεξιά. Εννοείται ότι σε κάθε ηχογράφηση το setup είναι mirrored μιας και τα τρακς είναι παναρισμένα αρκετά προς τα 2 άκρα. Επίσης μπήκε λίγο spring reverb πάλι από το GR2.

 

Λοιπόν αρκετά με τα τεχνικά. Ιδού το link:

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Abraxas/Strat%20Twin%20Love.wma

 

Ακούω τα σχόλιά σας!!

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ καλό φίλε Abraxas! 8)

 

Το set αριστέρά έχει πιο πολλά υψηλο-μεσαία: Επίσης είναι μιξαρισμένο αρκετά πιο δυνατά από το δεξί set.

 

Nα πω την αλήθεια μου είναι δύσκολο να επιλέξω! Και τα δύο σετ εχούν πολύ καλά στοιχεία, νομίζω όμως ότι προτιμώ την καθαρότητα του αριστερού-και το δεξί όμως έχει ένα πολύ γλυκό smoothness, ααααααααααααγκχ!!! :)

 

Περιμένω τις αποκαλύψεις!!! 8)

P>Sloppy Kingdom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το set αριστέρά έχει πιο πολλά υψηλο-μεσαία: Επίσης είναι μιξαρισμένο αρκετά πιο δυνατά από το δεξί set.

 

Έχεις δίκιο... τα έκανα λίγο βιαστικά να πω την αλήθεια και δεν ασχολήθηκα με τη μίξη όσο έπρεπε.

:oops:

 

Nα πω την αλήθεια μου είναι δύσκολο να επιλέξω! Και τα δύο σετ εχούν πολύ καλά στοιχεία' date=' νομίζω όμως ότι προτιμώ την καθαρότητα του αριστερού-και το δεξί όμως έχει ένα πολύ γλυκό smoothness, ααααααααααααγκχ!!! :)

[/quote']

 

Χαίρομαι που εγώ δεν χρειάζεται να επιλέξω! :wink: Δεν θα μπορούσα πολύ εύκολα ούτε εγώ...

 

edit: το ξαναανέβασα με πιο ισορροπημένα τα tracks αυτή τη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο ερώτημα πραγματικά!!!

 

Μου άρεσαν και τα 2 σετ ;) Το δεξί μου ακούστηκε λίγο πιο μελωδικό, με λιγότερα πρίμα και θα μου έκατσε καλύτερα στο αυτί σε συνδυασμό με το συγκεκριμένο backing track.

 

Το αριστερό σετ μου ακούστηκε λίγο πιο...τσαμπουκαλίδικο και ίσως το προτιμούσα για πιο funky παιξίματα ;)

 

Αν πάντως έπρεπε να κάνω "πέτρα την καρδιά μου" και να διαλέξω υπεχρεωτικά ΜΟΝΟ ένα σετ, θα διάλεγα το δεξί.

 

(Πάντως κρίμα που δεν ακούγεται και η 2 θέση στο δεξί σετ, που είναι και από τις αγαπημένες μου θέσεις...)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου έχασα το μέτρημα με τις θέσεις... :oops:

 

Νομίζω πως το δεξί είναι πιο all-around, περισσότερο γλυκό. Το αριστερό έχει περισσότερο χαρακτήρα και προσωπικότητα, όμως. (τι λέω, ο άμπαλος! :oops: )

 

Θα διάλεγα το αριστερό, μάλλον! Αλλά όχι με μεγάλη σιγουριά... :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλλειψα να σημειώσω (θεωρώντας το αυτονόητο) ότι και στις δύο περιπτώσεις χρησιμοποιήθηκαν οι ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις στον ενισχυτή και οι ίδιες στάθμες.

 

Gangster τι εννοείς 'χαρακτήρα και προσωπικότητα'; Το δεξί το βρίσκεις πιο 'generic' να πούμε;

 

Σημείωσα ήδη ότι στο δεξί είχαν βγει και ξαναμπεί οι χορδές, με προφανή προβληματάκια intonation και μια ελάχιστη 'μουντάδα' σε σχέση με το αριστερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με μυρωνα και gangster !

 

ο..αριστερος ηχος μου αρεσει πολυυυ πιο πολυ!οντως ηχος με πιο χαρακτηρα και προσωπικοτητα...οι νοτες ακουγονται πιο..στρογγυλες και ειναι πιο ξεκαθαρα ολα γενικα!

 

ο..δεξης ηχος μου ακουγεται λιγο..πως να το πω...πιο φτηνιαρικος πιο πριμαριστος με την κακη εννοια και πιο thin..γενικα οχι του γουστου μου... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν ότι, όπως και σε κάθε άλλη παρόμοια ακρόαση, καλό είναι να ακούμε με τελείως flat eq στο player που χρησιμοποιούμε, μιας και διαφορετικά δεν ξεχωρίζουν σωστά οι πραγματικές διαφορές. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, οι βλακείες (μου) συνεχίζονται... :oops: :oops: :oops:

 

Η σωστή σειρά επιλογών στους μαγνήτες είναι:

 

1) Σετ 1 θέση 5

2) Σετ 2 θέση 1

3) Σετ 1 θέση 4

4) Σετ 2 θέση 2

5) Σετ 1 θέση 3

6) Σετ 2 θέση 3

7) Σετ 1 θέση 2

8) Σετ 1 θέση 1 + Σετ 2 θέση 5 μαζί

 

Συγνώμη για το μπέρδεμα, αυτά συμβαίνουν αν συνδέσεις ανάποδα 2 καλώδια και πας κατευθείαν να ηχογραφήσεις χωρίς να τεστάρεις καθόλου στον ενισχυτή... :roll: :oops: :oops: :oops:

 

Πιθανώς κάποιοι να μπερδεύτηκαν περισσότερο με το δεύτερο σετ... :?

 

Περιμένω λοιπόν ανανεωμένα σχόλια και μετά θα αποκαλύψω τι είναι αυτό που ακούτε. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου