Προς το περιεχόμενο

Strats Twin Love


Abraxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είχα ξαναπει παλιότερα:

μήπως θα ήταν πιο αντικειμενικό αν τα 2 σετ μαγνητών παιζόντουσαν με διαφορετικές ρυθμίσεις στον ενισχυτή, τέτοιες που να ταιριάζουν καλύτερα στον ήχο τους?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπως είχα ξαναπει παλιότερα:

μήπως θα ήταν πιο αντικειμενικό αν τα 2 σετ μαγνητών παιζόντουσαν με διαφορετικές ρυθμίσεις στον ενισχυτή' date=' τέτοιες που να ταιριάζουν καλύτερα στον ήχο τους?[/quote']

 

Αυτό είναι σωστό ή τουλάχιστον σωστότερο από την π@π@ριά που έφτιαξα εγώ (μέσα σε 1 ώρα γίναν όλα σύντροφοι... sorry :oops: )

 

Σαφώς αδικείται στα σημεία το ένα ή το άλλο σετ. Το κοινό σημείο αναφοράς είναι ο ήχος της KT88 που είναι ΄ταμάμ' για Strat, από μια άποψη.

 

Δεσμεύομαι να επαναλάβω το συγκριτικό, όταν πλέον και τα δύο σετ έχουν βρει το σπίτι τους... σε δυο διαφορετικές Strat. Δεν θα είναι τόσο 'συγκριτικό' βέβαια τότε... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είχα ξαναπει παλιότερα:

μήπως θα ήταν πιο αντικειμενικό αν τα 2 σετ μαγνητών παιζόντουσαν με διαφορετικές ρυθμίσεις στον ενισχυτή' date=' τέτοιες που να ταιριάζουν καλύτερα στον ήχο τους?[/quote']

 

Συμφωνώ απολύτως κι εγώ με αυτό. Με φλατ ρυθμισεις μπορείς να καταλάβεις τον χαρακτήρα των 2 σετ και τις μεταξύ τους διαφορές. Ενώ με ρυθμίσεις που κολακευουν τον καθε ένα τοτε έχεις τον πραγματικό τους ήχο. Γιατι δεν νομίζω να παίζει κανένας με ρυθμίσεις που δεν κολακεύουν τον εξοπλισμό που έχουν...

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως κι εγώ με αυτό. Με φλατ ρυθμισεις μπορείς να καταλάβεις τον χαρακτήρα των 2 σετ και τις μεταξύ τους διαφορές. Ενώ με ρυθμίσεις που κολακευουν τον καθε ένα τοτε έχεις τον πραγματικό τους ήχο. Γιατι δεν νομίζω να παίζει κανένας με ρυθμίσεις που δεν κολακεύουν τον εξοπλισμό που έχουν...

 

Οι ρυθμίσεις στον ενισχυτή δεν ήταν τελείως φλατ. Απλώς οι ίδιες ακριβώς και στις δύο περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε ένα ωραίο link (το έχω ξαναγράψει) όπου δοκιμάζουν διάφορα set μαγνητών.

 

http://www.acmeguitarworks.com/webpage.aspx?webpage_id=1

 

Από ότι διαβάζω κι αυτοί το ίδιο έκαναν:

Since every guitar is different, a set of pickups can sound different in one guitar than they do in another, so we had the idea that if we recorded a bunch of pickups in the same guitar, using the same amp, same settings, same player, this would provide a level playing field, where the differences you hear in the sound clips would be the differences in the pickups themselves.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως κι εγώ με αυτό. Με φλατ ρυθμισεις μπορείς να καταλάβεις τον χαρακτήρα των 2 σετ και τις μεταξύ τους διαφορές. Ενώ με ρυθμίσεις που κολακευουν τον καθε ένα τοτε έχεις τον πραγματικό τους ήχο. Γιατι δεν νομίζω να παίζει κανένας με ρυθμίσεις που δεν κολακεύουν τον εξοπλισμό που έχουν...

 

Οι ρυθμίσεις στον ενισχυτή δεν ήταν τελείως φλατ. Απλώς οι ίδιες ακριβώς και στις δύο περιπτώσεις.

 

οκ οκ δεν το θυμόμουνα αυτό. Πάντως το παραπάνω το ανέφερα σαν γενική πρακτική κυρίως και όχι για το συγκεκριμένο τεστ που εκανες βρε! :D

 

Παρεπιπτόντως πολύ καλύτερα μου ακούστηκε το δεξί σετ. Πιο πολύ για τα γούστα μου!

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως κι εγώ με αυτό. Με φλατ ρυθμισεις μπορείς να καταλάβεις τον χαρακτήρα των 2 σετ και τις μεταξύ τους διαφορές. Ενώ με ρυθμίσεις που κολακευουν τον καθε ένα τοτε έχεις τον πραγματικό τους ήχο. Γιατι δεν νομίζω να παίζει κανένας με ρυθμίσεις που δεν κολακεύουν τον εξοπλισμό που έχουν...

 

Οι ρυθμίσεις στον ενισχυτή δεν ήταν τελείως φλατ. Απλώς οι ίδιες ακριβώς και στις δύο περιπτώσεις.

 

οκ οκ δεν το θυμόμουνα αυτό. Πάντως το παραπάνω το ανέφερα σαν γενική πρακτική κυρίως και όχι για το συγκεκριμένο τεστ που εκανες βρε! :D

 

Παρεπιπτόντως πολύ καλύτερα μου ακούστηκε το δεξί σετ. Πιο πολύ για τα γούστα μου!

 

Εντάξει' date=' σίγουρα δεν ήταν η πιο επιστημονική μέθοδος (εδώ έκανα λάθος στις θέσεις των μαγνητών και το κατάλαβα το επόμενο πρωί :oops: την κουφαμάρα μου μέσα! :evil: ).

 

Όπως λέει και Ηλίας παραπάνω, αυτό που φαίνεται είναι ο γενικός [b']χαρακτήρας[/b] των μαγνητών.

 

Αυτό που διαπιστώνω πάντως, όπου και να 'κλίνει' κανείς, θεωρείτε τα 2 σετ ίδιας αξίας αλλά με τελείως διαφορετικό χαρακτήρα. Καταλαβαίνω σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ..ρισκαρω :lol: με αυτο που θα πω αλλα το ..δεξι δεν το θεωρω της ιδιας αξιας με το αριστερο :roll:

 

Εννοείς ότι το σετ που μπαίνει δεύτερο σου φαίνεται ότι είναι υποδεέστερο σε αξία; :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ..ρισκαρω :lol: με αυτο που θα πω αλλα το ..δεξι δεν το θεωρω της ιδιας αξιας με το αριστερο :roll:

Και ποιο θεωρείς καλύτερο???

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου