Προς το περιεχόμενο

Strats Twin Love


Abraxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν λεω αξια εννοω ωραιο ηχο ετσι;πιστευω οτι το αριστερο ειναι πολυ πιο ωραιος και γεματος ο ηχος..πιο ποιοτικος...αλλα στην ηχογραφηση γενικα μπορεις πολυυ ευκολα να εχεις λαθος συμπερασμα... :roll:

τις διαφορες τις πραγματικες θα τις ακουγομαι live αλλα εννοειται οτι αυτο δεν μπορει να γινει λεμε τωρα... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τις διαφορες τις πραγματικες θα τις ακουγομαι live αλλα εννοειται οτι αυτο δεν μπορει να γινει λεμε τωρα... :roll:

 

Συμφωνώ με τον Τάκη σε αυτό 100%!!! Από την ψηφιακή ηχογράφηση, ακόμη και αν ο ήχος δεν έχει επεξεργαστεί ούτε με EQ ακούμε ένα μεγάλο τμήμα του πραγματικού σήματος, αλλά σίγουρα δεν το ακούμε ολόκληρο. Το πλέον σωστό test είναι live, και ο καθένας να κρίνει αυτό που ακούει εκείνη τη στιγμή ζωντανά.

 

Από εκεί και πέρα όταν μιλάμε για set μαγνήτες από δεδομένα καλούς κατασκευαστές δεν μπορούμε να λέμε για "αντικειμενική αξία". Περισσότερο παίζει το προσωπικό γούστο του καθενός και το τι θέλει να παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Τάκη σε αυτό 100%!!! Από την ψηφιακή ηχογράφηση' date=' ακόμη και αν ο ήχος δεν έχει επεξεργαστεί ούτε με EQ ακούμε ένα μεγάλο τμήμα του πραγματικού σήματος, αλλά σίγουρα δεν το ακούμε ολόκληρο. Το πλέον σωστό test είναι live, και ο καθένας να κρίνει αυτό που ακούει εκείνη τη στιγμή ζωντανά.

[/quote']

 

Παιδιά συγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα.

 

Ότι ακούμε ψηφιακή ηχογράφηση είναι... και τελικά εκεί καταλήγει. Ποιότητα CD.

 

Το στοίχημα για τον ηχολήπτη και τον παραγωγό είναι να αποδώσουν το maximum με τα εργαλεία που διαθέτουν.

 

Το live πως το ορίζετε; Φαντάζομαι όχι σε χώρο live έτσι; Μιλάτε για εργαστηριακές συνθήκες φαντάζομαι.

 

Όμως και πάλι αυτό δεν έχει νόημα, γιατί τα όργανα είτε θα τα ηχογραφήσουμε, είτε θα παίξουμε μ'αυτά σε λιγώτερο από ιδανικές συνθήκες. :wink: Δεν τα παίρνουμε για να τα τεστάρουμε με ιδανικές προδιαγραφές ελέγχου. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που διαπιστώνω πάντως' date=' όπου και να 'κλίνει' κανείς, θεωρείτε τα 2 σετ ίδιας αξίας αλλά με τελείως διαφορετικό χαρακτήρα. Καταλαβαίνω σωστά;[/quote']

 

Μάλλον κάτι τέτοιο. Θα μπορούσε δηλαδή να ειναι το ενα φτηνιάρικο και το άλλο ακριβο...? Δεν ξέρω, δεν μπορω να το καταλάβω. Πάντως έχω βγάλει καλό ήχο και από φτηνά πραγματα. Παντως κλίνω περισσότερο πρός αυτό που λες, δηλαδή ιδιας αξίας διαφορετικού χαρακτήρα. Εκτός και αν μας περιμένει κάποια έκπληξη...

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Τάκη σε αυτό 100%!!! Από την ψηφιακή ηχογράφηση' date=' ακόμη και αν ο ήχος δεν έχει επεξεργαστεί ούτε με EQ ακούμε ένα μεγάλο τμήμα του πραγματικού σήματος, αλλά σίγουρα δεν το ακούμε ολόκληρο. Το πλέον σωστό test είναι live, και ο καθένας να κρίνει αυτό που ακούει εκείνη τη στιγμή ζωντανά.

[/quote']

 

Παιδιά συγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα.

 

Ότι ακούμε ψηφιακή ηχογράφηση είναι... και τελικά εκεί καταλήγει. Ποιότητα CD.

 

Το στοίχημα για τον ηχολήπτη και τον παραγωγό είναι να αποδώσουν το maximum με τα εργαλεία που διαθέτουν.

 

Το live πως το ορίζετε; Φαντάζομαι όχι σε χώρο live έτσι; Μιλάτε για εργαστηριακές συνθήκες φαντάζομαι.

 

Όμως και πάλι αυτό δεν έχει νόημα, γιατί τα όργανα είτε θα τα ηχογραφήσουμε, είτε θα παίξουμε μ'αυτά σε λιγώτερο από ιδανικές συνθήκες. :wink: Δεν τα παίρνουμε για να τα τεστάρουμε με ιδανικές προδιαγραφές ελέγχου. :wink:

 

Δίκιο έχεις man, αν μιλάμε για το ιδανικό test σε "εργαστηριακές" συνθήκες, δεν γίνεται κάτι τέτοιο και ίσως να μην έχει και πολύ νόημα αφού όπως σωστά λες δεν παίζουμε κιθάρα σε ιδανικές συνθήκες.

Εγώ πάντως εννοούσα ότι το καλύτερο και πλέον πειστικό test για εμένα θα ήταν να ακούω σε ένα απλό δωμάτιο τον ενισχυτή και την κιθάρα σου με τα αυτιά μου και όχι την απόδοση του DAW software που χρησιμοποίησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thkioups αυτο που εχει ο παπας στο αβαταρ σου στον ωμο του...τι ειναι...ο Πικατσου;;;;

 

Δεν ξέρω

Αλλά ύπαγε οπίσω μου ......ανήθικε :) :)

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν έχουν γραφτεί πολύ προσεκτικά ως προς την ευαισθησία εισόδου, θα έλεγα ότι προτιμώ αυτούς με την χαμηλότερη έξοδο που είναι σαφως οι δεξιοί.

Οι αριστεροί έχουν "κλινικό" ήχο.

'Ισως να'ναι ακριβότεροι.

Αλλά καταλήγουμε πάντα (αν αφαιρέσουμε θέματα θορύβου) ότι είναι καθαρα υποκειμενική η αντίληψη του EQ. Σε τελική ανάληση αυτό προσφέρουν οι μαγνήτες...

Μέσα σε μια πολύπλοκη ενορχήστρωση με πολλά όργανα το αριστερό θα ξεχώριζε.

Σε ένα τρίο, το δεξί θα μου άρεσε περισσότερο.

 

 

*φοβερό στιλιντανικό backing! Το θέλω!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου