Προς το περιεχόμενο

Strats Twin Love


Abraxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως εννοούσα ότι το καλύτερο και πλέον πειστικό test για εμένα θα ήταν να ακούω σε ένα απλό δωμάτιο τον ενισχυτή και την κιθάρα σου με τα αυτιά μου και όχι την απόδοση του DAW software που χρησιμοποίησες.

 

αυτο ακριβως εννοω και εγω!!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν έχουν γραφτεί πολύ προσεκτικά ως προς την ευαισθησία εισόδου' date=' θα έλεγα ότι προτιμώ αυτούς με την χαμηλότερη έξοδο που είναι σαφως οι δεξιοί.

Οι αριστεροί έχουν "κλινικό" ήχο.

'Ισως να'ναι ακριβότεροι.

Αλλά καταλήγουμε πάντα (αν αφαιρέσουμε θέματα θορύβου) ότι είναι καθαρα υποκειμενική η αντίληψη του EQ. Σε τελική ανάληση αυτό προσφέρουν οι μαγνήτες...

Μέσα σε μια πολύπλοκη ενορχήστρωση με πολλά όργανα το αριστερό θα ξεχώριζε.

Σε ένα τρίο, το δεξί θα μου άρεσε περισσότερο.

 

 

*φοβερό στιλιντανικό backing! Το θέλω![/quote']

 

Γιάννη, δυστυχώς τα έκανα σαλάτα στο mixing (αν και οι στάθμες ήταν σωστές). Αυτό συνέβη διότι έπρεπε να κάνω bounce τα τρακς μετά την επεξεργασία με το GR (καμπίνες)... και εκεί κάτι χάλασε... :oops:

 

Τι εννοείς 'κλινικό' ήχο; Έλλειψη αρμονικών; Πολύ 'συγκεντρωμένη' συχνοτικά περιοχή; :?:

 

Οι δεξιοί μαγνήτες έχουν μεγαλύτερο output. :wink:

 

Για το backing ανέμενε στο mail σου! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Τι εννοείς 'κλινικό' ήχο; Έλλειψη αρμονικών; Πολύ 'συγκεντρωμένη' συχνοτικά περιοχή; :?:

Πολύ 'συγκεντρωμένη' συχνοτικά περιοχή.

Μεσαία και πρίμα χωρίς "μουστάκια" δεξιά κι αριστερά, στην περιοχή της κιθάρας, που δεν μπερδεύονται με άλλα όργανα.

 

*Είμαι ευγνώμων. :)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι είναι γεγονός κατάφερα να προλάβω σήμερα να το ακούσω επιτέλους :roll:

 

Λοιπόννννν..... κατ' αρχάς φίλε abraxas πολύ καλή η επιλογή του backin track!

 

ο ήχος αριστερά μου έκανε ένα κλικ παραπάνω από ότι στα δεξιά καθότι λάτρης του πριμομεσαίου.... και πιό bright κατάστασης :wink: . Διότι παίζοντας με backing tracks σπίτι έίναι μια ρύθμιση που μου αρέσει τα μάλα επειδή η κιθάρα "βγαίνει" πιό έξω και ξεχωρίζει το παιξιμό μου. Χωρίς να μειώνω τον δεξιό, ο οποίος σαφώς δεν είναι τόσο μουντός όσο νομίζω ότι είπες αλλά πιό "στρογγυλός" για μένα μπορώ να πω ότι είναι πιό ιδανικός από τους δύο σε μία ηχογράφηση γιατί ισοροπεί με τα υπόλοιπα όργανα, σε σχέση με τον αριστερό.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ' αρχάς φίλε abraxas πολύ καλή η επιλογή του backin track!

 

ανοικει στην συλλογη με backings (practice TRX).

τρομερα backings για ολα τα γουστα..

οποτε θελεις taq στα γραφω...(και οποιος θελει φυσικα :wink: )

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι είναι γεγονός κατάφερα να προλάβω σήμερα να το ακούσω επιτέλους :roll:

 

Λοιπόννννν..... κατ' αρχάς φίλε abraxas πολύ καλή η επιλογή του backin track!

 

ο ήχος αριστερά μου έκανε ένα κλικ παραπάνω από ότι στα δεξιά καθότι λάτρης του πριμομεσαίου.... και πιό bright κατάστασης :wink: . Διότι παίζοντας με backing tracks σπίτι έίναι μια ρύθμιση που μου αρέσει τα μάλα επειδή η κιθάρα "βγαίνει" πιό έξω και ξεχωρίζει το παιξιμό μου. Χωρίς να μειώνω τον δεξιό' date=' ο οποίος σαφώς δεν είναι τόσο μουντός όσο νομίζω ότι είπες αλλά πιό "στρογγυλός" για μένα μπορώ να πω ότι είναι πιό ιδανικός από τους δύο σε μία ηχογράφηση γιατί ισοροπεί με τα υπόλοιπα όργανα, σε σχέση με τον αριστερό.[/quote']

 

Γεια σου ρε Τάκη! :D

 

Απέφυγα να χαρακτηρίσω τους ήχους αν προσέξεις τα post μου, φυσικά έχω τη δική μου (υποκειμενική) γνώμη που θα γράψω στο τέλος. Επίσης φαίνεται πόσο υποκειμενική είναι η... πρόσληψη τονικών πληροφοριών! Αντίθετα με εσένα ο Takis χαρακτήρισε πιο 'στρογγυλό' τον αριστερό ήχο!

 

Τέλος θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι αυτό που ακούσατε ήταν το extreme και για τα δύο σετ: εννοώ ότι δεν έπαιξα με τον τόνο και το volume (η κιθάρα έχει drop cap) πράγμα που θα άλλαζε πολύ τα πράγματα! Επίσης ότι 'βρωμιά' ακούγεται είναι από τον ενισχυτή και μόνο (στα όρια του break up της τελικής λυχνίας).

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοικει στην συλλογη με backings (practice TRX).

τρομερα backings για ολα τα γουστα..

οποτε θελεις taq στα γραφω...(και οποιος θελει φυσικα :wink: )

 

Σωστό! :D Σ'αυτή τη συλλογή ανήκει... την είχα κατεβάσει από κάπου.

 

Όμως δεν ξέρω αν είναι licenced, οπότε καλύτερα μεταξύ μας αυτά... pm και τα λοιπά... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ώρα των "αποκαλύψεων" λοιπόν. :wink:

 

Τα σχόλια δικά σας.

 

 

Σετ Νο1 (αριστερά):

http://cgi.ebay.com/Eric-Johnson-style-Strat-Pickup-Set-TONE_W0QQitemZ7422214834QQihZ016QQcategoryZ46681QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Τιμή αγοράς: 78 ευρώ σε δημοπρασία eBay, τώρα πλέον τα έχει μόνο προς πώληση, αρκετά ακριβότερα... :?

 

 

Σετ Νο2 (δεξιά):

http://www.acmeguitarworks.com/Suhr-Strat-Set-V60-Low-Peak-P662C65.aspx

 

Τιμή αγοράς δική μου: ό,τι βλέπετε στο site + διάφορα μεταφορικά εντός και εκτός USA (μου τους έστειλε φίλος). Τιμή στην Ευρώπη 280-300 ευρώ.

 

Λοιπόν; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΩΡΑ ΜΕ ΚΟΥΦΑΝΕΣ!

ΓΙΑΤΙ?

ΓΙΑΤΙ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΦΛΕΒΑΡΗ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΝ DAVID ΣΕ ΕΝΕ ΦΙΛΙΚΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ! 8O

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΝΩΣΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ!

ΑΚΟΥΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΩΝ ΤΟΥ ΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΣΕ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ & ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ!

ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΤΥΠΟΣ!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου