Προς το περιεχόμενο

Aγορά Πρώτου Σαξοφώνου, Χρειάζομαι πληροφορίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε όλους,

 

Είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ, και μπαίνω αμέσως στο ψητό.

Είμαι 19 ετών και παίζω κιθάρα, μπάσσο και πλήκτρα(όχι σε πολύ ψηλό επίπεδο τα πλήκτρα.) Είμαι σχεδόν αυτοδίδακτος σε ότι ξέρω πάνω στη μουσική, είτε είναι τεχνική αυτό είτε θεωρία.

Τώρα εδώ και ένα χρόνο μου έχει μπει η ιδέα να μάθω σαξόφωνο γιατί όταν πρωτοάκουσα το ερωτεύθηκα. Έχω αρχίσει εδώ και λίγο καιρό να ψάχνω για σαξόφωνα σε όλες τις τιμές και εκτός από τα επαγγελματικά (Selmer etc) που κάνουν 2.000 με 3.000 Ευρώ, έχω μπερδευτεί στην κατηγορία από 300 με 1000 ευρώ. Οπότε έχουμε:

 

-Ποιές είναι οι διαφορές που κάνουν  ένα σαξόφωνο πιο ακριβό ή πιο φτηνό;

-Ένα φτηνό σαξόφωνο τι προβλήματα μπορεί να σου εμφανίσει στον ήχο; Υπάρχει αυτό που λένε για άλλα όργανα "είναι των 300 ευρώ αλλά ακούγεται για 1000ρι" ;

-Έχω "σταμπάρει" ένα σαξόφωνο της Yamaha, στα 879 ευρώ στον thomann και σε κάποιο site που έψαξα για το συγκεκριμένο σαξόφωνο, είχε κάποιες πληροφορίες που δεν μου άρεσαν. Πχ έλεγε για κάποιο μειονέκτημα στις χαμηλές νότες. Και μου γεννήθηκε η απορία: Γιατί να δώσω 900 ευρώ περίπου για κάτι που να έχει και πρόβλημα στον ήχο;

 

-Τι προτείνετε, να αγοράσω ένα σαξόφωνο 800-1000 ευρώ ή ένα φτηνό; Εγώ δεν λειτουργώ με το σκεπτικό "πάρε ένα φτηνό να δεις αν σου αρέσει και μετά βλέπεις." Όταν αποφασίσω ότι θα μάθω κάτι ξέρω ότι το θέλω και δεν θα το παρατήσω, οπότε θέλω κάτι καλό εξ'αρχής. Όμως τις ιδαιτερότητες των πνευστών δεν τις ξέρω γι αυτό ζητάω τη βοήθεια σας.

 

 

Και τελικώς, Άλτο ή Τενόρο; Με ποιο μπορώ να παίξω και ψηλά και χαμηλά;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συγγνώμη αν σας κούρασα.

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε περιπτωση που θες να μαθεις μονος σου, σκεψου το εξης: σε αντιθεση με το μπασο και την ηλεκτρικη κιθαρα, τα πνευστα θελουν τεχνικες που δεν ειναι "εμφανεις", δεν μπορουν δηλαδη να εξηγηθουν και τοσο καλα μεσω ενος βιβλιου η εστω καποιου βιντεο. Σε παρομοια κατασταση με εσενα (κιθαριστας/μπασιστας που πηγε να μαθει μονος του καποιο πνευστο) τα βρηκα πολυ σκουρα σε βασικοτατα θεματα παραγωγης ηχου. Θεωρω οτι στα πρωτα βηματα θα πρεπει να εχεις καποιο δασκαλο που θα σου δειξει πως να παιζεις και το κυριοτερο θα διορθωνει λαθη σου που εσυ ισως να μην προσεχες καν.

 

Με αυτο το δασκαλο καλο θα ηταν να συζητησετε απο κοντα την επιλογη μεταξυ alto-tenor, ισως μαλιστα μπορεις να κανεις μερικα βασικα μαθηματα προτου γινει αυτη η επιλογη.

 

Σε θεματα επιλογης σαξοφωνου δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω καθως δεν παιζω ο ιδιος σαξοφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που θες να μαθεις μονος σου, σκεψου το εξης: σε αντιθεση με το μπασο και την ηλεκτρικη κιθαρα, τα πνευστα θελουν τεχνικες που δεν ειναι "εμφανεις", δεν μπορουν δηλαδη να εξηγηθουν και τοσο καλα μεσω ενος βιβλιου η εστω καποιου βιντεο. Σε παρομοια κατασταση με εσενα (κιαθριστας/μπασιστας που πηγε να μαθει μονος του καποιο πνευστο) τα βρηκα πολυ σκουρα σε βασικοτατα θεματα παραγωγης ηχου. Θεωρω οτι στα πρωτα βηματα θα πρεπει να εχεις καποιο δασκαλο που θα σου δειξει πως να παιζεις και το κυριοτερο θα διορθωνει λαθη σου που εσυ ισως να μην προσεχες καν.

 

Με αυτο το δασκαλο καλο θα ηταν να συζητησετε απο κοντα την επιλογη μεταξυ alto-tenor, ισως μαλιστα μπορεις να κανεις μερικα βασικα μαθηματα προτου γινει αυτη η επιλογη.

 

Σε θεματα επιλογης σαξοφωνου δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω καθως δεν παιζω ο ιδιος σαξοφωνο.

 

Ναι ξέχασα να αναφέρω ότι στο σαξόφωνο θα κάνω μαθήματα για τους λόγους που είπες.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Aπλά θα ήθελα γνώμες πάνω στα θέματα που αναφέρω, από κάποιους που παίζουν σαξόφωνο και μπορούν να βοηθήσουν :)

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κολλητός μου παίζει σαξόφωνο σχεδόν 3 χρόνια. Αγόρασε ένα μάρκας thomann κάπου 350€. Αλήθεια θέλεις τενόρο, άλτο ή σοπράνο; οι τιμές ποικίλουν ανάλογα και με την κατηγορία.

Αυτός πήρε πάντως τενόρο και το έχει ακόμα, παίζει αρκετά καλά. Το καλό είναι πως μπορείς να αγοράζεις βελτιωτικά κομμάτια τα οποία μετά σου μένουν για τα επόμενα σαξόφωνα που θα πάρεις. Για παράδειγμα, αυτός άλλαξε το κλιπσάκι που πιάνει το καλαμάκι στο στόμιο και η διαφορά ήταν τεράστια ηχητικά!

Γενικά μην αγοράσεις κάτι ακριβό με τη μία, αυτή είναι η γνώμη μου.

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλά θα ήθελα γνώμες πάνω στα θέματα που αναφέρω, από κάποιους που παίζουν σαξόφωνο και μπορούν να βοηθήσουν :)

 

Κάποια στιγμή θα δει ο blue το θέμα και θα σου απαντήσει, ως κιθαρίστας που πήγε στο σαξόφωνο.  ;)

 

Από τις συζητήσεις με τον εν λόγω μυώδη mod, αλλά και με άλλους (και πολλούς επαγγελματίες παίκτες), θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Οδυσσέα. Πρέπει απαραιτήτως να βρεις έναν δάσκαλο. Ξέχνα τα περί αυτοδιδαχής στο σαξόφωνο.

 

Τα λίγα για τα οποία μπορώ να σε ενημερώσω:

 

1) Ξέχνα τιμές 300 και 400 ευρώ για σαξόφωνο. Τουλάχιστον αν θέλεις να το πάρεις κάπως σοβαρά.

 

2) Οι διαφορές ανάμεσα σε ένα σαξόφωνο του πρωκτού και ένα κορυφαίο, είναι αβυσσαλλέες. Καμμία σχέση δηλαδή με τη διαφορά μιας κιθάρας των 400 ευρώ και μιας των 4000. Αυτό θα το καταλάβεις βέβαια μόνο αν αποκτήσεις εμπειρία.

 

3) Κατά βάση θέλεις ένα σαξ που να μη σε δυσκολεύει σαν αρχάριο και να μπορεί (και να αξίζει) να αναβαθμιστεί στο μέλλον. Μια πολύ εύκολη αναβάθμιση στο σαξόφωνο είναι να αλλάξεις το reed με κάποιο selected. Σύμφωνα με τη γνώμη επαγγελματιών παικτών, σε ένα "student" σαξόφωνο, αν αλλαχτεί όλο το επιστόμιο κάποια στιγμή, η αναβάθμιση είναι φοβερή.

 

Κατά συνέπεια: ψάξε για ένα σαξ γύρω στα 800-1500 ευρώ, στο οποίο να μπορείς να κάνεις αναβαθμίσεις καθώς βελτιώνεσαι και το οποίο θα σου είναι υπεραρκετό για 2-3 χρόνια. Μετά μπορείς να το έχεις ανετότατα για δεύτερο, καθώς θα αγοράσεις (εφόσον συνεχίσεις) ένα καινούργιο ή μεταχειρισμένο επαγγελματικό σαξ.

 

Τσέκαρε εδώ, για να πάρεις μια ιδέα:

 

http://www.sax.co.uk/acatalog/Your_first_Tenor_sax_.html

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κατά συνέπεια: ψάξε για ένα σαξ γύρω στα 800-1500 ευρώ, στο οποίο να μπορείς να κάνεις αναβαθμίσεις καθώς βελτιώνεσαι και το οποίο θα σου είναι υπεραρκετό για 2-3 χρόνια. Μετά μπορείς να το έχεις ανετότατα για δεύτερο, καθώς θα αγοράσεις (εφόσον συνεχίσεις) ένα καινούργιο ή μεταχειρισμένο επαγγελματικό σαξ.

 

Τσέκαρε εδώ, για να πάρεις μια ιδέα:

 

http://www.sax.co.uk/acatalog/Your_first_Tenor_sax_.html

 

 

 

 

 

 

+10

 

αν και θα πρωτεινα επισης τα μαθητικα του παρασχου,τα οποια σιγουρα ειναι χαμηλης ποιοτητας,αλλα κουρδισμενα σωστα,εχεις εγγυηση και εναν ανθρωπο κοντα.σιγουρα δεν θα σου κανει για 2ο σαξοφωνο οταν και αν παρεισ pro sax αλλα δεν θα δωσεις και τοσα φραγκα..βλεπε το μαθητικο της yamaha στα 1000/1300 ευρο!!!(το τενορο)..

αυτο που θελω να πω ειναι πως και ενα 'certificated' κινεζικο σαξοφωνο για μαθητικο ειναι οκευ για να ξεκινισεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κολλητός μου παίζει σαξόφωνο σχεδόν 3 χρόνια. Αγόρασε ένα μάρκας thomann κάπου 350€. Αλήθεια θέλεις τενόρο, άλτο ή σοπράνο; οι τιμές ποικίλουν ανάλογα και με την κατηγορία.

Αυτός πήρε πάντως τενόρο και το έχει ακόμα, παίζει αρκετά καλά. Το καλό είναι πως μπορείς να αγοράζεις βελτιωτικά κομμάτια τα οποία μετά σου μένουν για τα επόμενα σαξόφωνα που θα πάρεις. Για παράδειγμα, αυτός άλλαξε το κλιπσάκι που πιάνει το καλαμάκι στο στόμιο και η διαφορά ήταν τεράστια ηχητικά!

Γενικά μην αγοράσεις κάτι ακριβό με τη μία, αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Ε δεν θα αγοράσω και Selmer MK VI με τη μία είπαμε :Ρ

Δεν νομίζω πως θα πάρω Σοπράνο, προσπαθώ να καταλήξω αν πρέπει να πάρω Τενόρο ή Άλτο για να το συνδιάσω με Rock, γενικά ποιο θα μου δώσει πιο μεγάλο φάσμα σε οκτάβες. Αυτό ρωτάω..

 

Κάποια στιγμή θα δει ο blue το θέμα και θα σου απαντήσει, ως κιθαρίστας που πήγε στο σαξόφωνο.  ;)

 

Από τις συζητήσεις με τον εν λόγω μυώδη mod, αλλά και με άλλους (και πολλούς επαγγελματίες παίκτες), θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Οδυσσέα. Πρέπει απαραιτήτως να βρεις έναν δάσκαλο. Ξέχνα τα περί αυτοδιδαχής στο σαξόφωνο.

 

Τα λίγα για τα οποία μπορώ να σε ενημερώσω:

 

1) Ξέχνα τιμές 300 και 400 ευρώ για σαξόφωνο. Τουλάχιστον αν θέλεις να το πάρεις κάπως σοβαρά.

 

2) Οι διαφορές ανάμεσα σε ένα σαξόφωνο του πρωκτού και ένα κορυφαίο, είναι αβυσσαλλέες. Καμμία σχέση δηλαδή με τη διαφορά μιας κιθάρας των 400 ευρώ και μιας των 4000. Αυτό θα το καταλάβεις βέβαια μόνο αν αποκτήσεις εμπειρία.

 

3) Κατά βάση θέλεις ένα σαξ που να μη σε δυσκολεύει σαν αρχάριο και να μπορεί (και να αξίζει) να αναβαθμιστεί στο μέλλον. Μια πολύ εύκολη αναβάθμιση στο σαξόφωνο είναι να αλλάξεις το reed με κάποιο selected. Σύμφωνα με τη γνώμη επαγγελματιών παικτών, σε ένα "student" σαξόφωνο, αν αλλαχτεί όλο το επιστόμιο κάποια στιγμή, η αναβάθμιση είναι φοβερή.

 

Κατά συνέπεια: ψάξε για ένα σαξ γύρω στα 800-1500 ευρώ, στο οποίο να μπορείς να κάνεις αναβαθμίσεις καθώς βελτιώνεσαι και το οποίο θα σου είναι υπεραρκετό για 2-3 χρόνια. Μετά μπορείς να το έχεις ανετότατα για δεύτερο, καθώς θα αγοράσεις (εφόσον συνεχίσεις) ένα καινούργιο ή μεταχειρισμένο επαγγελματικό σαξ.

 

Τσέκαρε εδώ, για να πάρεις μια ιδέα:

 

http://www.sax.co.uk/acatalog/Your_first_Tenor_sax_.html

 

 

 

Δεν θα μάθαινα ποτε μόνος μου σαξόφωνο, το έχω καταλάβει καιρό αυτό, απλά δεν το ανέφερα :)

 

στο 2) λες για τις διαφορές, οι οποίες τι μπορεί να ειναι; Στην κατασκευή; στον ήχο; σε αντοχή; σε όλα; Όπως τις φτηνές κιθάρες τις φτιάχνουν από ελιά που λέει ο λόγος το φτηνό σαξόφωνο το φτιάχνουν από τι; από ανακυκλομένα αυτοκίνητα;

 

Όσο για το 3) σε αυτό είχα καταλήξει και εγώ, αλλά θα ήθελα όποιος ξέρει ή έχει κάποια μοντέλα στα χέρια του και παίζει να μου πει ιδαιτερότητες, ή κάποιο μοντέλο σε αυτές τις τιμές που ξεχωρίζει γιατί εγώ δεν μπορώ να πάω σε ένα μαγαζί να δοκιμάσω σαξόφωνο, διότι δεν ξερω ούτε να παίζω, και εάν παίξει κάποιος άλλος για να το ακούσω εγώ, δεν ξέρω αν θα μπορέσω να καταλάβω κάποια εμφανέστατη ιδιαιτερότητα που θα καταλάβαινε κάποιος με εμπειρία.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

+10

 

αν και θα πρωτεινα επισης τα μαθητικα του παρασχου,τα οποια σιγουρα ειναι χαμηλης ποιοτητας,αλλα κουρδισμενα σωστα,εχεις εγγυηση και εναν ανθρωπο κοντα.σιγουρα δεν θα σου κανει για 2ο σαξοφωνο οταν και αν παρεισ pro sax αλλα δεν θα δωσεις και τοσα φραγκα..βλεπε το μαθητικο της yamaha στα 1000/1300 ευρο!!!(το τενορο)..

αυτο που θελω να πω ειναι πως και ενα 'certificated' κινεζικο σαξοφωνο για μαθητικο ειναι οκευ για να ξεκινισεις.

 

 

Αυτό όμως που ψάχνω εγώ είναι κάτι για να ξεκινήσω και να το κρατήσω για την συνέχεια. Οπότε η βασική μου ερώτηση σε αυτό το θεμα είναι αυτή:

 

-Θα έχει διαφορά να πάρω ένα 800-1000 στην αρχή από το να πάρω ένα certificated κινέζικο και το επόμενο σαξόφωνο να είναι pro sax; Ή το 800άρι θα με κρατήσει ικανοποιημένο για αρκετό καιρό ώστε να μην χρειαστεί να το αχρηστεύσω νωρίς;

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όμως που ψάχνω εγώ είναι κάτι για να ξεκινήσω και να το κρατήσω για την συνέχεια. Οπότε η βασική μου ερώτηση σε αυτό το θεμα είναι αυτή:

 

-Θα έχει διαφορά να πάρω ένα 800-1000 στην αρχή από το να πάρω ένα certificated κινέζικο και το επόμενο σαξόφωνο να είναι pro sax; Ή το 800άρι θα με κρατήσει ικανοποιημένο για αρκετό καιρό ώστε να μην χρειαστεί να το αχρηστεύσω νωρίς;

 

 

ακριβως...σιγουρα θα το κρατησεις αρκετο καιρο παραπανω.υπαρχουν σαξοφωνα κινεζικα τα οποια δεν ειναι καν κουρδισμενα!οι διαφορεσ ειναι στα παντα οπως γραφεις...

αν θεσ την αποψη μου,ψαξε στο ebay,απο αμερικη για το μαθητικο της yamaha.δεν ξερω γιατι αλλα τα βρισκεις σε ξεφτιλα τιμη

μαζι με τελωνεια,φορους,μεταφορικα κανα 400 ευρο βαλε και καμοια διορθωση αν θελει 450 ευρο..και εχεις ενα sax το οποιο θα σου κρατησει για μια ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ακριβως...σιγουρα θα το κρατησεις αρκετο καιρο παραπανω.υπαρχουν σαξοφωνα κινεζικα τα οποια δεν ειναι καν κουρδισμενα!οι διαφορεσ ειναι στα παντα οπως γραφεις...

αν θεσ την αποψη μου,ψαξε στο ebay,απο αμερικη για το μαθητικο της yamaha.δεν ξερω γιατι αλλα τα βρισκεις σε ξεφτιλα τιμη

μαζι με τελωνεια,φορους,μεταφορικα κανα 400 ευρο βαλε και καμοια διορθωση αν θελει 450 ευρο..και εχεις ενα sax το οποιο θα σου κρατησει για μια ζωη.

 

Χμ... τα μαθητικά της Υamaha που έχω βρει είναι το ΥAS-275 (αλτο) και το ΥTS-275 (tenor). Στο music store και στον thomann είναι κοντά στα 900 το πρώτο και το δεύτερο στα 1.300. Το ότι είναι ξεφτίλες οι τιμές στο ebay μήπως κάτι δεν πάει καλά;

 

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου