Προς το περιεχόμενο

Aγορά Πρώτου Σαξοφώνου, Χρειάζομαι πληροφορίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμ... τα μαθητικά της Υamaha που έχω βρει είναι το ΥAS-275 (αλτο) και το ΥTS-275 (tenor). Στο music store και στον thomann είναι κοντά στα 900 το πρώτο και το δεύτερο στα 1.300. Το ότι είναι ξεφτίλες οι τιμές στο ebay μήπως κάτι δεν πάει καλά;

 

 

 

απο πρωσοπικη εμπειρια τιποτα δεν τρεχει.2 εχουμε φερει μαζι με φιλο απο το αμερικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

απο πρωσοπικη εμπειρια τιποτα δεν τρεχει.2 εχουμε φερει μαζι με φιλο απο το αμερικα

 

Μάλιστα. Ευχαριστώ φίλε μου, θα περιμένω και άλλες γνώμες :)

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.

 

(ελπίζω η αναφορά στα παρακάτω προϊόντα να μη θεωρηθεί διαφήμιση).

 

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω λίγο κι εγώ με βάση τη μικρή εμπειρία που έχω στο θέμα.

Εχω εδώ και λίγα χρόνια τα σαξόφωνο άλτο (Thomann TAS-350 395€) και σοπράνο (Thomann TSS-350 295€). Προσοχή, παίζω εντελώς-εντελώς ερασιτεχνικά και σπάνια.

 

Τα όργανα αυτά είναι μάλλον (μαζί με την startone) τα φθηνότερα που μπορείς να βρεις σε καινούργια. Δεν κρύβω ότι η πολύ χαμηλή τιμή με είχε κάνει επιφυλακτικό, όμως, εγώ ήθελα απλά σαξόφωνα να παίζω κάποια στοιχειώδη πράγματα και ήξερα ότι θα έπαιζα σπάνια, χωρίς να πάω σε δάσκαλο κλπ. Πήρα το βιβλίο του Δημήτρη Βασιλάκη "Μελέτη Σαξοφώνου" που γράφει αρκετά χρήσιμα πράγματα (μαζί με τους δακτυλισμούς).

 

Τα παραπάνω όργανα που αναφέρω είναι "τίμια" : δεν υπάρχει σοβαρό κατασκευαστικό κουσούρι, ο ήχος είναι αρκετά καλός (προσοχή : μάλλον όχι για να σολάρεις σε κόσμο!), αντέχουν αρκετά στο χρόνο, η ποιότητα κατασκευής είναι σχετικά καλή, ο τονισμός είναι καλός (το σοπράνο πάντως έχει συγκεκριμένα θέματα λόγω ιδιομορφίας).

 

Η δυσκολία του να παίξεις αφορά κυρίως τη "μάσκα" (όρος του Βασιλάκη αν όχι δόκιμος), ή στα αγγλικά embouchure, δηλαδή ο σχηματισμός και χειρισμός όλων των οργάνων του σώματος μας (και είναι πολλά) που συμμετέχουν στον ήχο. Επίσης, θα πειραματιστείς λιγάκι με το "καλάμι" για να βρεις αυτό που σου ταιριάζει (παίζει κάποιο ρόλο και στην ένταση).

 

Μόνος μου βρήκα με αρκετό ψάξιμο διάφορα μικρά κολπάκια για να βγαίνει καλύτερος ήχος (βοήθησαν και ιδέες του βιβλίου φυσικά). Ο ήχος των συγκεκριμένων οργάνων είναι αρκετός για να πάθει κάποιος αρχάριος την απαραίτητη πόρωση. Μετά όμως τί γίνεται ; Είναι το θέμα πόσο μακριά θέλεις να το προχωρήσεις.

 

Εχω μουσικά όργανα Yamaha και Amati που είναι ακριβότερα. Η αλήθεια είναι ότι παίζονται πιο εύκολα και ίσως και λίγο πιο ξεκούραστα. Το ενοχλητικό με τα Yamaha είναι ότι τα λεγόμενα "student" είναι ιδιαίτερα ακριβά (και πολλές φορές λείπουν επιπλέον κλειδιά για τρίλλιες κλπ.). Ομως, στο σαξόφωνο τα κλειδιά είναι συγκεκριμένα και σχεδόν ολόιδια σε σοπράνο, άλτο, τενόρο κλπ. - μάλιστα η "μάσκα" μοιάζει πολύ με του κλαρινέτου! Το ίδιο και η λογική των δακτυλισμών.

Στα σαξόφωνα μπορεί κάποιος να κάνει πολύ όμορφα εφέ αλλάζοντας λιγάκι τη μάσκα - αυτά δίνουν στο όργανο και το χαρακτηριστικό του ήχο. Ουσιαστικά αυτή είναι η μαγεία του οργάνου συν το γεγονός ότι μοιάζουν πολύ σαν ηχόχρωμα με την ανθρώπινη φωνή (τουλάχιστον σα μουσικά όργανα).

 

Κατά την άποψή μου, λοιπόν, η διαφορά φθηνών και κάπως ακριβών οργάνων όσον αφορά τα σαξόφωνα πρέπει να είναι περίπου η εξής :

* καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

* κάπως σχετικά ευκολότερο παίξιμο και λιγότερος κίνδυνος κακού ήχου (προσοχή : αυτό ισχύει ακόμη περισσότερο για τις "δύσκολες" νότες).

* πιθανόν ελάχιστα καλύτερος τονισμός.

* σαφώς καλύτερη αντοχή στο χρόνο.

* σίγουρα διάφορες μικρολεπτομέρειες που δεν ξέρω και θα σου πούνε οι ειδικοί.

 

Να θυμάσαι ότι αν μάθεις δακτυλισμούς σε π.χ. άλτο σαξόφωνο, μπορείς να παίξεις και τα υπόλοιπα προσέχοντας απλά τη "μάσκα" και την ένταση φυσήματος. Επίσης, στα μεγάλα σαξόφωνα υπάρχει θεματάκι με τις ώρες μελέτης (ακούγονται πολύ δυνατά!).

 

Αν ήμουνα στη θέση σου και ήξερα ότι θέλω οπωσδήποτε να ασχοληθώ σοβαρά για τουλάχιστον 4-5 χρόνια θα έπαιρνα κάτι σε Yamaha, Amati κλπ., αλλά ...

 

-- πιθανότατα αφού ξεκινήσουν τα μαθήματα και ακούσω την πολύτιμη γνώμη του δασκάλου --

 

Αν γράφω κάτι ανακριβές παραπάνω ας με διορθώσει κάποιος περισσότερο γνώστης. Ευχαρίστως απαντώ/εξηγώ ότι θέλεις από τα παραπάνω. Καλό θα ήταν να γράψει περισσότερα και κάποιος ειδικός επί του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.

 

(ελπίζω η αναφορά στα παρακάτω προϊόντα να μη θεωρηθεί διαφήμιση).

 

...

 

Αν γράφω κάτι ανακριβές παραπάνω ας με διορθώσει κάποιος περισσότερο γνώστης. Ευχαρίστως απαντώ/εξηγώ ότι θέλεις από τα παραπάνω. Καλό θα ήταν να γράψει περισσότερα και κάποιος ειδικός επί του θέματος.

 

Το βλέπω αρκετά σοβαρά (όπως ανέφερα και πάνω) οπότε τα thomann και τέτοιας περιοχής, τώρα που ξεκαθαρίστηκαν και οι διαφορές, είναι εκτός.

Απλά όποιος ξέρει να μου πει την εξής αντιστοιχία:

 

Κάποιο Yamaha τιμής 800-1300 είναι σαν να λέμε μία Fender made in USA strat στις ίδιες τιμές; Ή είναι σαν να λέμε Mexican των 700-800; Αν κάποιος μπορεί να μου το πει αυτό θα ξεκαθαρίσουν πολλά στο κεφάλι μου.

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο Yamaha τιμής 800-1300 είναι σαν να λέμε μία Fender made in USA strat στις ίδιες τιμές; Ή είναι σαν να λέμε Mexican των 700-800; Αν κάποιος μπορεί να μου το πει αυτό θα ξεκαθαρίσουν πολλά στο κεφάλι μου.

 

Μην κολλάς στα Yamaha (που θεωρούνται καλά, παρεμπιπτόντως). Τα Trevor James ας πούμε που μπορείς να δεις στο πρώτο link που παράθεσα, θεωρούνται από όλους πολύ καλό value for money.

 

Τα σαξόφωνα αυτά (δηλ. πάνω από 700 και κάτω από 1500 ευρώ) θεωρούνται κάτι σαν τις μέσης κατηγορίας τιμής κιθάρες. Δηλ. οι Mexican που ανέφερες, οι (πιο ακριβές της σειράς) Yamaha Pacifica, διάφορες Cort, Ibanez, Epiphone, κλπ, σε παρεμφερή κατηγορία τιμής. Με λίγα λόγια, κιθάρες που ένας έμπειρος θα πάρει για δεύτερες, ή θα τις αναβαθμίσει κατά τα γούστα του, κλπ. Ενώ αποτελούν την καλύτερη επιλογή για κάποιον αρχάριο που διαθέτει τα χρήματα. Όντως υπάρχουν αντιστοιχίες.

 

Θα έλεγα να κάνεις ένα google για "my first (tenor/alto) saxophone". Εκεί θα βρεις αρκετά link, μερικά και με προτάσεις αγοράς, που θα σου λύσουν απορίες. Θα παρατηρήσεις ότι, σχεδόν όλοι, συμπίπτουν στις προτάσεις τους κατά ένα 80%.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κολλάς στα Yamaha (που θεωρούνται καλά, παρεμπιπτόντως). Τα Trevor James ας πούμε που μπορείς να δεις στο πρώτο link που παράθεσα, θεωρούνται από όλους πολύ καλό value for money.

 

Τα σαξόφωνα αυτά (δηλ. πάνω από 700 και κάτω από 1500 ευρώ) θεωρούνται κάτι σαν τις μέσης κατηγορίας τιμής κιθάρες. Δηλ. οι Mexican που ανέφερες, οι (πιο ακριβές της σειράς) Yamaha Pacifica, διάφορες Cort, Ibanez, Epiphone, κλπ, σε παρεμφερή κατηγορία τιμής. Με λίγα λόγια, κιθάρες που ένας έμπειρος θα πάρει για δεύτερες, ή θα τις αναβαθμίσει κατά τα γούστα του, κλπ. Ενώ αποτελούν την καλύτερη επιλογή για κάποιον αρχάριο που διαθέτει τα χρήματα. Όντως υπάρχουν αντιστοιχίες.

 

Θα έλεγα να κάνεις ένα google για "my first (tenor/alto) saxophone". Εκεί θα βρεις αρκετά link, μερικά και με προτάσεις αγοράς, που θα σου λύσουν απορίες. Θα παρατηρήσεις ότι, σχεδόν όλοι, συμπίπτουν στις προτάσεις τους κατά ένα 80%.

 

Πολύ πριν γράψω αυτό το θέμα, είχα διαβάσει όλα αυτά που λένε για τα πρώτα σαξόφωνα, οι περισσότεροι έλεγαν τα μαθητικά της Yamaha και 1-2 ακόμα, αλλα ο βασικός λόγος που γράφτηκα στο φόρουμ για να ρωτήσω ήταν ότι μπορώ να μιλήσω με τα άλλα άτομα και να κάνω ερωτήσεις πάνω σε πράγματα που δεν ξερω. Οπότε αν κάποιος έχει την όρεξη να γράψει 2-3 σαξόφωνα τέτοιας κατηγορίας και τι εντυπώσεις έχει από το καθένα, θα ήμουν πέρα για πέρα ευγνώμων :)

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) :

 

http://www.saxreviews.com/how_to_buy_sax.html

http://www.gregvail.com/sys-tmpl/yamaha/

http://forum.saxontheweb.net/forum.php

 

Περιγράφει πράγματα που ίσως σου φανούν χρήσιμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H άποψή μου είναι άποψη αρχάριου :

 

έχω ένα φτηνό κινέζικο τενόρο σαξ (της τάξης των 600€) και είδα τεράστια διαφορά στον ήχο και σε παιξιμότητα (;D) όταν του έβαλα ένα "καλό" επιστόμιο (Selmer ~ 90€). Ο ήχος του είναι μια χαρά (για αρχάριο), δεν είναι ξεκούρδιστο και η διαφορά του (που γίνεται άμεσα αντιληπτή) σε σχέση με κάποιο πολύ ακριβότερο είναι στις ψηλές νότες (αυτές που ούτως ή αλλως ένας αρχάριος δεν παίζει πολύ καλά λόγω μάσκας).

 

Ενα κατασκευαστικό θέμα που μάλλον είναι dealbreaker για τα φτηνά είναι το κόστος service ενός σαξοφώνου. Οι μηχανισμοί που ανοιγοκλείνουν τις τάπες, οι τσιμούχες και οι λοιπές λεπτομέρειες είναι ευκολο στα πολύ φτηνά να χαλάσουν γρήγορα και η επισκευή είναι πολύ πιο ακριβή από την αντίστοιχη για κιθάρα, μάλιστα είναι συγκρίσιμη με την τιμή αγοράς ενός πολύ φτηνού.

 

Για την εκμάθηση χρειάζεται οπωσδήποτε δάσκαλος, αλλά κατά τη γνώμη μου ωφελεί πολύ εναν κιθαρίστα, γιατί αναγκάζεται να δει τη μουσική από διαφορετική σκοπιά (πχ ο κιθαρίστας βλέπει "σχήματα" και ενώ όλοι συμφωνούν οτι πρέπει να τραγουδας αυτο που παίζεις, στο σαξόφωνο είσαι αναγκασμένος να το κάνεις) και αυτό είναι μόνο καλό.

 

Ένα πολύ σημαντικό θέμα για το σαξόφωνο και τα πνευστά γενικότερα είναι οι απαγορευτικές για διαμέρισμα εντάσεις τους. Ειδικά ο αρχάριος για ένα μεγάλο διάστημα μπορεί να παίζει μόνο πολύ δυνατά (γιατί δεν έχει δυναμικές). Οι λύσεις που είχα βρει είναι 2 : υπάρχουν κάτι θήκες (σαν μεταφοράς) που εξασθενούν την ένταση (δεν έχω δοκιμάσει και είναι πανάκριβες, αλλά όλοι λένε πόσο αποτελεσματικές είναι) και υπάρχει και η προφανής λύση να βρεις ενα (δημοτικο) ωδειο κοντά στο σπίτι σου και να ζητήσεις να πηγαίνεις εκεί να μελετάς (ασχετα αν φοιτεις εκει). Όπως κατάλαβες, μάλλον θα πρέπει να υπολογίσεις στην τιμή και μια τέτοια θήκη αν σκοπεύεις να ασχοληθείς.

 

Αυτά, επαναλαμβάνω οτι απέχω πολύ από το να είμαι σχετικός με το όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα κατασκευαστικό θέμα που μάλλον είναι dealbreaker για τα φτηνά είναι το κόστος service ενός σαξοφώνου. Οι μηχανισμοί που ανοιγοκλείνουν τις τάπες, οι τσιμούχες και οι λοιπές λεπτομέρειες είναι ευκολο στα πολύ φτηνά να χαλάσουν γρήγορα και η επισκευή είναι πολύ πιο ακριβή από την αντίστοιχη για κιθάρα, μάλιστα είναι συγκρίσιμη με την τιμή αγοράς ενός πολύ φτηνού.

 

Ωχ, λες να την πατήσουμε και με την πρώτη μικροφθορά να πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά ;

Δεν μπορεί, κάτι θα έχει ο ... thomann για την περίπτωση ;-)

 

Ένα πολύ σημαντικό θέμα για το σαξόφωνο και τα πνευστά γενικότερα είναι οι απαγορευτικές για διαμέρισμα εντάσεις τους. Ειδικά ο αρχάριος για ένα μεγάλο διάστημα μπορεί να παίζει μόνο πολύ δυνατά (γιατί δεν έχει δυναμικές). Οι λύσεις που είχα βρει είναι 2 : υπάρχουν κάτι θήκες (σαν μεταφοράς) που εξασθενούν την ένταση (δεν έχω δοκιμάσει και είναι πανάκριβες, αλλά όλοι λένε πόσο αποτελεσματικές είναι) και υπάρχει και η προφανής λύση να βρεις ενα (δημοτικο) ωδειο κοντά στο σπίτι σου και να ζητήσεις να πηγαίνεις εκεί να μελετάς (ασχετα αν φοιτεις εκει). Όπως κατάλαβες, μάλλον θα πρέπει να υπολογίσεις στην τιμή και μια τέτοια θήκη αν σκοπεύεις να ασχοληθείς.

 

Επίσης, κάτι πολύ σημαντικό : εκτός από τη μεγάλη ένταση (πιστεύω πάντως ότι βολεύεται κάπως η κατάσταση ακόμη και σε διαμέρισμα με μελέτη σε λογικές ώρες και σε κατάλληλο δωμάτιο) τα σαξόφωνα είναι αρκετά έως πολύ βαριά (εννοείται ότι υπάρχει λουράκι υποστήριξης για το λαιμό βέβαια).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου