Προς το περιεχόμενο

Aγορά Πρώτου Σαξοφώνου, Χρειάζομαι πληροφορίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και έχω να ασχοληθώ με τα Trevor James από το '90 που αγόρασα το φλάουτό μου, σημειώνω πως από τότε έχω πολύ καλή εντύπωση, και με πείρα τριων ετών τότε είχα διαλέξει ένα της μάρκας αυτής μετά από μεγάλη σύγκριση με άλλα (κυρίως Yamaha). Από σαξόφωνα δυστυχώς δεν θυμάμαι επιλογές αλλά απλά δίνω μια έξτρα ψήφο στα Trevor James που προαναφέρθηκαν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και έχω να ασχοληθώ με τα Trevor James από το '90 που αγόρασα το φλάουτό μου, σημειώνω πως από τότε έχω πολύ καλή εντύπωση, και με πείρα τριων ετών τότε είχα διαλέξει ένα της μάρκας αυτής μετά από μεγάλη σύγκριση με άλλα (κυρίως Yamaha). Από σαξόφωνα δυστυχώς δεν θυμάμαι επιλογές αλλά απλά δίνω μια έξτρα ψήφο στα Trevor James που προαναφέρθηκαν.

 

Η αλήθεια είναι ότι το Trevor James το Φλάουτο έχει μεγάλες διακρίσεις, πρέπει να είναι το καλύτερο τους όργανο. Ξέρει κάποιος που παράγονται τα TJ σαξόφωνα;

 

Φιλε μου,

 

Ολα αυτα που παραθετουν οι υπολοιποι φιλοι ειναι πανω κατω σωστα.

Εχω παιξει παρα πολλα σαξοφωνα καθως ειμαι σαξοφωνιστας εδω και 23 χρονια.

Απλα αν θες παρε και μια αλλη γνωμη.

 

Πρωτον:Ολα τα σαξοφωνα εχουν ακριβως τον ιδιο χειρισμο,εκτος απο τα βαρυτονα που εχουν ενα εξτρα κλειδι για την χαμηλη Λα,και τα πιο φθηνα που δεν εχουν την πανω Φα διεση.

Δευτερον:Δεν παιζει κανενα μα κανενα ρολο το μεγεθος του σαξοφωνου στο ποσο φυσημα χρειαζεσαι.Μονο το μεγεθος του επιστομιου και το νουμερο του καλαμιου αλλαζουν την ποσοτητα του αερα που χρειαζεσαι-και εννοειται και τον ηχο.Και στο λεω αυτο παιζοντας απο σοπρανο μεχρι μπασο.Γι'αυτο αν θες τενορο,παρε τενορο.

Τριτον:Ειδικα στα σαξοφωνα ισχυει το ο'τι δινεις παιρνεις.Εχοντας μαθητες με τους οποιους αγορασαμε ειτε Thomann,ειτε Fighter-κινεζικη κοπια των Selmer,ειτε Klongeklang-αλλη μια εταιρια μυστηριο απο την Κινα με Γερμανικες καταβολες(?)-εμεινα εντυπωσιασμενος με την σχεση τιμης-ποιοτητας.Ολα παιζαν κανονικα,ολα κουρδιζαν ευκολα,και αρχισα να νοιωθω κοροιδο που εχω αγορασει πεντε Selmer-σοπρανο,αλτο,τενορο,βαρυτονο και μπασο..Οταν ομως χρειαστηκε να ηχογραφησω με ενα τενορο Thomann σε ενα Neumann M149 επαθα σοκ!Θα ηθελα να μου θυμιζε ανακυκλωμενο αυτοκινητο!Ο'τι χειροτερο εχω ακουσει.

 

Η ταπεινη μου συμβουλη ειναι η εξης;επειδη μπορει να θες να μαθεις,αλλα πιστεψε με,ειναι πολυ πιθανο να απογοητευτεις πολυ γρηγορα,μην αγορασεις ενα μετριο οργανο.Ψαξε και βρες o'τι ποιο φθηνο υπαρχει στην αγορα.Θα σου κανει τη δουλεια σου χωρις να σε νοιαζει αν πεσει,χτυπησει,στραβωσει κλπ-γιατι ειναι και ευαισθητα...Απλα να εχεις καποιον που ξερει να σου πει αν το οργανο δεν χανει απο καπου και τι επιστομιο και καλαμι να βαλεις ωστε να μην φυσας τσαμπα,και να βγαλεις τον ηχο που θελεις-πανω κατω.

 

Και μετα απο ολα,αν δεις πως σου αρεσει και θες να συνεχισεις,αγορασε ενα Selmer,το οποιο ειναι οργαναρα, θα σου μεινει και θα εχει και μεταπωλητικη αξια.

 

Αυτα..

 

Το θέμα είναι ότι επειδή έχω την εμπειρία της απογοήτευσης σε όργανα, και δεν το έχω παρατήσει, δεν νομίζω να το κάνω, εξάλλου όπως έγραψα και πριν, το ερωτεύθηκα όταν το πρωτοάκουσα! Ίσως ακουστεί περίεργο, αλλά είμαι "σίγουρος" ότι θα τα πάω καλά :) . Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, μιας και έχεις και την πείρα, μήπως θα μπορούσαμε να επικοινωνήσουμε μέσω Π.Μ. για να σε ρωτήσω διάφορα πάνω σε κάποια σαξόφωνα που κοιτάω;

 

τα σαξοφωνα ολα ως οργανα καλυπτουν 2,5 'φανερες' οκταβες και αλλη μια η μιαμιση 'κρυφη' (η οποια παραγεται με αρμονικες κατι που δυσκολα κανουν περα απο κανα τριαρι/τεσσαρι παιχτες που παιζουν πολλα πολλα χρονια)

το αλτο ειναι μι υφεση οργανο το τενορο σι υφεση

το σοπρανο ειναι παλι σι υφεση αλλα μια οκταβα πανω απο το τενορο

το βαρυτονο 'αν δεν κανω λαθος' ειναι μι υφεση αλλα μια οκταβα κατω απο το αλτο...

κλπ....

τι σημαινει σι υφεση...το ντο που διαβαζεις καπου η παιζει μια κιθαρα ειναι ρε στο τενορο

το σι υφεση της κιθαρας ειναι ντο στο τενορο..

 

 

το τενορο το συναντας σε ροκ γιατι εχει πιο πολυ γρεζι και ειναι πιο μπασο οργανο σε σχεση με αλτο αλλα δες οτι ο γκιλμουρ πχ με αλτο εχει παιξει ας πουμε σε κατι τελευταια

 

Ναι το ξέρω ειδικά το red sky at night που έπαιξε στο Royal Albert Hall ήταν με άλτο αν δεν κάνω λάθος, αλλά τα περισσότερα κομματια των floyd που έχουν σαξόφωνο είναι με Τενόρο αν δεν κάνω λάθος. Το Money και το Shine On You Crazy Diamond είναι τενόρο. (στο SOYCD στην αρχή έχει Βαρίτονο.)

 

Μάλλον κλείνω προς τενόρο, και ποιος ξέρει τα χρόνια μπροστά μας είναι, θα εχουμε και άλλες επιλογές :)

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,με 300-400 ευρω και ενα καλο επιστομιο μπορεις και να μελετας και αξιοπρεπεστατα live να κανεις.Μεχρι εκει ομως,οπως προανεφερα.

Οι πιθανες αβαριες λόγω χρησης διορθωνονται πολυ ευκολα εαν πιανουν λιγο τα χερια σου,οπως αν ξεκολησει ενας φελος η βγει καποιο ελλατηριο απο την θεση του.

Let the music play!!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακο, να πας να παρεις ενα alto CONN-SELMER με 500 ευρω να κανεις τη δουλεια σου, και αργοτερα αν μαθεις και ζητησεις κατι περισσοτερο...βλεπεις.

Ειναι made in China αλλα το οργανο ειναι υπογεγραμμενο απο τη selmer και σκοτωνει απ ολες τις αποψεις.

Θα παρεις alto, και οχι tenoro σαν πρωτη δοση γιατι εχει αλλη τονικοτητα το ενα οργανο και αλλη το αλλο (το αλτο ειναι Μι μπεμολ, και το τενορο σι μπεμολ) και η τονικοτητα του αλτο προσφερεται καλυτερα για εναν αρχαριο οταν θα προσπαθησει να μπει σε μια ορχηστρα με Ντο οργανα (κιθαρες και διαφορα πληκτροειδη). Δεν διαλεγουμε οργανα με το τι παιζει σε καθε κομματι ο καθε καλιτεχνης αλλα με το τι θα μπορεσουμε να παιξουμε εμεις τα προσεχη 5 χρονια.

 

Ακου και το συγκεκριμενο οργανο, το οποιο παρεπιμπτοντως εχει αλλαγμενη μπουκαδουρα με vantoren (περι τα 150 ευρω)

 

Shadow-Selmer

 

Μην ψαχνεις για τιποτε αλλο προς στιγμην.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακο, να πας να παρεις ενα alto CONN-SELMER με 500 ευρω να κανεις τη δουλεια σου, και αργοτερα αν μαθεις και ζητησεις κατι περισσοτερο...βλεπεις.

Ειναι made in China αλλα το οργανο ειναι υπογεγραμμενο απο τη selmer και σκοτωνει απ ολες τις αποψεις.

Θα παρεις alto, και οχι tenoro σαν πρωτη δοση γιατι εχει αλλη τονικοτητα το ενα οργανο και αλλη το αλλο (το αλτο ειναι Μι μπεμολ, και το τενορο σι μπεμολ) και η τονικοτητα του αλτο προσφερεται καλυτερα για εναν αρχαριο οταν θα προσπαθησει να μπει σε μια ορχηστρα με Ντο οργανα (κιθαρες και διαφορα πληκτροειδη). Δεν διαλεγουμε οργανα με το τι παιζει σε καθε κομματι ο καθε καλιτεχνης αλλα με το τι θα μπορεσουμε να παιξουμε εμεις τα προσεχη 5 χρονια.

 

Ακου και το συγκεκριμενο οργανο, το οποιο παρεπιμπτοντως εχει αλλαγμενη μπουκαδουρα με vantoren (περι τα 150 ευρω)

 

 

Μην ψαχνεις για τιποτε αλλο προς στιγμην.

 

 

Μάλιστα... θα το σκεφτώ και αυτό, ενδιαφέρον ακούγεται, αλλά τα Made In China τα φοβάμαι λίγο και ας το έχει υπογράψει η Selmer... δλδ τι θα πει "είναι υπογεγραμμένο από τη Selmer"? Πέρασε από το εργοστάσιο της και το ελέγξανε; Δεν μου κάνει και πολύ εντύπωση η αλήθεια το ότι υπάρχει το όνομα μόνο.

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε από το εργοστάσιο της και το ελέγξανε; Δεν μου κάνει και πολύ εντύπωση η αλήθεια το ότι υπάρχει το όνομα μόνο.

 

Οτι πεις. Για να το λες αυτο, κατι θα ξερεις.

Παντως να ξερεις οτι και το Trevor James για το οποιο εγινε λογος (το τενορο με το χιλιαρικο) Κινεζικο ειναι, και μαλιστα κατασκευασμενο με κακιστης ποιοτητας υλικα.

 

Για σαξοφωνα γενικα παντως ριξε και μια ματια εδω

 

http://www.shwoodwind.co.uk/index.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πεις. Για να το λες αυτο, κατι θα ξερεις.

Παντως να ξερεις οτι και το Trevor James για το οποιο εγινε λογος (το τενορο με το χιλιαρικο) Κινεζικο ειναι, και μαλιστα κατασκευασμενο με κακιστης ποιοτητας υλικα.

 

Για σαξοφωνα γενικα παντως ριξε και μια ματια εδω

 

http://www.shwoodwind.co.uk/index.htm

 

 

 

Τότε γιατί όλοι στα site που είναι αποκλειστικά για σαξόφωνα τα "θαυμάζουν" και τα προτείνουν είτε για αρχάριους είτε για advanced? Επίσης έχω βρει στα επίσημα site που πουλάνε TJJ (πχ. sax.co.uk) ότι είναι Ταϊβανέζικα (το εργοστάσιο της εταιρίας ειναι εκεί). Τώρα αν έχεις πληροφορίες για το ότι ειναι Κινέζικα παρακαλώ να μου το πεις.

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου ειπα οτι τα Trevor James δεν ειναι καλα σαξοφωνα. Διαβασε ακριβως τι γραφω, και γραφω για το τενορο Trevor James με το χιλιαρικο.

Αν διαβαζες το σαιτ που σου εδωσα θα εβλεπες ποσο κοστιζει ενα τενορο Trevor James Ταιβανεζικο (2500 εγγλεζικες λιρες).

Δεν περνεις τενορο Trevor James η τενορο Selmer η Orsi με 1000 ευρω, αλλα Κινεζικες μαιμουδες.

Απο τις δυο αυτες μαιμουδες καλυτερη ειναι η selmer, αυτο θελησα να πω.

Οσο για το τι γραφεται στο καθε σαιτ και στο καθε φορο καθε φορα ...δε λεει.

Τελικα παρε αυτο που θες, τονικα σωστο ειναι (Trevor James) αλλα μετα απο ενα χρονο θα σου σκασει σκουρια πρασινομαυρη ο ορειχαλκος κατω απο τη λακα και θα σε στεναχωρησει.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου