Προς το περιεχόμενο

500watt κεφαλη μπασου με 200watt ηχειο


marios26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με απλά λόγια

το σίγουρο είναι ότι στην αντίθετη περίπτωση (μικρός ενισχυτής) θα είχες πολύ περισσότερες πιθανότητες να κάψεις το ηχείο ("ψαλιδισμός" λόγω  απαίτησης σε ρεύμα που δεν θα μπορούσε το τελικό ενισχυτικό κύκλωμα να παράγει)...

Πολύ σωστά.

Κάτι που οι περισσότεροι αγνοούν......

 

..... και υποθέσουμε ότι η καμπίνα είναι ικανοποιητικής ποιότητας με ευαισθησία >95db (που μάλλον θα διαθέτει ως επαγγελματικό ηχείο)

Η ευαισθησία είναι άλλος ένας παράγοντας που δεν εξετάζεται από τους άπειρους αγοραστές.

Μεγάλη η διαφορά των 95db με τα 101db.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά.

Κάτι που οι περισσότεροι αγνοούν......

 

Ελπιζω να εννοουμε αλλο πραγμα απο το underpowering εδω, γιατι αλλιως καηκαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε για full κλιπάρισμα και δη (λόγω μπάσου) τρανζιστορικό. Not good.  ;)

Αλλο το underpowering.....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο παίχτης  ;D

Πες μας και την καμπίνα σου για να σου πούμε λίγο καλύτερα .....

η καμπινα ειναι αυτη http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_115mbx.htm o hartke νομίζω οτι βγαζει 350watt στα 8 ohm ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ελπιζω να εννοουμε αλλο πραγμα απο το underpowering εδω, γιατι αλλιως καηκαμε...

 

έχουν κάποιο πρόβλημα μήπως τα ελληνικά μου? έχεις κάποια ένσταση για την ορθότητα των γραφόμενων μου? περιμένω να την διαβάσω... ελπίζω να παρεξήγησα αλλά δεν μου άρεσε το υφάκι σου...

 

τώρα αν θες άνοιξε ένα άλλο θεματάκι περί underpowering και των "ποσοστών" του και φυσικά για το "σωστό" (ή όχι) overpowering matching  που εμένα υπήρξε αγαπημένο μου χόμπι 30 χρόνια και ευχαρίστως να συμμετέχω δημιουργικά όταν βρω χρόνο...

 

εδώ ο φίλος βρέθηκε με δύο μονάδες στα χέρια και ρώτησε αν μπορεί να τις χρησιμοποιήσει σε συνέργεια και πως αυτό μπορεί να γίνει ασφαλώς... με το να πετάμε φωτοβολίδες σίγουρα δεν τον βοηθάμε να καταλήξει σε συμπέρασμα... έχεις να του προτείνεις κάτι αντίθετο από ότι γράφτηκε?

 

εγώ αν και δεν υπάρχουν specs για τις peak ανοχές της GALLIEN σε watt, σύμφωνα με τα δεδομένα που έθεσε, του υπογράφω ότι αν χρησιμοποιεί το setup σε ένα νορμάλ σπίτι σε μια νορμάλ γειτονιά (όχι σε κτιριακό συγκρότημα γραφείων στην Συγγρού με ανοιχτά παράθυρα), παίζοντας απλά μπάσο σε εντάσεις που δεν ρίχνουν τα γυαλικά της μάνας του στο σύνθετο στο σαλόνι τρία δωμάτια πιο κει, δεν πρόκειται ποτέ να "κάψει" το μεγάφωνο...εσύ έχεις άλλη γνώμη?

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν κάποιο πρόβλημα μήπως τα ελληνικά μου? έχεις κάποια ένσταση για την ορθότητα των γραφόμενων μου? περιμένω να την διαβάσω... ελπίζω να παρεξήγησα αλλά δεν μου άρεσε το υφάκι σου...

 

τώρα αν θες άνοιξε ένα άλλο θεματάκι περί underpowering και των "ποσοστών" του και φυσικά για το "σωστό" (ή όχι) overpowering matching  που εμένα υπήρξε αγαπημένο μου χόμπι 30 χρόνια και ευχαρίστως να συμμετέχω δημιουργικά όταν βρω χρόνο...

 

εδώ ο φίλος βρέθηκε με δύο μονάδες στα χέρια και ρώτησε αν μπορεί να τις χρησιμοποιήσει σε συνέργεια και πως αυτό μπορεί να γίνει ασφαλώς... με το να πετάμε φωτοβολίδες σίγουρα δεν τον βοηθάμε να καταλήξει σε συμπέρασμα... έχεις να του προτείνεις κάτι αντίθετο από ότι γράφτηκε?

 

εγώ αν και δεν υπάρχουν specs για τις peak ανοχές της GALLIEN σε watt, σύμφωνα με τα δεδομένα που έθεσε, του υπογράφω ότι αν χρησιμοποιεί το setup σε ένα νορμάλ σπίτι σε μια νορμάλ γειτονιά (όχι σε κτιριακό συγκρότημα γραφείων στην Συγγρού με ανοιχτά παράθυρα), παίζοντας απλά μπάσο σε εντάσεις που δεν ρίχνουν τα γυαλικά της μάνας του στο σύνθετο στο σαλόνι τρία δωμάτια πιο κει, δεν πρόκειται ποτέ να "κάψει" το μεγάφωνο...εσύ έχεις άλλη γνώμη?

 

 

 

?

 

Το underpowering (εννοωντας το οτι μπορει κανεις να κανει ζημια π.χ.σε μια καμπινα που σηκωνει 500 watt τρεχοντας την "μονο" με 200) ειναι ενας -κατα πολλους- μυθος, που οταν αναφερεται σε διαφορες συζητησεις προκαλει εντονες αντιδρασεις οι οποιες κατα κανονα οδηγουν σε flame wars. Εγω απλα εξεφρασα μεταξυ σοβαρου και αστειου την ελπιδα μου να μην ανοιχτηκε η συγκεκριμενη κουβεντα και παει ακλαφτο το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλα εξεφρασα μεταξυ σοβαρου και αστειου την ελπιδα μου να μην ανοιχτηκε η συγκεκριμενη κουβεντα και παει ακλαφτο το thread.

 

μα πώς θα ήταν δυνατόν κάτι τέτοιο αφού εδώ έχουμε το ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ, "μεγάλο" ενισχυτή και "μικρή" καμπίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα πώς θα ήταν δυνατόν κάτι τέτοιο αφού εδώ έχουμε το ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ, "μεγάλο" ενισχυτή και "μικρή" καμπίνα

 

Πιθανοτατα γιατι δε διαβασα αρκετα προσεκτικα το ποστ του npap. Mea culpa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου