Προς το περιεχόμενο

KORG LE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι απλό που για μένα αυτή τη στιγμή δεν είναι. Έχω ένα KORG LE-88 και το χρησιομοποιώ πολλές φορές σαν controller gia to pc μου.

 

Θέλω να γράψω ένα midi track με ούτι και χρειάζομαι κάποια αράβικη κλίμακα. Ξέρω πως στα πλήκτρα μου υπάρχει, άλλωστε το χρησιμοποιώ πολύ συχνά. Το ερώτημά μου είναι αν γίνεται να περάσει η τροποποίηση της κλίμακας και στο midi. Έχω προσπαθήσει χωρίς επιτυχία...

Έχω πρόβλημα όταν δουλεύω με vst instruments.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Γιάννης Καλαϊτζίδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω, παίζεις κάποια κλίμακα με νότες που τα VST instruments δεν αναγνωρίζουν; Κάποιο μικροκούρδισμα ας πούμε που τα VSTi's δεν πιάνουν;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκινήσουμε από το ότι μια απλή λύση θα ήταν ένα audio κανάλι και να τελειώνεις αν δεν έχεις διάθεση για πολλή σκοτούρα γιατί ευτυχώς το πλήκτρο σου έχει ωραιότατους ήχους από ούτι και άλλα τέτοια όργανα. Το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα (αν όχι όλα) τα instruments με τέτοιους ήχους είναι sample-based, δηλαδή ή θα πρέπει να υπάρχει το δείγμα για το κούρδισμα που ψάχνεις ή πακετώθηκες! Δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση αλλά η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να ψάξεις στο www.kvr-vst.com για κάποιο VST instrument που σε ενδιαφέρει ή να γράψεις το MIDI κανάλι και να το κάνεις μετατροπή σε audio από τους ήχους του Korg σου.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κι εγώ αυτό το συμπέρασμα έβγαλα, αλλά είχα την ελπίδα πως θα ακούσω πως γίνεται. :( Όσο για το όργανο όντως με ικανοποιεί. Απλά μου έτυχε τώρα και με vst. Θα συνεχίσω όπως και τώρα, χρησιμοποιώντας ήχους από το Korg.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Γιάννης Καλαϊτζίδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου