Προς το περιεχόμενο

Metal shape guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηλια εχω εγω εμπειρια απο μοντελα warlock της rich...ηταν η πρωτη μου ηλεκτρικη που ειχα παρει την δεκαετια του 90... :D :D

μια χαρα κ για μελετη κ για ποζερια...ασε που δεν παθαινουν τιποτα...μια φορα ετυχε να πεσει απο το σταντ κ δεν επαθε το παραμικρο κ μια φορα χτυπησε το κερατο στον τοιχο του δωματιου μου κ ξεκολλησε κομματι απο τον τοιχο... ;D ;D ;D

για τετοια αντοχη μιλαμε...δεν εχω την συγκεκριμενη,εγω εχω απο τις παλιες,αλλα το σχημα του σωματος οπως φαινεται απο την φωτο ειναι σχεδον ιδιο... :D

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, είναι κλασική warlock (ιδιο σχήμα με της παλιές) είχα δοκιμάσει ενος φίλου παλιότερα αλλά τωρα στην επαρχία είναι δύσκολο να τη ξαναβρω για live testing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευχαριστώ για την απάντηση, είναι κλασική warlock (ιδιο σχήμα με της παλιές) είχα δοκιμάσει ενος φίλου παλιότερα αλλά τωρα στην επαρχία είναι δύσκολο να τη ξαναβρω για live testing.

Παρακαλω. :D

Δεν θυμαμαι να αντιμετωπισα ποτε προβλημα σε θεμα ανεσης παιξιματος.Ολα σε αυτην τα εμαθα,κλιμακες,ριφακια κτλ.κ το μανικι της μια χαρα,ταμαμ που λενε... ;D

 

Και για την ιστορια,ακομα θυμαμαι τον τοτε ασχετο καταστηματαρχη να μου λεει:

Ποια αυτην θελεις να αγορασεις την B.C.rock?

κ γω να αναρωτιεμαι απο μεσα μου :τι λεει ο τυπος,μηπως εγω δεν βλεπω καλα...

Αθανατη ελληνικη επαρχια (κ εγω εκει ανηκω.) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω. :D

Δεν θυμαμαι να αντιμετωπισα ποτε προβλημα σε θεμα ανεσης παιξιματος.Ολα σε αυτην τα εμαθα,κλιμακες,ριφακια κτλ.κ το μανικι της μια χαρα,ταμαμ που λενε... ;D

 

Και για την ιστορια,ακομα θυμαμαι τον τοτε ασχετο καταστηματαρχη να μου λεει:

Ποια αυτην θελεις να αγορασεις την B.C.rock?

κ γω να αναρωτιεμαι απο μεσα μου :τι λεει ο τυπος,μηπως εγω δεν βλεπω καλα...

Αθανατη ελληνικη επαρχια (κ εγω εκει ανηκω.) :D

 

;D Κάνει αντιστοιχία με το πρώτο δάσκαλο που είχα :Ποιό θες να μάθεις; το rock you like a....harry clean;! :-X :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ ψήθηκα για την EPIPHONE EXPLORER GT έτσι για την ποζεριά και έναν καθαρά death/thrash/black metal ήχο.Τι θα λέγατε για την κιθαρίτσα αυτή με EMG και μικροαλλαγούλες;Με μια 300-άρα κομπλέ.Τι λέτε; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ ψήθηκα για την EPIPHONE EXPLORER GT έτσι για την ποζεριά και έναν καθαρά death/thrash/black metal ήχο.Τι θα λέγατε για την κιθαρίτσα αυτή με EMG και μικροαλλαγούλες;Με μια 300-άρα κομπλέ.Τι λέτε; ;D

 

Στα 300ευρώ που έχεις budget μπορείς να έχεις πολύ καλύτερη explorer κιθάρα όπως epiphone gothic explorer που είναι με κολλητό μπράτσο κι άριστη ταστιέρα+playability.

http://www.thomann.de/gr/epiphone_gothic_explorer.htm

 

Άλλη πολύ καλή πρόταση είναι η LTD(esp) EX-50 η οποία έχει πολύ άνετο μπράτσο και καλή ποιότητα.

http://www.thomann.de/gr/espltd_ex50bk.htm

 

Επίσης, υπάρχει κι η κλασσική, διαχρονική explorer της epiphone.

http://www.thomann.de/gr/epiphone_explorer_1958_korina_blk.htm

 

Μπορείς να δεις για jackson kelly που είναι κλασσικό metalοκίθαρο:

http://www.thomann.de/gr/jackson_js32t_kelly_sw.htm

 

Και αν το budget σου φτάνει έως 450, υπάρχει η νέα Gibson USA explorer με ένα πολύ δυνατό humbucker στη γέφυρα:

http://www.thomann.de/gr/gibson_explorer_melody_maker_se.htm

 

Mε όλες εκτός της gibson έχω παίξει κατά καιρούς και πιστεύω είναι ανώτερες σε ξύλα, κατασκευή, ποιότητα, hardware και playability από την epi gt. Άσε που η gt είναι mini size κιθάρα, σαν 3/4 σώμα.

 

Ως προς τους μαγνήτες, αξίζει να ακούσεις πρώτα τι έχει να δώσει η κιθάρα με τους στοκ μαγνήτες καθώς όλες οι παραπάνω (πλην της epi '58) έχουν δυνατούς κεραμικούς μαγνήτες που παίζουν άνετα μέταλ μέσα από κατάλληλο ενισχυτή.

Βέβαια, αν ψάχνεις emg οπωσδήποτε, στις αγγελίες υπάρχουν emg μαγνήτες από 40ευρώ.

Προσωπικά, είχα πάρει έναν emg 81 από τις αγγελίες με 45ευρώ, το συνέδεσα μόνος μου πάνω σε ταυράκι και στη neck θέση έβαλα έναν passive κεραμικό. Eίναι μύθος ότι δε μπορείς να βάλεις passive κι active pickups μαζί στην ίδια κιθάρα... απλά θέλει rewiring. Tώρα παίζουν μια χαρά και οι δυο κι η αναβάθμιση δε κόστισε πάνω από 50ευρώ(για pots,jack,μπαταρία κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, αν ψάχνεις emg οπωσδήποτε, στις αγγελίες υπάρχουν emg μαγνήτες από 40ευρώ.

Προσωπικά, είχα πάρει έναν emg 81 από τις αγγελίες με 45ευρώ, το συνέδεσα μόνος μου πάνω σε ταυράκι και στη neck θέση έβαλα έναν passive κεραμικό. Eίναι μύθος ότι δε μπορείς να βάλεις passive κι active pickups μαζί στην ίδια κιθάρα... απλά θέλει rewiring. Tώρα παίζουν μια χαρά και οι δυο κι η αναβάθμιση δε κόστισε πάνω από 50ευρώ(για pots,jack,μπαταρία κλπ).

Εμενα βασικα η γνωμη μου ειναι βγες ψαξε για την πιο φτηνη κιθαρα που θα σε βολευει και χωσ'της 2 EMG και παιξ'το James Hetfield...Γιατι ως γνωστον, και στο γραφειο που πηρα απο το Σκλαβενιτη να βαλεις EMG σαν τον Hetfield θα ακουγεσαι...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα βασικα η γνωμη μου ειναι βγες ψαξε για την πιο φτηνη κιθαρα που θα σε βολευει και χωσ'της 2 EMG και παιξ'το James Hetfield...Γιατι ως γνωστον, και στο γραφειο που πηρα απο το Σκλαβενιτη να βαλεις EMG σαν τον Hetfield θα ακουγεσαι...

 

Για τον Σκλαβενίτη ΔΙΚΑΙΟ , για τον Hetfield έχω ένσταση, μάλλον σαν τον Hammet    ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Αν δεν κάνουν οι EMG είπαμε Bill Lawrence ή Seymour Dancan Dimebucker    ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μύθος επίσης είναι το γεγονός ότι οι emg παίζουν σε όλες τις κιθάρες το ίδιο... Πρόσφατα άνοιξα θέμα με τίτλο jackson sl2h με σχετικά βίντεο εκφράζω τον προβληματισμό μου με δοκιμή γιατί η μπι σι ριτς με emg ακούγεται καλύτερα από την τζάκσον με emg. Αν ανατρέξετε μια σελίδα πίσω θα το βρείτε.... Κάθε κιθάρα παλετε διαφορετικά και αυτό δεν έχει να κάνει με τους emg... Άποψη μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε κιθάρα παλετε διαφορετικά και αυτό δεν έχει να κάνει με τους emg... Άποψη μου... 

Σωστά...όταν τη χρησιμοποιείς σαν κιθάρα...όχι σαν κομπρεσέρ!!!!! Βγάλε ΟΛΑ τα εφέ (ειδικά τα "βρωμερά") και θα καταλάβεις εάν πάλλεται

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να μην παίζω πια μέταλ εννοείς ;  εχω φτιάξει βίντεο αυτές τις μέρες με πολύ λιγότερο γκειν και πράγματι ακούγεται καλύτερα... Στο 3-4 να φανταστείς...  Αλλά εφέ δεν βάζω. Μόνο ένα σκριμερ μπροστά χωρίς γκειν. Μόνο για να σφίγγει λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου