Προς το περιεχόμενο

Metal shape guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τον Σκλαβενίτη ΔΙΚΑΙΟ , για τον Hetfield έχω ένσταση, μάλλον σαν τον Hammet    ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Αν δεν κάνουν οι EMG είπαμε Bill Lawrence ή Seymour Dancan Dimebucker    ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Δικιο εχεις... ;D ;D ;D ;D

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μύθος επίσης είναι το γεγονός ότι οι emg παίζουν σε όλες τις κιθάρες το ίδιο... Πρόσφατα άνοιξα θέμα με τίτλο jackson sl2h με σχετικά βίντεο εκφράζω τον προβληματισμό μου με δοκιμή γιατί η μπι σι ριτς με emg ακούγεται καλύτερα από την τζάκσον με emg. Αν ανατρέξετε μια σελίδα πίσω θα το βρείτε.... Κάθε κιθάρα παλετε διαφορετικά και αυτό δεν έχει να κάνει με τους emg... Άποψη μου... 

 

Συμφωνώ, κι εγώ δοκίμασα τον ίδιο emg81 με τα pot του σε 3 κιθάρες και κατέληξα να στην sg καθώς ακουγόταν λιγότερο "μπουκωμένος" και χωρίς να ξυρίζουν οι πρίμες. Σε άλλες superstrat κλπ (κι όλες με GHS boomers 10), είχε διαφορετικό ήχο κι eq.

Επίσης, η αρχική ατάκα και το sustain εξαρτώνται πολύ απ την κιθάρα, εκτός αν έχεις τέρμα gain κι είσαι κοντά στον ενισχυτή για να χρησιμοποιείς το feedback effect κατάλληλα.

Οι παραπάνω είναι μόνο μερικοί λόγοι για τους οποίους δε θα έπαιρνα πολύ φθηνή κιθάρα απλά για να βάλω emg επάνω. Μια Οκ solid κιθάρα με καλούς κεραμικούς ή alnico5 passive pickups, άνετα βγάζει heavy ήχο μέσα από high-gain πετάλια/ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς... Πάρε παίχταρα μου την bcrich την βε του κερί κινγκ με τα γκραφικς επάνω να κανείς και μούρη και θα είσαι μούρη... Οι bcrich οι μαγνητες δεν είναι και τόσο αίσχος στα γκάζια... Δεν αξίζει να κανείς αλλαγές σε μια κιθάρα που θα δώσεις πιο πολλά λεφτά από ότι είναι η αρχική της αξία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς... Πάρε παίχταρα μου την bcrich την βε του κερί κινγκ με τα γκραφικς επάνω να κανείς και μούρη και θα είσαι μούρη... Οι bcrich οι μαγνητες δεν είναι και τόσο αίσχος στα γκάζια... Δεν αξίζει να κανείς αλλαγές σε μια κιθάρα που θα δώσεις πιο πολλά λεφτά από ότι είναι η αρχική της αξία...

Άρη,το πρόβλημα μου με τη V είναι ότι δεν ξέρω εάν η συγκεκριμένη θα με βολέψει για μελέτη στο σπίτι,για πρόβες η λαιβ ειναι οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ ... Στην αρχή είπες αν κατάλαβα ότι έχεις καλές κιθάρες και ότι θες μια σε περίεργο σχήμα για να κανείς την πλάκα σου... Γενικά με 185 ευρώ δεν νομίζω ότι παίρνεις κιθάρα για λάιβ κτλ. Αν και αυτές οι φθηνές κυρίως πονάνε στο θέμα ξεκουρδισμα και στο φθηνό χαρντγουερ... Ποντεσιομετρα κτλ. Κατά τα αλλά τον ήχο σε γενικές γραμμές τον φτιάχνεις... Καλό σετ απ να κανείς και οκ ίσως και  μια αλλαγή κλειδιών.  Πάντως αν και συνηθίζονται αυτα, μην περιμένεις τρελή εργονομια με τέτοιες κιθάρες... Δοκίμασε πρώτα από κανένα φιλο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ ... Στην αρχή είπες αν κατάλαβα ότι έχεις καλές κιθάρες και ότι θες μια σε περίεργο σχήμα για να κανείς την πλάκα σου... Γενικά με 185 ευρώ δεν νομίζω ότι παίρνεις κιθάρα για λάιβ κτλ. Αν και αυτές οι φθηνές κυρίως πονάνε στο θέμα ξεκουρδισμα και στο φθηνό χαρντγουερ... Ποντεσιομετρα κτλ. Κατά τα αλλά τον ήχο σε γενικές γραμμές τον φτιάχνεις... Καλό σετ απ να κανείς και οκ ίσως και  μια αλλαγή κλειδιών.  Πάντως αν και συνηθίζονται αυτα, μην περιμένεις τρελή εργονομια με τέτοιες κιθάρες... Δοκίμασε πρώτα από κανένα φιλο σου...

 

Εννοούσα ότι, ξέρω ότι οι V  με μια ζώνη είναι ΟΚ  για λαιβ αλλά επειδή θα δεν την θέλω για αυτο το σκοπό τουλάχιστον ας είναι βολική στη μελέτη στο σπίτι,δεν θα τη βάλω και για ντεκόρ. Δεδομένου ότι V απο V διαφέρει λόγω διαφορετικού όγκου,κοψίματος ρώτησα εάν έχεις εσύ ή κάποιος φίλος έχει εμπεριστατωμένη άποψη σχετικά με τη συγκεκριμένη  BC RICH ή με κάποια ίδιας φιλοσοφίας... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα ότι, ξέρω ότι οι V  με μια ζώνη είναι ΟΚ  για λαιβ αλλά επειδή θα δεν την θέλω για αυτο το σκοπό τουλάχιστον ας είναι βολική στη μελέτη στο σπίτι,δεν θα τη βάλω και για ντεκόρ. Δεδομένου ότι V απο V διαφέρει λόγω διαφορετικού όγκου,κοψίματος ρώτησα εάν έχεις εσύ ή κάποιος φίλος έχει εμπεριστατωμένη άποψη σχετικά με τη συγκεκριμένη   BC RICH ή με κάποια ίδιας φιλοσοφίας... ;)

 

Ειμαι και εγω της γνωμης οτι με μια Cort κανεις μια χαρα τη δουλεια σου.Παααρα πολυ καλη ποιοτητα για τα λεφτα της και οχι μονο.Αλλιως ειτε παιρνεις....πριονι και αρχιζεις... ;Dειτε δινεις κατι παραπανω και τσιμπας κατι σαν και αυτο....http://www.haloguitars.com/store/REAPER-Floyd-Rose-6-string.html

οι halo εχουν φοβερα σχηματα αν τις βρεις και μεταχειρισμενες εισαι jet.

H σαν και αυτο.....http://www.ebay.co.uk/itm/Spear-TC-Silver-Electric-Guitar-Luthite-Body-NEW-/280621871165?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&hash=item41565df03d

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εννοείται ότι οτι οι cort είναι εξαιρετικές για τα λεφτά τους αλλά μάλλον ο φίλος εστιάζει στο λουκ πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καταρχήν, ευχαριστώ για όλες της προηγούμενες απαντήσεις.

Τελικά πήρα αυτή http://www.thomann.de/gr/bc_rich_warlock_revenge.htm και πάει για αναβάθμιση σε μαγνήτες .

Προκειμένου να κινηθώ οικονομικά σκέφτομαι τους Tonerider Generator με κόστος 70ε (set) ή τους Rockfield Fat ass (B)-Mafia(N) με κόστος 120ε.

Η κιθάρα θα είναι  μεταλ προσανατολισμού από Candlemass μέχρι Sodom.

Η ερώτηση μου είναι αν έχει κανείς χρησιμοποιήσει κάποιον συνδυασμό από τους παραπάνω μαγνήτες και κατά πόσο θα με καλύψουν.

Ιδανικό θα ήταν αν μπορεί κάποιος να τους συγκρίνει με κάποιους από τους "επώνυμους" πχ dimarzio,ώστε να έχω περισσότερα αποτελέσματα στο youtube. Δεδομένου ότι είμαι από επαρχία δεν είναι δυνατό να τους ακούσω απο κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου