Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένοι wah wah players


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα.

τι αντιπαραθεσεις φιλε μου,εγω τον Hammett ειδα και πηρα wha  ;D

Τι μου θυμισες τωρα...εγω οχι μονο πηρα επηρεασμενος απο τον συγκεκριμενο κυριουλη αλλα ξεκινησα και το μπασο λογο αυτου...μετα αν ξοκυλα και με φαγαν τα κυκλωματα αλλο θεμα

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωραίο θέμα :)

 

Τα έχετε πει όλα (κι αυτά που δεν κσερο), αλλά my 2 cents :

 

1) Hendrix εκτός συναγωνισμού

2) Frusciante

3) Μπάμπης Παπαδόπουλος (ω ναι, ο άνθρωπος σκίζει γάτες ;D )

 

 

Tρύπες-Τσακισμένη χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειπες τωρα ρε blue,πως τον ξεχασα τον Μπαμπη?

αυτες οι κιθαρες στην Αμνησια απο το Κρατα το σωου μαιμου...

τι ειπες τωρα?

και στα live στο Ακουω την αγαπη το εσκιζε το wah

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταθεσω και εγω μια προτιμηση κατ εμε το ποιο εξυπνο καθαρο wah που εχω ακουσει και που δενει τοσο αισθητικα αλλα και με το γενικο υφος του τραγουδιου ειναι....απο τον STEPHEN STILLS  στο SEASON OF THE WITCH απο το μνημιωδες SUPER SESSION.

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ωραιότερη χρήση του wah wah που έχω ακούσει είναι του Miles Davis. Η περίοδος κατά την οποία πειραματιζόταν με αυτούς τους ήχους είναι απ'τις πιο ενδιαφέρουσές του, κατά τη γνώμη μου.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ωραιότερη χρήση του wah wah που έχω ακούσει είναι του Miles Davis. Η περίοδος κατά την οποία πειραματιζόταν με αυτούς τους ήχους είναι απ'τις πιο ενδιαφέρουσές του, κατά τη γνώμη μου.

 

Ενταξει,ομως δεν τον λες wah wah player οπως ουτε και τον Gilmour..τους λες ομως πρωτοπορους...ο Miles το 69 με την χρηση του echo tου wah του delay αλλαξε την jazz...Respect στο video....αληθεια ευχαριστω που το ξεθαψες...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και αναφέρθηκε η τρομπέτα, θυμίζω οτι το wah φτιαχτηκε για να μιμείται τον ήχο που κάνουν τα πνευστά στα κόλπα με τη σουρντίνα. Μάλιστα λέγεται οτι το wah προοριζόταν αρχικά για πνευστούς (με την ιδέα οτι υπήρχε απαίτηση για μεγαλύτερες εντάσεις, άρα θα αναγκάζονταν να αγοράσουν και ενισχυτή), αλλά κάποιος το έβαλε απο περιέργεια στην κιθάρα και... συνέβησαν αυτά που ξέρουμε

 

Και για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει ντοκιμαντέρ για την ιστορία του wah :

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184840.0

 

edit :

After first considering a tremolo-arm method of actuating the control, a volume pedal was quickly reworked with the wah-wah circuitry. Apparently Vox management saw lots of potential in this new gizmo, and it was subsequently introduced as the Clyde McCoy wah-wah pedal. Clyde was actually a trumpet player who had asked Vox for a device that could simulate the sound of a muted trumpet for use with a keyboard.

 

http://www.analogman.com/kraft.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου