Προς το περιεχόμενο

Ποια πεταλιέρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

xeretai.. 8a 8ela na rwthsw poio poluefe axizei gia agora.to boss gt8 leei tpt ? kai gia ta lefta pou exei axizei? genika an xerete k f8hnes kai kales protaseis peite kati h valte kapio link wste na dw k xarakthristika.epishs exei akousei kaneis ton magnhth d-sonic apo di marzio ? xerete poso peripou kostizei ?

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πεταλιερα για ριξε μια ματια στη VOX Tonelab SΕ....

 

 

Και μαλλον θα πρεπει να αρχισεις να γραφεις ελληνικα για να μη βγαζουμε τα ματια μας.....

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα μετα το VOX Tonelab η καλυτερη πεταλιερα σε σχεση αποδοσης/τιμης ειναι η Line6 Pod Live (αρκει να μην την παρεις απο τον ΝΑΚΑ :lol: :lol: :lol: ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μετά την VOX Tonelab SE δεν υπάρχει πεταλιέρα που να μπορεί να συγκριθεί με ένα set από καλά αναλογικά πετάλια. Δεν μπορείς να πεις ότι η Boss GT8 είναι για τα σκουπίδια, αλλά η ψηφιακούρα δυστυχώς ακούγεται ενοχλητικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη πεταλιερα που μπορει να κοντραρει & πολλες φορες να ξεπερασει τα αναλογικα πεταλακια ειναι η VOX TONELAB SE, ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GT-8 .....αμα μαθεις να την χειρηστεις κανεις παπαδες....βεβαια θελει και εναν καλο ενισχυτη,χωρις αυτον οτι και να παρεις δεν βγαζεις νοημα

 

Η VOX που την testαρα πλαι πλαι με GT8 ιδιο ενισχυτη με τις ιδιες ρυθμισεις και με ιδια κιθαρα δεν μου αρεσε παρα μονο τα καθαρα της καναλια που ειναι πολυ γλυκα ,αλλα οπως σου ειπα πρεπει να εχεις καλο ενισχυτη και αμα ειναι και λαμπατος .....ουυυ,τοτε εισαι Θεος!

 

Αν εισαι πιο πολυ της παραμορφωσης και του μεταλ τοτε πηγαινε για GT8,

Αν εισαι ποιο blues-funk style τοτε πηγαινε για VOX δαγκωτο

 

Γνωμη μου....

Zakk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται μια χαρά η GT-8 αλλα σίγουρα θέλει full range ηχείο για να παίξει καλά, εκτός αν δεν χρησιμοποιήσει κανείς τα μοντέλα των ενισχυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει για την Tonelab SE?

 

1)Έχει ρύθμιση FX chain?Δηλ να βάλω τα fx με όποια σειρά θέλω ,όχι απλά αν το auto-wah θα είναι pre ή post πχ

2)τα expression pedals που έχει κάνουν ποιοτικό assign σε όλα τα εφφέ της?πχ στην gt-6 που έχω υποτίθεται πως μπορώ με το expression να ελέγξω το delay time(σαν να έσκυβα και να γύρναγα το knob σε κανονικό πεταλάκι delay),αλλά ΔΕΝ μπορεί να το κάνει

 

Και κάτι ακόμα,γενικά για πεταλιέρες:Τις προσομοιώσεις καμπίνας και ενισχυτών τις χρησιμοποιείτε μόνο κατευθείαν σε κονσόλα ή και σε κανονικό ενισχυτή κιθάρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παίζω κατευθείαν στην κονσόλα και ακούω απο το μόνιτορ ή βάζω την πεταλιέρα κατευθείαν στο μονιτορ. Επισης την έχω χρησιμοποιήσει και μόνο για τα εφε της σε ενισχυτή κιθάρας.

Παίζει με διάφορους τρόπους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου