Προς το περιεχόμενο

Ποια πεταλιέρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορείς να ορίσεις το effect chain όπως στην GT-8, απλώς έχει 2-3 διαφορετικά chains και μόνο για τα φηφιακά εφέ.

 

Δες και το manual εδω ...

 

http://www.voxamps.co.uk/support/resources.asp?productCode=TLABP&groupCode=MANS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω παντού να κράζουν την GT8 μα αμφιβάλλω αν αυτοί που την κράζουν έχουν ασχοληθεί πάνω από μια μέρα μαζί της.

Προς Θεού δεν είναι το το Dream Sound απλά δυστυχός όπως κάθε γυναίκα θέλει στην αρχή να ασχοληθείς ΠΟΛΥ μαζί της. Μετά όμως σε υπηρετεί πιστά :D

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα κατ' εμέ της GT8 είναι οι κακοί convertores. Κατά τα άλλα, μετά από πολύ χρηση, θεωρώ πως κατάφερα να αποβάλλω στο δυνατό, κάθε αίσθηση "ψηφιακούρας" στον ήχο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω παντού να κράζουν την GT8 μα αμφιβάλλω αν αυτοί που την κράζουν έχουν ασχοληθεί πάνω από μια μέρα μαζί της.

Προς Θεού δεν είναι το το Dream Sound απλά δυστυχός όπως κάθε γυναίκα θέλει στην αρχή να ασχοληθείς ΠΟΛΥ μαζί της. Μετά όμως σε υπηρετεί πιστά :D

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα κατ' εμέ της GT8 είναι οι κακοί convertores. Κατά τα άλλα' date=' μετά από πολύ χρηση, θεωρώ πως κατάφερα να αποβάλλω στο δυνατό, κάθε αίσθηση "ψηφιακούρας" στον ήχο μου.[/quote']

Πεστα ρε ανθρωπε!...........αν την ψαξεις και εισαι λιγο σχετικος με ηχο και ξερεις καποια πραγματακια (δεν λεω οτι ειμαι υπερ-εμπειρος ,αλλα κατι ξερουμε και εμεις απο ιατρικη :lol: ) μπορεις να αποβαλεις ολη την ψηφιακουρα που ακους οταν την plugαρεις πρωτη φορα με τις εργοστασιακες ρυθμησεις και να εχεις παραπολυ καλο ηχο! Εχει πολλα

Preamps και overdrives που δεν εχουν να ζηλεψουν απο λαμπατους amps....

Στην τελικη πρεπει καποιοι (απειροι) να καταλαβουν οτι αυτο το μηχανημα δεν ειναι για καποιον που δεν εχει αποψη πανω στον ηχο της κιθαρας ,γιατι πολλες φορες ακουω "ε θα παρω μια πεταλιερα για να δω τι παιζει απο ηχους και να ψαχτω σε εφε και γκαζια για να βρω αυτο που μου κανει" 8O Αμα δεν ξερεις με ποια σειρα να βαλεις τα εφε (υπερσημαντικο) τι preamp να βαλεις και με ποιο πεταλι να το συνδυασεις δεν κανεις δουλεια......

Εχω δει παλικαρι να εχει βαλει preamp fender twin και να βαζει απο πανω metal zone!! 8O 8O :lol:

Φυσικα η εξερεση ειναι ο superfunk που ενω ξερει αρκετα πραγματα απο ηχο ,τον βρισκω λιγο στενομυαλο σχετικα με την GT8 :lol: Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες SF :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ορέξεως παιδιά κολοκυθόπιτα...δεν τίθεται θέμα ποιος ξέρει και ποιος δεν ξέρει από ήχο...8) 8)

Εμένα ας πούμε δεν μου αρέσει ούτε η GT-8, ούτε η GT-6 καθόλου και εδώ που τα λέμε και με την Tonelab έχω τις ενστάσεις μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος να βγάλει ήχο που να του αρέσει και να τον θεωρεί ο ίδιος super! Δεν δαιμονολογεί κανείς εναντίον των ψηφιακών πολυεφφέ, απλώς λέμε (όσοι το λέμε) ότι δεν ταιριάζουν στην αισθητική μας, σε αυτό που νοούμε ως καλό ήχο στα κιθαριστικά εφφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δαιμονολογεί κανείς εναντίον των ψηφιακών πολυεφφέ' date=' απλώς λέμε (όσοι το λέμε) ότι δεν ταιριάζουν στην αισθητική μας, σε αυτό που νοούμε ως καλό ήχο στα κιθαριστικά εφφέ.[/quote']

Συμφωνώ απόλυτα. Απλά όπως πολλάκις έχει σημειωθεί ο ρόλος της πεταλιέρας δεν είναι η τελειοποίηση του ήχου σου, αλλά μια λύση ευκολίας σε άτομα που παίζουν Live, μετακινούνται και δεν έχουν 10 άτομα road crue για να σου ετοιμαζουν το stage.

Ανήκοντας σε αυτή την κατηγορία, είμαι υπερ της λογικής:

Ζυγίζω της επιλογές μου, ζυγίζω τα οικονομικά μου και επιλέγω αυτό που μου αρέσει περισσοτερο. Προσωπικά μισώ τις νοοτροπίες "Αυτό είναι ΑΠΑΙΣΙΟ, πάρε το άλλο" τουλάχιστον σε ένα τόσο λεπτό ζήτημα όπως ο ήχος.

 

Όλα αυτά μόνο και μόνο γιατί για μένα είναι κριμα να θάβετε ένα τόσο αξιόλογο μηχάνημα χωρίς λόγο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θεωρώ ότι μια πεταλίερα πρέπει να ανταποκρίνεται σε ευρύτερα μουσικά είδη χωρίς να αποκλείει κανένα.. Είμαι σίγουρος ότι με λίγο ψάξιμο ακούς πολύ καλά την tonelab σε μέταλ και το boss σε λαμπάτους ήχους.. Μην ξεχνάτε ότι με την GT μπορείς να έχεις δύο ξεχωριστές καμπίνες left - right να έχεις left κάτι καθαρό και στην άλλη λίγο περισσότερο gain σε μία εκτέλεση... με ικανοποιητικότατα αποτελέσματα...

το effect chain και τα controller settings είναι επιπλέον κριτήρια που σε κάποιους ανταποκρίνονται στην μία ή την άλλη αγορά..

 

Απο την άλλη υπάρχει και το boss το GT-PRO που πιστεύω το οποίο ικανοποιεί ακόμα και πιο απαιτητικούς αλλά που η τιμή του ανεβαίνει...

 

Θέλω να καταλήξω λέγοντας ότι είναι μικρά τα κριτήρια στα οποία θα δικαιολογείς ή όχι κάποιος την αγορά του είτε αυτην είναι Gt ή tonelab.....

και κάτι ακόμα το ρεπερτόριο που παίζουμε σήμερα αλλάζει.... η πεταλιέρα μας θα πρέπει αφενός να μας βοηθήσει σε αυτην την αλλαγή βοηθώντας μας στους πειραματισμούς μας, και αφετέρου να μας παρέχει ικανοποιητικό επίπεδο αποτύπωσης του όποιου ήχου έχουμε στο μυαλό μας. Δηλαδή καλύτερα είναι να μην αποκρησταλωθούμε στην τέλεια αποτύπωση ενός είδους π.χ. μέταλ και να αγνοήσουμε περαιτέρω προοπτικές απο την μελλοντική μας ωρίμανση στον χώρο της μουσικής......

 

 

Ένας ξάδερφος μου, μου είχε πεί κάποτε όταν ζήλευα τιις κιθάρες και τον ήχο των μεταλάδων της εποχής, ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα και πήρα την tonelab. :D :D :D :D .Θα δούμε τι κάνει και θα επανέλθω. :wink:

 

¶γγελε ,ευχαριστώ για το λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει για την Tonelab SE?

 

1)Έχει ρύθμιση FX chain?Δηλ να βάλω τα fx με όποια σειρά θέλω ' date='όχι απλά αν το auto-wah θα είναι pre ή post πχ

2)τα expression pedals που έχει κάνουν ποιοτικό assign σε όλα τα εφφέ της?πχ στην gt-6 που έχω υποτίθεται πως μπορώ με το expression να ελέγξω το delay time(σαν να έσκυβα και να γύρναγα το knob σε κανονικό πεταλάκι delay),αλλά ΔΕΝ μπορεί να το κάνει[/quote']

 

Blue, νομίζω πως η παρακάτω παράγραφος απαντά στις ερωτήσεις σου, και μάλιστα καταφατικά.

 

Το βρήκα μόλις στο http://www.voxamps.co.uk/products/tonelab/tonelab_se.htm

 

"A range of high-quality effects

The effects are categorized into modulation, delay, and reverb, with eleven types provided for each category. The effects range from stomp box to studio-quality effects, and include even a rare analog chorus, rotary speaker, and vintage delay/echo. Some effects let you change the output settings (monaural, stereo, or stereo output of wet/dry signals) or the connection order of the modulation, delay, and reverb effects for even more flexibility. There are also sixteen pedal effects, including wah, overdrive, distortion, fuzz and acoustic simulator. Easy knob-based editing means that you can easily tweak this rich array of effect types and parameters to your personal taste."

 

Τώρα βέβαια περιμένουμε clips, review κλπ κλπ...μην κάνεις τον λαγό... :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων σε άτομα που έχουν τις ίδιες απορίες με μένα για την tonelab οι απαντήσεις τελικά είναι:

 

1)Όχι!Δεν έχει ρύθμιση FX chain όπως η Boss.Mπορείς να ρυθμίσεις τη σειρά των time based effects αλλά η γενική σειρά δεν αλλάζει.Αυτό δεν είναι για τους περισσότερους χρηστικό μειονέκτημα αφού οι επιλογές για το fx chain είναι οι πλέον λογικές.Αν κάποιος 'ομως θέλει να φτιαξει 'ηχο με ανορθοδοξες επιλογές( πχ delay-preamp-chorus-od) στη σειρά των εφφέ δεν μπορεί να το κάνει.(πράγμα το οποίο γίνεται στην GT-6,επιλογή που μάλλον υπάρχει χωρίς να έχει πρακτική αξία)

 

2)Nαι.Οι περισσότερες παράμετροι στα εφφέ είναι ελεγχόμενες από τα expression pedals.Ειδικότερα ελέγχει και το delay time ακριβώς όπως είχα περιγράψει στην ερώτησή μου και το κάνει καλά :P .Σε αντίθεση με την GT-6 που ενώ είχε επιλογή να το ελέγξει ,ΔΕΝ τα κατάφερνε.(Αλήθεια η GT-8 το κάνει ?)

 

Αντίστοιχο μειονέκτημα της Vox σε σχέση με την GT-6 είναι οτι δεν μπορείς να βάλεις 2 ή περισσότερα assigns στο ίδιο expression pedal.

 

Nα συμπληρώσω επίσης οτι μπορείς να βάλεις στον ίδιο ήχο ταυτόχρονα delay ΚΑΙ reverse delay.(γιατί είχα και αυτή την απορία,οπως φαντάζομαι θα την έχουν και άλλοι)

 

Clips και πληρέστερο review αν χρειάζεται κανείς,ευχαρίστως :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου