Προς το περιεχόμενο

USB 3.0 πρόβλημα


kostas-slash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν είναι το κατάληλο φόρουμ για αυτό που θελω να ρωτήσω μιας και δεν έχει άμεση σχέση με μουσική αλλά οκ. Λοιπόν, εγώ έχω στήσει ένα καινούριο pc που στην mobo του έχει και usb 3.0. Παρόλα αυτά δεν μου λειτουργεί, δηλαδή βάζω τον σκληρό για να τον διαβάσει και δεν τον διαβάζει (ο σκληρός είναι usb 3.0). Ούτε το ποντίκι στην προκειμένη θύρα παιρνει ρεύμα. (έχω 2 θύρες usb 3.0 και σε καμία δν λειτουργεί ούτε ο σκληρός ούτε παίρνει ρεύμα το ποντίκι). Στα usb 2.0 λειτουργούν όλα κανονικά! Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί λειτουργικό έχεις?

Ο controller για το USB3 είναι κανονικά εγκατεστημένος? Στο device manager βλέπεις κανένα κίτρινο ερωτηματικό?

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο controller για το USB3 είναι κανονικά εγκατεστημένος?

 

Βασικο αυτο. Θα πρεπει να βλεπεις ενα προγραμματακι του στιλ "USB 3.0 Host Controller Driver".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που λένε τα παιδιά.

Χωρίς οδηγό συσκευής αποκλείεται να δουλεύει.

Ομως, δε δίνει ούτε ρεύμα - αυτό λίγο περίεργο φαίνεται.

 

Ισως λοιπόν να μην έχει γίνει σωστά η σύνδεση θύρας USB 3 με τη μητρική πλακέτα

(αυτό είναι πιο πιθανό αν κάποιος τα φτιάξει όλα μες το κουτί μόνος του

  και δεν το έχει ξανακάνει άλλη φορά).

Επίσης, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να χρειάζεται κάποια ρύθμιση στο BIOS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που λένε τα παιδιά.

Χωρίς οδηγό συσκευής αποκλείεται να δουλεύει.

Ομως, δε δίνει ούτε ρεύμα - αυτό λίγο περίεργο φαίνεται.

 

Ισως λοιπόν να μην έχει γίνει σωστά η σύνδεση θύρας USB 3 με τη μητρική πλακέτα

(αυτό είναι πιο πιθανό αν κάποιος τα φτιάξει όλα μες το κουτί μόνος του

  και δεν το έχει ξανακάνει άλλη φορά).

Επίσης, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να χρειάζεται κάποια ρύθμιση στο BIOS.

 

 

αυτό που λες για το ΒΙΟΣ μου το είπε και ένα παιδί. Ότι παίζει δηλαδή να χρειάζεται αναβάθμηση το ΒΙΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβάθμιση μπορεί να μη χρειάζεται το BIOS αλλά μιά ματία για να δεις αν έχεις ενεργοποιημένο το USB3, σίγουρα χρειάζεται.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβάθμιση μπορεί να μη χρειάζεται το BIOS αλλά μιά ματία για να δεις αν έχεις ενεργοποιημένο το USB3, σίγουρα χρειάζεται.

Μήπως κιόλας ξέρεις από πού το κάνουμε αυτό, και αν δεν είναι από που μπορώ να το αλλάξω? Το λέω γιατί το usb 3.0 είναι από τις φυσικές θύρες της μητρικής. Ακόμα και τα Optical δηλαδή δουλεύουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να κοιτάξεις π.χ. στην κατηγορία του BIOS "Intergrated Pheripherals"

για την τιμή

"Onboard USB 3.0 Controller" να είναι "Enabled" (αυτό ισχύει για το "Award BIOS" - σε άλλο BIOS μπορεί να λέγεται κάπως αλλιώς - εγώ θα τα κοιτούσα όλα ένα-ένα με προσοχή να μην κάνω κατά λάθος αλλαγή σε κάτι που δεν πρέπει - 2' με 3' θα σου πάρει).

 

Ανάλογα με την ημερομηνία που έχει κυκλοφορήσει το BIOS, η μητρική πλακέτα και το λειτουργικό σύστημα που υποστηρίζεται μπορεί να υπάρχουν ανάγκες για upgrade ή επιπλέον ρυθμίσεις σε κάποια από αυτά. Αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα γιατί το PC είναι ανοικτό σύστημα  και πρέπει όλα να συνεργάζονται με όλα. Αυτό γίνεται μέσω upgrades.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως στα είπε ο artitraveller. Γενικότερα ψάξε για USB μέσα στο BIOS.

Μόλις το αλλάξεις από disabled σε enabled (αν είναι αυτό το πρόβλημα βέβαια) πιθανότατα το σωστό θα είναι να πατήσεις F10 και Enter (δηλαδή save and exit). Αν δεν κάνεις save, δεν έχει νόημα.

 

Βέβαια, ξέχασα να σου πω πως στο manual της μητρικής σου τα λέει όλα αυτά και ακόμα και αν το πέταξες μπορείς να το βρεις στο site της εταιρίας της μητρικής σου.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου