Προς το περιεχόμενο

Squier Vs Fender Jazz Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ένα θέμα για τη low end πλευρά της μπάντας γιατί πήξαμε στο λαμπάτο ενισχυτή και την συζήτηση για τα κιθαριστικά  ;D

 

To the point τώρα και επειδή μπορεί να σας φανεί παραπλανητικός ο τίτλος, να εξηγηθώ.

 

Είμαι κάτοχος ενός Squier VM Jazz Bass (natural finish) ωσάν κι 'αυτό' (παρεπιπτόντως παραπλανητική η φωτογραφία, διαφέρει αρκετά από κοντά). Γενικά είμαι ευχαριστημένος με το όργανο, σαν playability, πως κρατάει το σεταπ κλπ. Με τον ήχο του δεν ήμουν και πολύ, πολύ αδύναμος και "στρογγυλός" γι αυτό που ήθελα, alnico V μαγνήτες γαρ. Έτσι προχώρησα σε αλλαγή με τους DiMarzio Model J (DP123) στα τυφλά ουσιαστικά. Μετά απο πολύ ψαξιμο είδα ότι αυτοί είναι ηχητικά κοντά σ'αυτό που ήθελα. Και επειδή έπεσε στα χέρια μου μια προενίσχυση της Audere σε εξευτελιστική τιμή, συγκεκριμένα   αυτή την πέρασα μαζί με τους μαγνήτες.

 

Προ ολίγων ημερών έπεσε στα χέρια μου ένα Fender American Deluxe JB και είχα την ευκαιρία για μια άμεση σύγκριση. Συγκεκριμένα ήταν ένα τέτοιο σε άλλο χρώμα. Διαφέρει λίγο απ'αυτά που βγαίνουν τώρα, είναι με 22 τάστα, χωρίς midrange cut/boost στην προενίσχυση και χωρίς active/passive switch που έχουν τα τελευταία απ'ότι είδα. Ξεχωρίζει απ'το παλιό 'spaghetti' logo στο headstock.

 

Προς μεγάλη μου έκπληξη το μπάσο μου μετά ακριβώς από το Fender ήταν μουγκό. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, αλλά χωρίς πρίμα, χαμηλότερη ένταση, καθόλου definition. ΒΕΒΑΙΑ, το Fender είχε ολοκαίνουργιες χορδές και το δικό μου αρκετά παλιές, κοντά χρόνος. Πριν κράξετε να σας πω ότι δεν έχω μία ούτε για χορδές  ;D 8) και απ'τη στιγμή που δεν κάνω live αυτό τον καιρό δεν τις αλλάζω. Αλλά εξηγείται τέτοια διαφορά? Και unplugged η "μουγκάδα" ήταν μεγαλύτερη, το Fender έμοιαζε ολοζώντανο και το δικό μου σαν νεκρό, όταν απλά χτυπούσες μια χορδή.

 

Περί ξύλων, το Squier είναι maple σώμα με maple μπράτσο-ταστιέρα. Το Fender είναι alder (?) με rosewood ταστιέρα.

 

Ίδιο σεταπ μαγνητών-προενίσχυσης με το Squier μου, έχει το παλλικάρι απο κάτω σε ένα SX JB. Καρφί στην κάρτα ήχου γράφει με κομπρέσορα μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

που θες να καταληξεις ? εκτως και αν κατεληξες αλλα δεν το πηρα χαμπαρι οποτε μπορει να φταιει και ο τροπος που τα παρουσιασες αλλα προσωπικα δεν βλεπω καποιο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ερωτημα στο θρεντ σου  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο. Το ουσιαστικό μου ερώτημα είναι αν δικαιολογεί μια τέτοια (σχεδόν χαώδη) διαφορά η ανώτερη κατασκευαστική ποιότητα του Fender ειδικά στον plugged ήχο, ή είναι απλά θέμα φρεσκάδας των χορδών, που ξαναλέω ούτε 5 ευρώ δεν μου περισσεύουν για να τις αλλάξω αλλά με έτρωγε και είπα να ρωτήσω.

 

Δεν ξέρω οι N3 noiseless που φοράνε τα Deluxe JB τι output έχουν, αλλά οι Dimarzio είναι κεραμικοί >mid-output.

 

Προφανώς όταν έπαιρνα Squier ήξερα ότι δεν παίρνω MIA Fender, αλλά ένα απλά αξιοπρεπές οργανάκι που ίσως να αναβαθμιστεί με μια αλλαγή στα ηλεκτρικά του, όπως και έγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο. Το ουσιαστικό μου ερώτημα είναι αν δικαιολογεί μια τέτοια (σχεδόν χαώδη) διαφορά η ανώτερη κατασκευαστική ποιότητα του Fender ειδικά στον plugged ήχο, ή είναι απλά θέμα φρεσκάδας των χορδών, που ξαναλέω ούτε 5 ευρώ δεν μου περισσεύουν για να τις αλλάξω αλλά με έτρωγε και είπα να ρωτήσω.

 

Δεν ξέρω οι N3 noiseless που φοράνε τα Deluxe JB τι output έχουν, αλλά οι Dimarzio είναι κεραμικοί >mid-output.

 

Προφανώς όταν έπαιρνα Squier ήξερα ότι δεν παίρνω MIA Fender, αλλά ένα απλά αξιοπρεπές οργανάκι που ίσως να αναβαθμιστεί με μια αλλαγή στα ηλεκτρικά του, όπως και έγινε

sorry pou grafw greeklish alla eimai me to ipod mou

paizoun SAFWS kai megalo rolo oi xordes gia na sygkrineis 1 organo me allo alla paizei rolo kai se ti enisxyth to akoys......fysika kai oi keramikoi einai pio mellow

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Προς μεγάλη μου έκπληξη το μπάσο μου μετά ακριβώς από το Fender ήταν μουγκό. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, αλλά χωρίς πρίμα, χαμηλότερη ένταση, καθόλου definition.

 

Με το μπαρδόν δηλαδή αλλά προς τι η τεράστια έκπληξη; Ένα από τα πολλά «μουγκά» Fender που κυκλοφορούν...

 

Big deal... Προσωπικά έχω ακούσει αρκετά, που είχαν μόνο το όνομα, αλλά όχι την χάρη.

 

Αμερικάνικο, ξε αμερικάνικο, άμα το κούτσουρο δεν παίζει... δεν παίζει...  

 

 

 

EDIT: ΑΚΥΡΟ το από πάνω... το δικό σου «κούτσουρο» δεν παίζει... ΟΚ, τα χωρίζει μια μικρή άβυσσος...

 

Όχι όμως ότι δεν υπάρχουν και MIA ή ΜΙΜ που δεν είναι μούγκα...

 

Τώρα αν οι χορδές είναι λάσπη τι περιμένεις να ακούσεις; Άλλαξε χορδούλες και μετά βάλτα δίπλα- δίπλα...

 

Πάντως ένας λόγος που τα Squier είναι όπως είναι... είναι το άθλιο hardware τους. Άλλαξα κλειδιά και καβαλάρη σε ένα που έχω και ο ήχος άλλαξε δραστικά προς το καλύτερο. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το μπαρδόν δηλαδή αλλά προς τι η τεράστια έκπληξη; Ένα από τα πολλά «μουγκά» Fender που κυκλοφορούν...

 

Big deal... Προσωπικά έχω ακούσει αρκετά, που είχαν μόνο το όνομα, αλλά όχι την χάρη.

 

Αμερικάνικο, ξε αμερικάνικο, άμα το κούτσουρο δεν παίζει... δεν παίζει... 

xwris na parw orko nomizw oti xarakthrizei ws "mougko" to squier toy se sxesh me to fender

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

xwris na parw orko nomizw oti xarakthrizei ws "mougko" to squier toy se sxesh me to fender

 

Ναι, απλά δεν το διάβασα καλά γιατί έκανα και κάτι άλλο την ίδια στιγμή. Πάντως αυτό δεν αναιρεί ότι υπάρχουν και «μουγκά» αμερικάνικα...

 

Και όπως λέει και ένας φίλος μου, τα Fender είναι υπέροχα... τρίχορδα μπάσα  ;D Η Μι τους δεν παίζει, αλλά οι άλλες είναι υπέροχες...

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απλά δεν το διάβασα καλά γιατί έκανα και κάτι άλλο την ίδια στιγμή. Πάντως αυτό δεν αναιρεί ότι υπάρχουν και «μουγκά» αμερικάνικα...

 

Και όπως λέει και ένας φίλος μου, τα Fender είναι υπέροχα... τρίχορδα μπάσα  ;D Η Μι τους δεν παίζει, αλλά οι άλλες είναι υπέροχες...

περι ορεξεως.....κολοκυθοκαρπουζα

 

το ιδιο λεω και εγω ας πουμε για τα Ibanez του 600αρικου και κατω - το κακο ειναι ομως οτι οτι και να κανεις στο ibanez δεν θα αλλαξει και πολυ χαρακτηρα - ενω στο fender οτι και να αλλαξεις προς το καλυτερο θα το "ακουσεις"  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτή η μουγκάδα που οφείλεται ωστόσο? Δηλαδή είναι κάτι τελείως στάνταρ ενα jazz bass, στάνταρ γέφυρα-κλειδιά, στάνταρ μαγνήτες. Και τα ξύλα από κει και πέρα. Δικαιολογούν τέτοιες διαφορές?? Αναφέρομαι σε 2 MIA τυχαία, που το ένα κελαηδάει και το άλλο είναι μουγκό, όπως είπε ο Terry.

 

Για το Squierάκι εντάξει δεν είχα και απαίτηση να μου βγει εφάμιλλο με το real thing, θα λυθούν και οι όποιες απορίες μετά την αλλαγή χορδών, μιας και τεράστιο μέρος της "μουγκάδας" είναι σίγουρα απ'τις χορδές, 1και χρόνο έχουν πάνω. Το deluxe MIA που τα σύγκρινα είναι και string through παρεπιπτόντως και δεν ξέρω αν είχε steel ή nickel χορδές. Το διαμέτρημα είναι ίδιο. Το δικό steel φοράει. Πιο μεταλλικό ήχο και bright ήχο ποιες δίνουν?

 

Όσο για το hardware δεν πρόκειται να αλλάξω απολύτως τίποτα, όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου θα ανέβω απλά κατηγορία. Θα πάρω Musicman :D

 

Σχετικά με μαγνήτες, έχετε στα υπόψιν σας κάποιο σετ για σύχρονο ήχο, δυνατό με καλό definition και αρκετό growl? Ίσως να αξίζει τον κόπο να δοκιμάσω ένα σετ ακόμα. Το πολύ πολύ να χάσω κάποια λίγα ευρώ όταν πουλήσω αυτό που μου αρέσει λιγότερο. Μιας που η αγορά οργάνου θα καθύστερήσει πολύ καιρό ακόμα. Προέχουν κάποια πετάλια και μια καλή κεφαλή, αλλά κι αυτά τα βλέπω να καθυστερούν αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατρέ μου... αν θες άλλαξε κλειδιά και καβαλάρη- με πρώτη μόντα τα κλειδιά. Μόλις τα άλλαξα στο δικό μου Squier ήταν... αποκάλυψη  :)

 

Βέβαια οι νεκρές χορδές δεν σε βοηθάνε- και για πιο bright και μεταλλικό ήχο steel, όχι nickel...

 

Τώρα αφού πας για MM άστο ως έχει και μην ρίξεις φράγκο  ;D Απλά βάλε ένα σετ χορδές  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου