Προς το περιεχόμενο

Squier Vs Fender Jazz Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά εξηγείται τέτοια διαφορά?

 

Ναι ,ΑΛΛΑΞΕ ΧΟΡΔΕΣ πριν κανεις τετοια τεστ γιατι το αποτελεσμα ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ακυρο.Οποτε και το δικο σου χρονο χανεις και τον δικο μας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι ,ΑΛΛΑΞΕ ΧΟΡΔΕΣ πριν κανεις τετοια τεστ γιατι το αποτελεσμα ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ακυρο.Οποτε και το δικο σου χρονο χανεις και τον δικο μας.

οχου συμφορααααα χαλασαμε το χρονο σου SF οχου οχου χου  ;D ;D ;D (πλακα κανω)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά βάλε ένα σετ χορδές  ;)

 

ή κάν’  τις  τράμπα  με του  am.  Deluxe  ;D

 

τώρα όσο για το ερώτημα σου, ναι δικαιολογείται μια τέτοια χαώδη διαφορα λόγο ποιότητας κατασκευής, αλλά όταν κάνεις συγκρίσεις  πρέπει να έχεις κάποιο  κοινό παρονομαστή για πιο σαφή συμπεράσματα ,τουλάχιστον ...χορδές 

 

σήμερα  έχει  Α/Β  μια  squier  cv tele  vs  G&L asat 

 

είμαι σίγουρος  οτι νικητής θα είναι η squier  ;D 8)

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ,ΑΛΛΑΞΕ ΧΟΡΔΕΣ πριν κανεις τετοια τεστ γιατι το αποτελεσμα ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ακυρο.Οποτε και το δικο σου χρονο χανεις και τον δικο μας.

 

ή κάν’  τις  τράμπα  με του  am.  Deluxe  ;D

 

τώρα όσο για το ερώτημα σου, ναι δικαιολογείται μια τέτοια χαώδη διαφορα λόγο ποιότητας κατασκευής, αλλά όταν κάνεις συγκρίσεις  πρέπει να έχεις κάποιο  κοινό παρονομαστή για πιο σαφή συμπεράσματα ,τουλάχιστον ...χορδές 

 

Το περίμενα το ...κράξιμο που έκανα τέτοιο τεστ με ολοκαίνουργιες χορδές στο ένα και ενός χρόνου στο άλλο (με πρόβες, λαιβ, καθημερινό παίξιμο κλπ) αλλά δεν θα το είχα ξανά στη διάθεση μου το am. deluxe και επίσης με έτρωγε ο πωπός μου να ρωτήσω. ;D

 

Σχετικά με μαγνήτες, έχετε στα υπόψιν σας κάποιο σετ για σύχρονο ήχο, δυνατό με καλό definition και αρκετό growl? Ίσως να αξίζει τον κόπο να δοκιμάσω ένα σετ ακόμα. Το πολύ πολύ να χάσω κάποια λίγα ευρώ όταν πουλήσω αυτό που μου αρέσει λιγότερο. Μιας που η αγορά οργάνου θα καθύστερήσει πολύ καιρό ακόμα. Προέχουν κάποια πετάλια και μια καλή κεφαλή, αλλά κι αυτά τα βλέπω να καθυστερούν αρκετά.

 

Για εδώ έχουμε καμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ όπως και να χει για τις απαντήσεις σας, με έχετε διαφωτίσει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με μαγνήτες, έχετε στα υπόψιν σας κάποιο σετ για σύχρονο ήχο, δυνατό με καλό definition και αρκετό growl? Ίσως να αξίζει τον κόπο να δοκιμάσω ένα σετ ακόμα.

 

Οι DiMarzio σε συνδυασμο με την Audere μπορουν να σου δωσουν ακριβως αυτο, συν ενα σωρο αλλους ηχους. Με τα λεφτα που θα εδινες για μαγνητες παρε καλυτερα μερικα σετ χορδες. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι σαν να μας λες,οτί αφού οδήγησες μιά Ferrari,μετά το ταπεινό -πλην τίμιο- 500αράκι σου,σου φάνηκε κάπως νωχελικό και...μουγκό!  ;D ;D ;D

 

Λογικό και αναμενόμενο...

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Για εδώ έχουμε καμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ όπως και να χει για τις απαντήσεις σας, με έχετε διαφωτίσει αρκετά.

 

Growl ε; Από δακτυλάκια πως τα πάμε; Γιατί αν θες να... μουγκανίσει το όργανο θα πρέπει να του τα χώσεις  ;)

 

Μην τα περιμένεις όλα από τους μαγνήτες...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι σαν να μας λες,οτί αφού οδήγησες μιά Ferrari,μετά το ταπεινό -πλην τίμιο- 500αράκι σου,σου φάνηκε κάπως νωχελικό και...μουγκό!  ;D ;D ;D

 

Λογικό και αναμενόμενο...

 

Καλά ναι, συζήτηση κάνουμε απλά, περί διάφορας (επί της ουσίας) σ'ένα ακριβό όργανο και το αντίστοιχο φθηνό του, έστω και με καλά ηλεκτρικά.

 

Growl ε; Από δακτυλάκια πως τα πάμε; Γιατί αν θες να... μουγκανίσει το όργανο θα πρέπει να του τα χώσεις  ;)

 

Μην τα περιμένεις όλα από τους μαγνήτες...

 

Του τα χώνω αρκετά όταν παίζω, ειδικά σε συνθήκες μπάντας, που έχω και σοβαρούς ενισχυτές. Σπίτι με το μαρσαλάκι δώρον άδωρον. Ότι μπάσο και να βάλεις, όπως και να παίξεις σκ@τ@ θα ακουστεί. Αλλά με 15watt (θεωρητικά) και 8άρι μπάσο δεν ακούς έτσι κι αλλιώς. Παρεπιπτόντως η σύγκριση έγινε σε έναν τέτοιον. Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου και σίγουρα δεν είναι κανας state of the art, αλλά για να εξάγεις κάποια συμπεράσματα, αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά και απο μένα.

Να πω οτι πρώτα απ όλα οταν μιλάμε για JBass κανονικά μιλάμε για passive.

Τα active όργανα μπορούν να έχουν χαώδεις διαφορές οι οποίες μπορεί να οφείλονται και μόνο στην προενίσχυσή τους.

Λόγος μπορεί να είναι το output, πόσα db +/- δίνει η κάθε προενίσχυση στα πρίμα/μπάσα, ακόμα και το πόσο φρέσκια είναι η μπαταρία τους. Εννοείται πως και σε όργανο που μπήκε προενίσχυση σαν μόντα, μπορεί να έχει γίνει οποιαδήποτε πατατα στην συνδεσμολογία, που σε active συστήματα μπορεί να κάνει και τεράστιες διαφορές στον ήχο.

Τώρα για την άλλη περίπτωση του κλασσικού passive, κάπου έχω γράψει και πρόσφατα την εμπειρία μου με ένα ΜΙΑ jbass του 82 ενός φίλου και με ένα squier affinity που αγόρασα μεταχειρισμένο απο τις εδω αγγελίες σε τιμή κάτω των 150 €.

Τα δύο όργανα είναι σχεδόν εφάμιλλα σε ήχο. Το Αμερικάνικο είναι σίγουρα λίγο πιο ζωντανό, αλλά το κινέζικο σλαπάρει καλύτερα. Το hardware του αμερικάνικου είναι έτη φωτός μπροστά απο το κινέζικο αδερφάκι του. Στο κινέζικο, ήδη δέν λειτουργεί καλά ένα κλειδί, ένα ποτενσιόμετρο έντασης, και οι σέλλες της γέφυρας είναι για τα πανηγύρια μιας και όλα τα αλλενάκια είναι χαλασμένα, και οι βίδες του intonation χάνονται σε συχνά πυκνά διαστήματα.

Σε sustain τα δύο όργανα δέν έχουν καμμία απολύτως διαφορά. Η Ε χορδή στο squier παίζει μια χαρά, καλύτερα απο το αμερικάνικο.

Επίσης ένα κουσούρι που βρήκα σε πολλά φτηνά μπάσα αλλά και στο αμερικάνικο που λέμε εδώ, είναι πως η νότα C στo 5o τάστο της G χορδής, σβήνει γρήγορα, χάνει το "σώμα" της νότας, ( την θεμελιώδη συχνότητα) και αφήνει μόνο την αρμονική της.

Στο  κινέζικο αυτό το  θέμα απλά δέν υφίσταται.

Σάν αίσθηση, το αμερικάνικο δείχνει πιο "δεμένο" κατασκευαστικά όργανο απο το κινεζάκι, αλλά το δεύτερο είναι πιο ελαφρύ.

Έχω στην κατοχή μου αρκετά ακριβά όργανα, και την δυνατότητα να παίζω είτε με το Αμερικάνικο longhorn είτε με το Squier, και κάνω το τελευταίο.

Το κινεζάκι είναι το βασικό μου όργανο εδώ και αρκετούς μήνες.

Το logo στο  headstock είναι μανίσιο, και το κουβαλάω  χωρίς καμμία ενοχή και πρόβλημα.

Οι άνθρωποι φτιάξανε ένα μπάσο που παίζει καλά, και γι αυτό τον λόγο δέν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το τι μάρκα γράφει στο headstock.

Αν θα άλλαζα κάτι?

Ίσως κλειδιά / γέφυρα, και σίγουρα τα ποτς που είναι χάλια, αλλά για να πω την αλήθεια φοβάμαι μήν χαλασω τον ήχο του που τον έχω ερωτευτεί, οπότε δέν το αγγίζω.

Η τελική εκτίμηση του ιδιοκτήτη του αμερικάνικου δέν διαφέρει καθόλου απο την δική μου.

Εντυπωσιακό όργανο για τα λεφτά του και σε άμεση σύγκριση με τα ακριβα του ξαδέρφια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το hardware του αμερικάνικου είναι έτη φωτός μπροστά απο το κινέζικο αδερφάκι του...

Ίσως κλειδιά / γέφυρα, και σίγουρα τα ποτς που είναι χάλια...

 

Πες τα βρε Bill... Αυτό λέω και εγώ και δεν με ακούνε  :) Όλες οι κουβέντες για τα Squier αναφορικά με μόντες/ βελτιώσεις είναι γύρω από μαγνήτες/προενισχύσεις...

 

Όμως είναι «ζωτικής» σημασίας η αλλαγή κλειδιών/ γέφυρας.

 

Όταν τα άλλαξα στο δικό μου, κούρδισα και έβαλα το όργανο στην θήκη. Το έπιασα μετά από δύο μέρες (δεν άλλαξα χορδές, είχε μείνει με τις ίδιες) και... σκιάχτηκα  ;D Άλλος ήχος... Λες και ζωντάνεψε... Στην αρχή σκέφτηκα, «τι στον κόρακα, άλλαξα χορδές και δεν το θυμάμαι»;  ;D

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου