Προς το περιεχόμενο

Squier Vs Fender Jazz Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχει ένας μαθητής μου ένα αριστερόχειρο VM. To maple είναι αισθητά βρύτερο απο το alder και ο ήχος του έχει καλή ατάκα. Δύσκολα μπορώ να πω περισσότερα, μιας και με το αριστερό, είναι σάν να πιάνω μπάσο πρώτη φορά στα χέρια μου.

Δέν μπορώ να παίξω απολύτως τίποτα  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι όντως είναι active και τα 2 μπάσα. Λάθος στην συνδεσμολογία σίγουρα δεν έχει γίνει πάντως (2 καλώδια είναι και να θες δεν μπορείς να κάνεις λάθος), εξάλλου αυτή η 'μουγκάδα' υπήρχε unplugged και ακριβώς έτσι μεταφερόταν και στον ενισχυτή.

 

Η αλήθεια είναι ότι είχα πει να μην αλλάξω τίποτα περαιτέρω, αλλά μιας και θα μείνω μ'αυτό το μπάσο για πολύ καιρό ακόμα, να σκεφτώ την αναβάθμιση hardware? Hi-mass γέφυρα δεν θέλω επ'ουδενί, φοβάμαι ότι θα το πνίξει το όργανο. Μια απλή κλασική γέφυρα πόσο να διαφέρει απ'αυτήν που ήδη φοράει προς το καλύτερο? Ένα μικρό κομμάτι μέταλλο είναι.  ??? Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σας, απλά μου φαίνεται περίεργο.

 

Τα κλειδιά τώρα είναι όντως ψεύτικα, αλλά πίστευα ότι αφού κρατάει το κούρδισμα και μάλιστα εξαιρετικά, κάνουν καλά τη δουλειά τους. Μάλλον έκανα λάθος και υπάρχει μεγάλο περιθώριο βελτίωσης.

 

Το nut είναι πλαστικό αλλά είναι καλά κομμένο για 45άρες χορδές απ'ότι φαίνεται. Χάνει ελάχιστα κούρδισμα το όργανο και αυτό μετά από ώρες παιξίματος.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι (πολύ) οικονομικό πάνω σ'αυτά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi-mass γέφυρα δεν θέλω επ'ουδενί, φοβάμαι ότι θα το πνίξει το όργανο. Μια απλή κλασική γέφυρα πόσο να διαφέρει απ'αυτήν που ήδη φοράει προς το καλύτερο? Ένα μικρό κομμάτι μέταλλο είναι.  ??? Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σας, απλά μου φαίνεται περίεργο.

 

Αν παιζουν τα saddles και σε ενοχλει ΠΟΛΥ, αντε να βαλεις μια με grooves που θα τα κρατανε στη θεση τους.

 

Τα κλειδιά τώρα είναι όντως ψεύτικα, αλλά πίστευα ότι αφού κρατάει το κούρδισμα και μάλιστα εξαιρετικά, κάνουν καλά τη δουλειά τους. Μάλλον έκανα λάθος και υπάρχει μεγάλο περιθώριο βελτίωσης.

 

Δεν εκανες λαθος. Ασε τα κλειδια ησυχα.

 

Το nut είναι πλαστικό αλλά είναι καλά κομμένο για 45άρες χορδές απ'ότι φαίνεται. Χάνει ελάχιστα κούρδισμα το όργανο και αυτό μετά από ώρες παιξίματος.

 

Αυτο αλλαξε το, κακο δε θα κανει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Τα κλειδιά τώρα είναι όντως ψεύτικα, αλλά πίστευα ότι αφού κρατάει το κούρδισμα και μάλιστα εξαιρετικά, κάνουν καλά τη δουλειά τους. Μάλλον έκανα λάθος και υπάρχει μεγάλο περιθώριο βελτίωσης.

 

 

 

Έχετε να προτείνετε κάτι (πολύ) οικονομικό πάνω σ'αυτά?

 

 

Ομολόγησε... πες τα όλα...  ;D Τα κλειδιά σου είναι με «ραφή» στο πλάι τους ή μασίφ;

 

Αν είναι αυτά με τη «ραφή»- όπως τουλάχιστον είχε το δικό μου Squier- ναι μεν κρατάνε το κούρδισμα αλλά...

 

Μόλις τα άλλαξα με ένα σετάκι που πήρα μόλις 20 ευρώ από το voodo music, εδώ στην γειτονιά μου, hallelujah...

 

Βέβαια ίδια κατάσταση ήταν και ο καβαλάρης- «πρεσαριστά» βαγονάκια και όχι μασίφ μέταλλο. Το άλλαξα με μια γέφυρα Fender που πήρα από τον Γιάννη (Papalampaina) και «ίσιωσε» το όργανο...

 

Φίλος με Gibson SG «είδε το φως του», μόλις άλλαξε κλειδιά... Μην υποτιμάτε την σημασία των κλειδιών και του καβαλάρη στον ήχο.

 

Άλλαξε τουλάχιστον τα κλειδιά...

 

ΥΓ: Και χορδές...  ;)

 

Edit: Απ' ότι βλέπω οι γνώμες περί κλειδιών διίστανται  ;D ;D ;D  Άλλαξε... μην αλλάξεις... θα σε τρελάνουμε  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος με Gibson SG «είδε το φως του», μόλις άλλαξε κλειδιά... Μην υποτιμάτε την σημασία των κλειδιών και του καβαλάρη στον ήχο.

 

Άλλαξε τουλάχιστον τα κλειδιά...

 

ΥΓ: Και χορδές...  ;)

δλδ θες να πεις οτι τα κλειδια επειρεαζουν τον ηχο ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δλδ θες να πεις οτι τα κλειδια επειρεαζουν τον ηχο ?

 

Δεν θέλω να πω. Το λέω...  :)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να πω. Το λέω...  :)

 

Ω ρε μανα μου... Νομιζα οτι τα μοντερνα ελαφρια κλειδια μονο καλο εκαναν... Ωρα ειναι να τσακωθουμε για το αν κοβουν sustain. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να πω. Το λέω...  :)

θα διαφωνησω μονο 80% μαζι σου  ;D γιατι τα κλειδια επηρεαζουν το tone μονο κατα 20 % πανω κατω

 

EDIT: στις κιθαρες τουλαχιστον - στα μπασα εχω επιφυλαξη

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ω ρε μανα μου... Νομιζα οτι τα μοντερνα ελαφρια κλειδια μονο καλο εκαναν... Ωρα ειναι να τσακωθουμε για το αν κοβουν sustain. ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Κάτσε βρε... Στα Squier ναι, είναι ελαφριά, αλλά μοντέρνα δεν τα λες... Κλασικές «πεταλούδες» είναι  :D, με μέταλλο κακής ποιότητας ( τουλάχιστον κατά την άποψη μου)...

 

Τώρα αν το μοντέρνα ελαφριά είναι αναφορά πχ στα Hipshot, αυτό δεν το συζητώ... Αλλά για μια τετράδα θες σχεδόν τόσα, όσα για ένα ολόκληρο Squier  ;D ;D ;D

 

Πάντως θα το ξαναπώ: Μόλις άλλαξα κλειδιά και καβαλάρη, το κουτσουράκι «ζωντάνεψε»...

 

 

@Messalion: ΟΚ ευκαιρία μετά τα ατελείωτα dabate για τα... ξύλα  ;D ;D ;D να αρχίσουμε και ένα για τα... μέταλλα  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου