Προς το περιεχόμενο

Squier Vs Fender Jazz Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Messalion: ΟΚ ευκαιρία μετά τα ατελείωτα dabate για τα... ξύλα  ;D ;D ;D να αρχίσουμε και ένα για τα... μέταλλα  ;D ;D ;D

οοοοοχιιιιιι φιλε μου - δεν μπαινω σε αντιπαραθεση για τετοια ζητηματα  ;) ;) ;)

αλλα θα σου πω τι βλεπω εμπειρικα παντα

αν αλλαξεις κλειδια σε 1 κιθαρα και βαλεις πιο ελαφρια αλλαζει και το συνολικο βαρος και αυτο επειρεαζει το tone αλλα οχι πολυ......οπως ειπα και πανω κατα 20%-25% αλλοστε δεν κανεις και το οργανο πουπουλο - η γεφυρα απο την αλλη σαφως και παιζει ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΤΑΤΟ ρολο στον χαρακτηρα και στιε επιδοσεις του οργανο γιατι απο εκει ξεκιναει ολη η μαγεια  ;) ;)

αλλα αφου τα ξερεις εγω θα στα λεω ρε ?  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

αλλα αφου τα ξερεις εγω θα στα λεω ρε ?  ;D ;D

 

Εν είδα ότι ουδέν είδα  ;D

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά από την άλλη και εγώ μιλάω εκ πείρας καθώς είδα αλλαγή στον ήχο μετά τις αλλαγές...

 

Πάντως το θέμα έχει την πλάκα του (με την καλή έννοια) διότι όλη αυτή η συζήτηση ξεκίνησε από ένα (άνισο) τεστ του «γιατρού», που δεν λέει να βάλει το χέρι στην τσέπη να πάρει ένα σετ χορδές  ;D

 

Γιατρέ μου, βράστες τουλάχιστον  ;D ;D ;)

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν είδα ότι ουδέν είδα  ;D

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά από την άλλη και εγώ μιλάω εκ πείρας καθώς είδα αλλαγή στον ήχο μετά τις αλλαγές...

1 ερωτηση - αλλαξες κλειδια ΚΑΙ γεφυρα the same time ? ισως γι'αυτο να ακουσες αλλαγη (δεν ειδα να το διευκρυνιζεις πουθενα :-\ :-\ )

Πάντως το θέμα έχει την πλάκα του (με την καλή έννοια) διότι όλη αυτή η συζήτηση ξεκίνησε από ένα (άνισο) τεστ του «γιατρού», που δεν λέει να βάλει το χέρι στην τσέπη να πάρει ένα σετ χορδές  ;D

 

Γιατρέ μου, βράστες τουλάχιστον  ;D ;D ;)

εεεε οχι και ανισο - υπαρχει και η unplugged παραμετρος  :D :D δεν ξερω αν το ειδες

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

1 ερωτηση - αλλαξες κλειδια ΚΑΙ γεφυρα the same time ? ισως γι'αυτο να ακουσες αλλαγη (δεν ειδα να το διευκρυνιζεις πουθενα :-\ :-\ )εεεε οχι και ανισο - υπαρχει και η unplugged παραμετρος  :D :D δεν ξερω αν το ειδες

 

Ναι, συγχρόνως και όπως έγραψα παραπάνω, δεν άλλαξα χορδές. Το έβαλα στην θήκη και το έπιασα στο χέρι μετά από κάνα δύο ημέρες... Ήταν τέτοια η διαφορά που στην αρχή μπλέχτηκα... Ήμουν με μια φάτσα απορίας, αν είχα αλλάξει χορδές και δεν το θυμόμουν  ;D Γι΄αυτό λέω «ζωντάνεψε»...

 

Ναι, το διάβασα για το unplugged... Ε, άμα έχει τις χορδές ένα χρόνο τι να ακούσει; Ή plugged ή unplagged, η... «λάσπη» δεν είναι εύηχη  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και unplugged πάλι άνισο είναι με ψόφιες χορδές. Θα μπουν νέες εντός δεκαημέρου  ;D

 

Τι σου είναι αυτή η κρίση, ανα 5-6μηνο τις άλλαζα και μου φαινόταν και πολύ, τώρα ένα χρόνο και πλέον τις έχω πάνω.

 

Tα βαγονάκια δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι μασίφ, πάντως είναι σταθερά, δεν πέφτουν.

 

Τώρα για τα κλειδιά Τερρυ, λες αν έχουν κόλληση στο πίσω τμήμα τους (που είναι ο μηχανισμός δηλαδή) εκεί που είναι το κυρτό τμήμα που μπαίνει το στέλεχος απ'το κλειδί και εφάπτεται του γραναζιού? Διακρίνω μια θαμπάδα στο μέταλλο εκεί αλλά δεν νομίζω να είναι κόλληση. (Ξέρω γω να κάτσαν οι κινέζοι να κάνουν τόσο καλό φινίρισμα στην κόλληση να μην φαίνεται?? ;D). Ότι με το μάτι και μόνο δείχνουν φτηνά πάντως, δείχνουν. Και φυσικά το ίδιο ιχύει και στην αίσθηση όταν κουρδίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε και unplugged πάλι άνισο είναι με ψόφιες χορδές. Θα μπουν νέες εντός δεκαημέρου  ;D

 

Τι σου είναι αυτή η κρίση, ανα 5-6μηνο τις άλλαζα και μου φαινόταν και πολύ, τώρα ένα χρόνο και πλέον τις έχω πάνω.

 

Tα βαγονάκια δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι μασίφ, πάντως είναι σταθερά, δεν πέφτουν.

 

Τώρα για τα κλειδιά Τερρυ, λες αν έχουν κόλληση στο πίσω τμήμα τους (που είναι ο μηχανισμός δηλαδή) εκεί που είναι το κυρτό τμήμα που μπαίνει το στέλεχος απ'το κλειδί και εφάπτεται του γραναζιού? Διακρίνω μια θαμπάδα στο μέταλλο εκεί αλλά δεν νομίζω να είναι κόλληση. (Ξέρω γω να κάτσαν οι κινέζοι να κάνουν τόσο καλό φινίρισμα στην κόλληση να μην φαίνεται?? ;D). Ότι με το μάτι και μόνο δείχνουν φτηνά πάντως, δείχνουν. Και φυσικά το ίδιο ιχύει και στην αίσθηση όταν κουρδίζεις.

 

 

Λοιπόν αύριο- γιατί τώρα είμαι ένα κλικ από να παίξω... 16α ροχαλητό  ;D ;D ;D- θα φωτογραφήσω τα παλιά κλειδιά και τον καβαλάρη για δεις τις εννοώ...

 

Αχχχ... άτιμη κρίση ούτε χορδές δεν μπορούμε να αλλάξουμε  :D

 

Γιατρέ μου, Messalion, Nikoubis, καληνύχτα και τα λέμε το πρωί  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, συγχρόνως και όπως έγραψα παραπάνω, δεν άλλαξα χορδές. Το έβαλα στην θήκη και το έπιασα στο χέρι μετά από κάνα δύο ημέρες... Ήταν τέτοια η διαφορά που στην αρχή μπλέχτηκα... Ήμουν με μια φάτσα απορίας, αν είχα αλλάξει χορδές και δεν το θυμόμουν  ;D Γι΄αυτό λέω «ζωντάνεψε»...

ισως η αλλαγη της γεφυρας να σου εκανε το κλικ στο "ζωντανεμα" γι'αυτο σου ειπα οτι δεν παιζει και μεγαλο ρολο στον ηχο τα κλειδια ;)

 

καληνυχτα φιλε - παιξε και 1 break για κατουρημα  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

http://www.thomann.de/gr/media_bdbviewer_AR_196499.html?image=7

 

Για τουτα δω τα κλειδια δε λεμε;

 

Ο ύπνος αναβάλετε για λίγο  ;D

 

Α, γεια σου... αυτή είναι η διαβόητη ραφή που λέω... Αυτά τα ρημάδια πρέπει να είναι πρεσαριστά ή κάτι τέτοιο... Μασίφ μέταλλο πάντως δεν είναι...

 

@ Messalion  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep αυτά είναι. Αυτή τη περιβόητη τη ραφή εγώ γιατί δεν τη βλέπω?  :P Έχω λίγο μυωπία βέβαια, αλλά όσο πατάει η γάτα μόνο. 8)

 

Ρε σεις το μπασάκι σαν ξύλα φαίνεται καλό πάντως. Και για σέρβις που το πήγαινα κάποτε που δεν ήξερα τις λέξεις ...truss rod, intonation, saddles κλπ μου είχε πει οργανοποιός ότι είναι μια χαρά και το μπράτσο και τα ξύλα του.

 

Καληνύχτες μπασίστες μου, πάω να παίξω και γω 16α στο ροχαλητό εντός ολίγου. Όχι τίποτα αλλά θα φάω την παντόφλα, μόνο που αντί για παντόφλα θα είναι το VM μου και είναι και maple το σώμα, θεόβαρο ;D "όλο με το μπάσο σου ασχολείσαι!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου