Προς το περιεχόμενο

Κεφαλη κιθαρας σε καμπινα μπασου!Ειναι εφικτο?


FaunO50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

νομίζω πως, μιας και μιλάμε για κιθάρα, και μια καμπίνα με 10άρια θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα του περισσότερου μπάσου/όγκου

 

μην ξεχνάμε πως πρόκειται για κλειστές καμπίνες και με διαφορετικού χαρακτήρα 10αρια μεγάφωνα

 

το 15άρι ίσως είναι ακραίο για κιθάρα... ίσως χαθεί το definition σε υπερβολικό βαθμό...

 

Μιλάμε για... μπασίστα, με κεφαλή κιθάρας... που θέλει καμπίνα για μπάσο... με drop B κούρδισμα... για να παίξει... Doom  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Είναι λίγο... ουάοοοοοο περίπτωση  ;)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια αληθεια εχω μπερδευτει πληρως. :-[

Πανω σε αυτα δεν εχω ιδεα.Δεν εχω ασχοληθει ποτε μου με μπασο σε αυτον τον τομεα.Δινω μεχρι 300 ευρω και θελω να πλησιασω κατι τετοιο (εχω αρκετο εξοπλισμο απο πεταλια και αλλα διαφορα για να το καταφερω)

Δηλαδη δεν ξερω καλα καλα τι ειναι horn στις καμπινες μπασου

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδια αληθεια εχω μπερδευτει πληρως. :-[

Πανω σε αυτα δεν εχω ιδεα.Δεν εχω ασχοληθει ποτε μου με μπασο σε αυτον τον τομεα.Δινω μεχρι 300 ευρω και θελω να πλησιασω κατι τετοιο (εχω αρκετο εξοπλισμο απο πεταλια και αλλα διαφορα για να το καταφερω)

Δηλαδη δεν ξερω καλα καλα τι ειναι horn στις καμπινες μπασου

 

OK λοιπόν... ακολούθα το link και θα λυθούν όλες οι απορίες σου:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nick_Oliveri

 

EDIT: με έμφαση στο Musical equipment  ;)

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άνθρωπέ μου, τι όργανο θές να παίζεις στο συγκεκριμένο σενάριο;

 

κιθάρα ή μπάσο;

 

εγώ κιθάρα έχω υποθέσει πως εννοείς, αλλά ξαφνικά βλέπω να υπάρχουν και άλλες απόψεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ως παρένθεση σε αυτό το θρεντ, θα εκμεταλευτώ την ευκαιρία να ρωτήσω: αν το πάρουμε ως φυσική, δεν θα έπρεπε λογικά ένα 4χ10 να κατεβαίνει χαμηλότερα από ένα 15? Το λέω αυτό σκεπτόμενος πως 4χ10 = μεγαλύτερη παλλόμενη επιφάνεια από 1χ15... τέλος πάντων...)

δεν είμαι φυσικός αλλά λογικά τα 4x10 δεν θα παίζουν τη συχνότητα που μπορεί να παίξει ένα 10άρι ηχείο απλά παιγμένο από 4 διαφορετικά ηχεία?

δεν είναι ενιαία η επιφάνεια των τεσσάρων για να έχουν τις ιδιότητες ενός ηχείου με την αντίστοιχη επιφάνεια...σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βασικα ειμαι κιθαριστας! ;D

 

Εεεεεε; Όχι είσαι θεός  ;D ;D ;D Πάρε βρε παιδάκι μου μια καμπίνα κιθάρας και άσε τις κουμούτσες του μπάσου  ;D

 

Δες με τι παίζει λοιπόν ... μπάρμπας των Kyuss και με βάση το budget σου προσπάθησε να το φέρεις κοντά στα μέτρα σου...

 

Αν και ρίχνοντας μια ματιά στο gear του Josh Homme κατάλαβα από που σου ήρθε η... έμπνευση  ;)

 

Marshall amp with Ampeg bass cabinet και Tube Works amplifiers with Ampeg bass cabinets...

 

 

Τι να σου πω... υψηλά μαθηματικά  ;D

 

Πάντως άντε και πήρες μια μπασοκαμπίνα και την μπαστάκοσες στον ενισχυτή σου... Αυτό δεν σημαίνει ότι θα ακούγεσαι σώνει και ντε Kyuss  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεεε; Όχι είσαι θεός  ;D ;D ;D Πάρε βρε παιδάκι μου μια καμπίνα κιθάρας και άσε τις κουμούτσες του μπάσου  ;D

 

 

Εχω καμπινα κιθαρας.Μια Orange PPC 212.

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεεε; Όχι είσαι θεός  ;D ;D ;D Πάρε βρε παιδάκι μου μια καμπίνα κιθάρας και άσε τις κουμούτσες του μπάσου  ;D

 

πριν πάρα πολλά χρόνια είχα την τύχη να ακούσω/δω ζωντανά ένα ιδιαίτερα αγαπημενο μου κιθαρίστα να παίζει με ενισχυτή (ή έστω καμπίνα) μπάσου, και ο ήχος του ήταν, με μια λέξη, συγκλονιστικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου