Προς το περιεχόμενο

Αγορά μικροφώνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια και το θέμα γενικεύτηκε στα μικρόφωνα και ακούγονται πολλά για shure.. μήπως ξέρει κανένας τι παίζεται με τα shure made in mexico και shure made in usa?

Είχε πέσει στα χέρια μου ένα sm58 made in mexico και ήταν κάπως διαφορετικό.. εκτός από eq που άλλαξα ήθελα και πολύ gain και είχε και λίγο παραπάνω θόρυβο ώς αποτέλεσμα..

Υπέθεσα πως θα είναι το συγκεκριμένο μοντέλο προβληματικό.. αλλά με έβαλε σε σκέψεις αυτό που είπε και ο SUPERFUNK για shure πριν το 88' . :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας στο post μου. Το μικρόφωνο το θέλουμε κυριώς για τα live γιατί μια φορά σε γνωστό μαγαζί στην Πετρούπολη (αν είναι δυνατόν) μας δώσαν ένα μικρόφωνο που ουτε για τον Ταμβάκη δεν έκανε και θέλουμε να αποφήγουμε τυχόν επανάληψη τέτοιου συμβαν. Απλώς θέλω μιας και ομολογώ άσχετος με το θέμα δυο-τρείς επιλογές να ψαχτούμε σε αυτά τα λεφτά περίπου. Και πως τα δοκιμάζουμε σε ένα μαγαζί; Πάμε και τραγουδάμε ότι μας έρθει; Πρέπει να προσέξουμε κ'ατι στην επιλογή του ή υπάρχουν κάποια στάνταρ; Η τραγουδήστρια τραγουδάει και αρκέτα ψηλά.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έβαλες το όρο 100€, γνώμη μου είναι να πάρετε το shure sm58 ή το sm58s με τον διακόπτη που γιαυτή την τιμή είναι στάνταρ.. Μόνο και μόνο γιατί έχουν τραγουδήσει live(επαγγελματικά) με αυτό σχεδόν όλες οι χροιές. Σίγουρα υπάρχουν και μοντέλα που ίσως κολακεύουν τη φωνή της τραγουδίστριας αλλά για να έχετε ένα δικό σας μικρόφωνο για κάθε ενδεχόμενο καλό είναι να έχετε ένα sm58.

Αυτό μπορείτε να το πάρετε με κλειστά αυτιά και μάτια στα 100€. ΄

Μεταξύ 180€-200€ θα μπορώ να σου προτείνω και τα shure sm58 beta και sennheiser e945 απλά επειδή τα έχω δοκιμάσει σε 2-3 φωνές και μαρέσανε.. με προτίμηση το e945.

Αλλά επιμένω να πάρετε το sm58 που είναι πολύ καλό για τα λεφτά του.. να το δουλέψετε ένα διάστημα και με βάση αυτό αργότερα δοκιμάζετε και άλλα μικρόφωνα. Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι στα live βλέπω κυρίως απλα SM58...κυρίως τα του

 

εξωτερικού... Επίσης, στο μαγαζί που δούλευα τα δύο τελευταία χρόνια, τα

 

γκρουπ εκ των εξωτερικών, ζητούσαν κυρίως ή και μόνο sm58. Οι έλληνες

 

είχαν μία τάση προς το ΒΕΤΑ... Τεσπα... Δεν επιμένω γιατί όπως προείπα,

 

παίζει να είμαι προκατηλειμμένος. Ως προς την ηχογράφηση της

 

κιθάρας, λέω πως το SM57 είναι 'κανόνας' εδώ και δεκαετίες, κυρίως στον

 

ροκ ήχο. Νομίζω ότι καθένας οφείλει να έχει από ένα... :lol: :lol:

 

Συμφωνώ με τον SUPERFUNK, ότι το παν είναι η θέση του μικροφώνου...

 

Υ.Γ. : Elvald, έχεις δουλεψει live ως ηχολήπτης το ΒΕΤΑ, και σε αφήνει

 

απροβληματιστο? Εμένα, κυρίως σε κλειστούς χώρους, με σκοτώνει

 

συνέχεια... Μήπως κάνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. : Elvald' date=' έχεις δουλεψει live [b']ως[/b] ηχολήπτης το ΒΕΤΑ, και σε αφήνει απροβληματιστο?

Ως ηχολήπτης όχι, ως τραγουδιστής έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 (sm και beta) και θεωρώ το beta καλύτερο για μένα.

Δε λέω ότι κάνει για όλες τις φωνές, αλλά νομίζω ότι, ειδικά για γυναικεία φωνητικά που θέλει ο SPYROID, το beta θα βολέψει πιο πολύ.

 

ΥΓ1: ακούω καλύτερα στο "elavd" :lol:

ΥΓ2: γιατί αφήνεις κενά ανάμεσα στις γραμμές του κειμένου σου;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ... Elavd... Το διάβασα λίγο ανάποδα... Αφήνω κενα, γιατί μου φαίνεται ότι βολευει στο να διαβάσει κανείς πιο άνετα. Όχι? Τελος παντων. Ως τραγουδιστής, είναι μάλλον λογικό να σου αρέσει περισσοτερο. Αυτός ο 'όγκος' που ακούς, σε βολεύει. Αυτός ο όγκος όμως, μέσα στην μίξη χάνεται. Αναγκάζεσαι τότε να δυναμώσεις στο μόνιτορ, και τότε αρχίζουν τα δύσκολα με αυτό το μικρόφωνο... Μιλάω από την πλευρά του ηχολήπτη άντε και του κιθαρίστα. Ποτέ απο του τραγουδιστή... :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω κενα' date=' γιατί μου φαίνεται ότι βολευει στο να διαβάσει κανείς πιο άνετα. Όχι? Τελος παντων. [/quote']

 

Περισσότερο βολεύει πιστεύω το να αφήνεις παραγράφους χωρίζοντας το κείμενό σου σε ενότητες ;)

 

Όσον αφορά το αν οι καλλιτέχνες του εξωτερικού προτιμούν το SM58, με μια γρήγορη αναζήτηση σε 2-3 ονόματα που μου ήρθαν στο μυαλό (αν αυτό βέβαια λέει κάτι...), είδα ότι υπάρχει μια προτίμηση στο beta...

 

Thom Yorke (RADIOHEAD):

06428_161046_thomyorke_150405.jpg

 

Bono (U2):

bono.jpg

 

Chris Martin (COLDPLAY):

bmjules15.jpg

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλάμε για τραγουδιάρηδες που παίρνουν και την μάνα τους μαζι στις περιοδείες για να τους φτιάχνει το πρωι το αυγο... Αυτοί σίγουρα έχουν την δυνατότητα να κάνουν τα άπειρα καλά in-ear μόνιτορ τους να μην μικροφωνίζουν με το ΒΕΤΑ. Εγώ εξήγησα 'για live, είναι δύσκολα στο μονιτορ και θέλουν δουλεια στην μίξη, ενώ για studio, δεν είναι και πυκνωτικα...'. Το πρώτο σκέλος, στην περίπτωση αυτών, απλά δεν έχει σημασία. ¶ρα ο συλλογισμός μου για τέτοια ονόματα απλά καταρρέι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου