Προς το περιεχόμενο

Κιθάρες επένδυση


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθούμε να βγάλουμε συμπεράσματα λογικά...

 

Δεν ρώτησα αυτό.

 

Το να επεκταθούμε στην vintage αγορά, η οποία απαιτεί ενασχόληση και γνώση, αλλά και κάτι που σίγουρα δεν έχουμε (χρήμα) είναι ζήτημα θεωρητικό (για το 99.9% των μελών του φόρουμ).

 

Ξαναρωτάω λοιπόν: θέλεις να μιλήσουμε θεωρητικά ή πρακτικά;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοίτα μπαίνω σ'αυτη τη συζήτηση γιατί κοιτώντας το δωμάτιο μου βλέπω τις κιθάρες μου και φτάνω στο συμπέρασμα ότι τέλικα η φτήνια τρώει τον παρά και ότι όταν πέρνεις κιθάρες που δεν γράφουν fender,gibson και λοιπα superστρατοειδή κτλπ πέτας τα λεφτά σου και το γεγονός ότι εχω 6κιθάρες που ισως μία μονο με καλύπτει esp m3 και επειδή έχω μιά τάση για άκρατο καταναλωτισμο το τελευταίο διάστημα τουλάχιστον νά επενδύσω σωστά απ την αποψη ότι να πάρω και κάνα φράγκο πίσω βρε αδερφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε παραδείγματα από κιθαρες πού μπορεις να αγοράσεις σήμερα καινούργιες και είτε να μην χάσουν μεγάλο μέρος τής αξίας τους είτε να γίνουν συλλεκτικές στο μέλλον.

Οικονόμικη κρίση έχουμε λεφτά δεν υπάρχουν για πέταμα πάμε γνώμες...ας μην επεκταθούμε στη vintage αγορά..

 

Ενδιαφέρον το θέμα που ανοίγεις...

 

Aν σκέφτεσαι σοβαρά να μπεις σε αυτη την "αγορά",σκέψου το πολύ καλά πριν επενδύσεις το οποιοδήποτε ποσό...Εφεξής,μία πολύ ενδιαφέρουσα και καθοριστικής σημασίας παράμετρος,θα είναι να μπορέσει κάποιος να προβλέψει τις εξελίξεις που θα έχουμε σχετικά με τα διάφορα είδη ξύλων,την πρώτη ύλη δηλαδή...Κάτι που έως τώρα ουσιαστικά δεν υφίσταντο,καθώς οι...ξυλοκόποι έκοβαν ότι έβρισκαν μπροστά τους... ;D Τα "πανηγύρια" άρχισαν με το βραζιλιάνικο rosewood -όπως πιθανόν γνωρίζεις- και έπεται "τρελή" συνέχεια με (τους υστερικούς) τους οικολόγους,οι οποίοι κάνουν ουσιαστικά "κουμάντο" στην Αμερικάνικη κυβέρνηση και πλέον θα είναι το ισχυρότερο lobby παγκοσμίως σε κάθε κυβέρνηση... ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα μπαίνω σ'αυτη τη συζήτηση γιατί κοιτώντας το δωμάτιο μου βλέπω τις κιθάρες μου και φτάνω στο συμπέρασμα ότι τέλικα η φτήνια τρώει τον παρά και ότι όταν πέρνεις κιθάρες που δεν γράφουν fender,gibson και λοιπα superστρατοειδή κτλπ πέτας τα λεφτά σου και το γεγονός ότι εχω 6κιθάρες που ισως μία μονο με καλύπτει esp m3 και επειδή έχω μιά τάση για άκρατο καταναλωτισμο το τελευταίο διάστημα τουλάχιστον νά επενδύσω σωστά απ την αποψη ότι να πάρω και κάνα φράγκο πίσω βρε αδερφέ

 

Σωστά (ειδικά αυτό που έχω κάνει bold). Ψάξε για ανάλογα θέματα για "ακριβές κιθάρες" κλπ. Το έχουμε ξανασυζητήσει.

 

Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως, για τις (σύγχρονες) κιθάρες που έγραψα, ισχύει ότι μπορεί να τις δει κάποιος ως "επένδυση", στο βαθμό βέβαια που τον ενδιαφέρει και δεδομένων πιθανών "ατυχών" γεγονότων, όπως για παράδειγμα κάποιας ζημιάς (που θα κοστίσει ακριβά να επισκευαστεί και θα απομειώσει την αξία), τοπικής ή παγκόσμιας οικονομικής κρίσης (για παράδειγμα, για προσπάθησε να πουλήσεις στην Ελλάδα ακριβή κιθάρα αυτή την εποχή...), κλπ.

 

Αλλά το πρόβλημα είναι ακριβώς ο καταναλωτισμός, που, επειδή προσποιούμεθα τους καλλιτέχνες, τον έχουμε βαφτίσει GAS. Κατά τη γνώμη μου αδελφέ, παπαριές καμαρωτές. Αν δεν ήταν οι κιθάρες θα ήταν κάτι άλλο. Εκτός αν θέλεις να το δεις ως συλλέκτης το θέμα, όπου ξεφεύγουμε από το σκοπό της συζήτησης. Οι συλλέκτες κατά κανόνα πληρώνουν, δεν πληρώνονται.

 

Για την δική σου περίπτωση όπως την περιγράφεις, που δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ σπάνια, αυτό που θα σκεφτόμουν είναι: "πούλα τες όλες εκτός από τις μία-δύο καλύτερες/αγαπημένες σου, και με τα λεφτά πάρε μία ίδια με την Νο1 σου, ίσως με μικροδιαφορές σε επιμέρους χαρακτηριστικά". Έτσι θα έχεις 2-3 κιθάρες που πραγματικά θα παίζεις, και, το πιθανότερο, λόγω αξίας, να μπορούν και να πουληθούν με μικρή χασούρα, αν χρειαστεί.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mii νομίζω ότι για να πάρει μια κιθάρα αξία πρέπει να έχει όπως μου είπε και ο κιθαρίστας απο το γκρούπ μότζο. Το οποίο από ότι κατάλαβα ένα όργανο το έχει αυτό όταν ενώ είναι απαίσιο με κάνει να φαίνομαι σαν ωραίος. Πως έιναι η κιθάρα αυτού απο τους μπιτλις που είναι σαν βιολί αλλά όποιος την κρατάει φαίνεται φοβερός? κάπως έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως έιναι η κιθάρα αυτού απο τους μπιτλις που είναι σαν βιολί αλλά όποιος την κρατάει φαίνεται φοβερός? κάπως έτσι.

Αυτό είναι μπάσο και ο τύπος λέγεται Paul McCartney

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

:( εγώ νόμιζα ότι και τα μπασα κιθάρες είναι..Δηλαδή έχω δεί σε σιντί να λέει bass guitar played by...και έτσι μπερδεύτικα.

Δεν πειράζει, εγώ να δεις πόσες φορές μπερδεύτηκα με άλλα πράγματα  ;). Εσύ παίζεις κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ παίζεις κάτι;

Με τα νεύρα μας....

(Ναι ήταν το δεύτερο που σκέφτηκα αλλά το πρώτο δεν μπορώ να το πω ένεκεν λογοκρισίας)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παίζω κιθάρα μέταλ κυρίως.

 

Με τα νεύρα μας....

(Ναι ήταν το δεύτερο που σκέφτηκα αλλά το πρώτο δεν μπορώ να το πω ένεκεν λογοκρισίας)

 

Εγώ? Εσύ τα ήξερες όλα δηλαδή απο όταν φύτρωσες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου